eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 13-17.11.06

Rynek walutowy 13-17.11.06

2006-11-17 19:23

Przeczytaj także: Rynek walutowy 6-10.11.06


Również i ruch w górę okazała się tymczasowy i równie szybko powróciliśmy do wartości w okolicach 1,28. W takiej sytuacji w znacznym stopniu pomógł premier Francji, który wyraził swoje niezadowolenie z powodu tak silnego poziomu europejskiej waluty, nawołując tym samym europejskie instytucje finansowe do zajęcia się tym problemem.

Informacja ta, chociaż spowodowała znaczną przecenę euro to jednak do nowych nie należy a głosy takie ze strony Francji już wielokrotnie występowały.

Widać więc wyraźnie, ze rynkowi zależało na spadku kursu EURUSD, a każda informacja mogła posłużyć za impuls.

Podobnie kształtowała się sytuacja na rynku złotówki, gdzie para EURPLN kontynuowała spadki we wtorek osiągając okolice 3,81 i tak jak polska waluta, rzadko, kiedy reaguje na dane z Polski tak tym razem korzystne wyniki bilansu na rachunku obrotów bieżących dodatkowo ją umocniły.

Okazało się, że pomimo spodziewanego przez rynek deficytu na poziomie 260 mln EUR we wrześniu odnotowaliśmy nadwyżkę w wysokości 195 mln EUR. Kurs EURLN spadł momentami poniżej 3,80.

Na rynek natomiast nie miały praktycznie wpływu dane ze Strefy Euro. We wtorek poznaliśmy wyniki PKB w III kwartale oraz indeksu koniunktury niemieckiej gospodarki ZEW. Oba wskaźniki okazały się znacznie poniżej oczekiwań. W III kwartale 2006 roku odnotowano wzrost na poziomie 2,6% podczas gdy rynek spodziewał się wartości w okolicach 2,8%. Dodatkowo indeks koniunktury ZEW spadł kolejny miesiąc z rzędu tym razem do -28,5 (oczekiwano -25), gdzie każda wartość poniżej 0 oznacza oczekiwania analityków na pogorszenie się kondycji gospodarki w nadchodzących miesiącach.

Wyniki te chociaż nie wpłynęły na notowania EURUSD to jednak mogą w dłuższym terminie dać jeszcze o sobie znać. Warto tylko wspomnieć ostatnią wypowiedź Marka Webera, jednego z głosujących przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, który stwierdził ostatnio, że EBC powinna bacznie przyglądać się dynamice wzrostu gospodarczego i jeżeli pojawią się oznaki spowolnienia dalsze podwyżki stóp procentowych mogą nie być potrzebne.

Jedna zła publikacja jednak jeszcze trendu nie robi, dlatego wciąż wielce prawdopodobne jest, ze w grudniu koszt kredytu w Strefie Euro wzrośnie o kolejne 0,25% do poziomu 3,5%, jednak oczekiwania analityków na wzrost stóp do poziomu 3,75% - 4% mogą już być lekko przesadzone.

Tak więc jeżeli kolejne dane makroekonomiczne potwierdzą tą tendencję zwolennicy europejskiej waluty mogą stracić jeden z głównych argumentów przemawiających za jej siłą.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Pod wpływem danych z Azji

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: