eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TP SA wchodzi na rynek usług finansowych?

TP SA wchodzi na rynek usług finansowych?

2006-12-27 00:06

Z nieoficjalnych informacji Bankier.pl wynika, że Telekomunikacja Polska już w przyszłym roku może skutecznie zaskoczyć rynek finansowy. Posiadając infrastrukturę na terenie całego kraju, znaną markę, doświadczenie byłego prezesa Lukas Banku, a także kilkanaście milionów klientów, grupa TP SA może stać się realnym konkurentem dla niektórych banków, Poczty Polskiej, firm rozliczeniowych, a nawet operatorów obsługujących sieci bankomatów. Wszystko to za sprawą mało jeszcze znanej firmy PayTel, spółki z grupy kapitałowej TP SA.

Przeczytaj także: Rachunki domowe a formy płatności 2008

Powołanie na stanowisko prezesa TP SA Macieja Wituckiego, było odbierane przez rynek jako spore zaskoczenie. Media i analitycy szukali jakiegoś głębszego niż jego umiejętności managerskie uzasadnienia dla tego posunięcia. Witucki nie ma przecież dużego doświadczenia w tej branży, natomiast doskonale sprawdzał się na konkurencyjnym rynku consumer finance. Jeśli natomiast potwierdzą się przewidywania Bankier.pl co do dalszych planów rozwoju TP SA na rynku usług finansowych, to wybór Wituckiego na prezesa tej spółki stałby się oczywisty.

Telekomunikacja Polska jest jednym z największych, dynamicznie rozwijających się polskich przedsiębiorstw. Działa na rynku telefonii stacjonarnej, telefonii komórkowej, internetu i transmisji danych. Firma oferuje także specjalistyczne usługi w zakresie radiokomunikacji, telefonii przywoławczej, radiotelefonii i łączności dyspozytorskiej. Mimo często wręcz monopolistycznej pozycji faktem jest, że z roku na rok TP SA coraz szybciej traci udziały rynkowe. O ile spadek przychodów operatora z usług głosowych równoważą obecnie dobre wyniki sprzedaży w segmencie telefonii komórkowej i transmisji danych, to wszyscy mają świadomość, że rynek ten będzie się stawał coraz bardziej konkurencyjny. Firma stoi zatem przed dylematem, w którym kierunku się dalej rozwijać. Do tej pory jedyną alternatywą było wprowadzanie często drastycznych cięć kadrowych. Jednak same oszczędności nie zapewnią rozwoju, a nawet zachowania obecnej pozycji za kilka lat.

Odpowiedzią na te przyszłe bolączki, może być wejście w zupełnie nowy segment rynku - usługi finansowe. To może tłumaczyć filozofię nowego szefa grupy TP, którą można streścić w słowach „wolę zarabiać niż oszczędzać”. Dlatego Witucki deklaruje, że zamiast cięć w budżecie i zasobach ludzkich, chce stawiać na jakość obsługi klienta i przyspieszenie tempa wprowadzania nowych usług na rynek. Jednak wbrew oczekiwaniom, naszym zdaniem, wcale nie muszą to być usługi ściśle związane z transmisją danych. Chociaż za wcześnie w tym momencie mówić o tym, że w dalszej przyszłości TP SA powoła samodzielnie lub przy współpracy któregoś z mniejszych graczy, swój własny bank, to zakres usług świadczonych przez firmę PayTel wskazuje, że Grupa TPSA może stać się poważnym konkurentem na rynku usług finansowych.
Przeczytaj także: Gotowi na MiFID II? Gotowi na MiFID II?

 

1 2 3

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Rynki finansowe 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: