eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Cyberpolisa, czyli jak się ubezpieczyć od wycieku danych osobowych?

Cyberpolisa, czyli jak się ubezpieczyć od wycieku danych osobowych?

2023-12-09 00:33

Cyberpolisa, czyli jak się ubezpieczyć od wycieku danych osobowych?

Czy można ubezpieczyć się od wycieku danych osobowych? © fot. mat. prasowe

Wyciek firmowych danych jest poważnym zagrożeniem, a jego skutki rodzą bardzo poważne konsekwencje. Z pomocą przychodzą polisy od zdarzeń cybernetycznych, które pozwolą zminimalizować straty. Jak działają cyberpolisy? Wyjaśniają eksperci z EIB SA.

Przeczytaj także: 13 tysięcy naruszeń ochrony danych osobowych rocznie

Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że to nie kwestia „czy”, ale „kiedy” będę celem ataku. Dlatego rośnie popularność ubezpieczeń od zdarzeń cybernetycznych. Nie wolno jednak zapominać o modernizacji zabezpieczeń. Oba elementy, polisa i zabezpieczenia, są ze sobą ściśle związane. Wobec coraz większego zagrożenia możemy spodziewać się, że w procesie oceny ryzyka zyskają na znaczeniu wymagania techniczne i organizacyjne, które winny być spełnione przez wnioskujących o ubezpieczenie. Przykładowo, coraz częściej mówi się o posiadaniu systemu do analizy i wykrywania zagrożeń na urządzeniach końcowych, tzw. Endpoint Detection and Response, w skrócie EDR. Eksperci od oceny ryzyka zwracają też uwagę, czy firma prowadzi szkolenia dla pracowników z cyberbezpieczeństwa, wypracowała procedury reakcji, stosuje stopniowanie dostępu itd. – zauważa Szymon Bąk, ekspert od cyberubezpieczeń, broker ubezpieczeniowy w EIB SA.

Jak działają cyberpolisy?


Zadaniem ubezpieczenia od zagrożeń cybernetycznych jest ochrona firmy przed skutkami skutecznego ataku, szczególnie finansowymi. Firmy mogą liczyć na wsparcie ubezpieczyciela m.in. w minimalizacji rozmiaru szkód oraz „obsłudze” formalno-prawnej incydentu. Z polisy można na przykład opłacić koszty związane z:
  • zatrudnieniem dodatkowych, zewnętrznych ekspertów (specjalistów od bezpieczeństwa IT, osobę zarządzającą reakcją na zdarzenie, a także prawników i specjalistów public relations),
  • usunięciem złośliwego oprogramowania,
  • odzyskaniem dostępu do zainfekowanych urządzeń czy usunięciem luki w ochronie.

fot. mat. prasowe

Czy można ubezpieczyć się od wycieku danych osobowych?

Zadaniem ubezpieczenia od zagrożeń cybernetycznych jest ochrona firmy przed skutkami skutecznego ataku, szczególnie finansowymi.


Polisa może też zapewnić rekompensatę strat finansowych, wynikających z ataku.
Ubezpieczenie zakłada także pokrycie kosztów działań wymaganych przez RODO w razie wycieku, czyli przeprowadzenia akcji informacyjnej wśród potencjalnych ofiar wycieku. Ponadto zapewnia zwrot kosztów związanych z postępowaniami administracyjnymi i sądowymi oraz wypłatę odszkodowań. Na ogół cyberpolisa może uwzględniać też zapłacenie kar nałożonych w myśl RODO – mówi Szymon Bąk z EIB SA.

Jak się bronić przed hakerami?


Bezpieczeństwo IT jest obecnie tak samo ważne, jak np. BHP. Do żelaznych zasad, których należy przestrzegać, można zaliczyć:
  • połączenia wyłącznie za pośrednictwem sprawdzonych i zabezpieczonych sieci,
  • wykorzystanie maszyn wirtualnych, gdy nie ma możliwości skorzystania ze zweryfikowanego połączenia,
  • sprawdzanie nadawców (adresów e-mail) wiadomości, które wydają się podejrzane,
  • wielostopniowe logowanie do aplikacji i systemów firmowych,
  • regularne testy szczelności zabezpieczeń.

Jak pokazuje jednak praktyka, jest jeden czynnik, nad którym żadna firma, żaden ekspert od cyberzagrożeń, nie ma kontroli – użytkownicy. O skuteczności większości ataków hakerskich decyduje właśnie nasza nieuwaga lub zlekceważenie procedur bezpieczeństwa. W przypadku phishingu są one podstawą sukcesu hakerów. A błąd może zdarzyć się każdemu z nas. Ostatnią deską ratunku jest najczęściej cyberubezpieczenie. Dlatego nie wolno go pomijać w programie ochrony ubezpieczeniowej firmy – dodaje Szymon Bąk z EIB SA.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: