eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Osłabienie dolara jest korekcyjne

Osłabienie dolara jest korekcyjne

2006-10-20 10:49

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Osłabienie dolara okazuje się mieć kolejny raz pozytywny wpływ na wartość złotego. Lepszą kondycją cieszą się jednak wszystkie rynki wschodzące, a szczególnie te, które oferują najwyższą stopę zwrotu. Rentowność jest to obecnie słowo-klucz do wyjaśnienia tego co się obecnie na rynkach dzieje. Tłumaczy to wczorajszy silny wzrost wartości forinta i liry tureckiej. W tym pierwszym przypadku pomocne są oczekiwania na dalsze podwyżki stóp. Uczyni to carry-trade na EURHUF jeszcze atrakcyjniejszym. We wczorajszym specjalnym raporcie technicznym przedstawiliśmy prawdopodobny scenariusz na EURPLN. Zakłada on, że faktycznie znajdujemy się na dość niskich poziomach na EURPLN i oczekujemy korekty jednak z nieco niższych poziomów. Sądzimy, że w najbliższym czasie EURPLN będzie testował okolice 3.84/5 i ten rejon może być pierwszą dobrą okazją do zakupów. W zależności od zachowania kursu w przy tym poziomie będziemy mogli dopiero stwierdzić czy ostateczny dołek przed korektą nie będzie jeszcze niżej – przy 3.80. Koniec tygodnia może przyczynić się do relatywnej stabilizacji na EURPLN – możliwa jest realizacja części zysków na długich pozycjach w złotym.

USD/PLN

Optymizm na naszym rynku może być kontynuowany dzięki możliwym dalszym wzrostom cen akcji w USA. Trudno nie uznać zamknięcia DJIA powyżej 12.000 za przesłankę do oczekiwania dalszych wzrostów na naszej giełdzie, co podtrzymywać będzie dobry sentyment do naszej waluty i regionu. Ponieważ na EURUSD oczekujemy jeszcze ruchu w okolice 1.2660 i stamtąd korekty w kierunku 1.2580. Powinno to przełożyć się na lekki spadek USDPLN w okolice 3.05 i odbicie potem w kierunku 3.0750.

EUR/USD

Zasugerowany we wczorajszym komentarzu popołudniowym scenariusz już po południu zaczął być realizowany. Korekta na EURUSD rozpoczęła się. Po przełamaniu 1.2560 kurs zaczął dość dynamicznie rosnąć i wczoraj osiągnął jeden z założonych celów: 1.2613. Przełamanie tego poziomu sugeruje dalsze osłabienie do 1.2670. Przyśpieszenie ruchu kursu do góry było związane z bardzo słabym wskazaniem indeksu Philly FED, który zaskoczył rynek spadkiem drugi raz z rzędu. Indeks ten spadł do najniższego poziomu od 2.5 roku. Dzisiaj nie publikowane są żadne istotne dane z USA ani z gospodarki europejskiej – oprócz drugorzędnych danych na temat bilansu handlowego i sprzedaży detalicznej z Włoch. Rynkiem mogą zatem kierować czynniki techniczne. Wzrost powyżej 1.2630 był dość szybki co sugeruje nam korektę. Powinna ona rozpocząć się po próbie testu górnego zakresu, lub poniżej. Celem korekty będzie 1.2580. Mało prawdopodobne by kurs przełamał w ciągu dnia 1.2675.

GBP/PLN

Wczorajsze słabe dane na temat sprzedaży detalicznej miały tylko chwilowy wpływ na GBPPUSD, który powędrował jednak d góry za rosnącym EURUSD. Wygląda na to, że wzrost płac nie jest na razie wystarczająco silnym bodźcem by stymulować konsumpcję przy rosnącej inflacji – co stanowi nie lada problem dla BoE, który jest już mocno zaniepokojony inflacją. Odbicie się kursu od silnego wsparcia przy 0.67 potwierdziło nasz scenariusz i spowodowało spadek GBPPLN do pierwszego wsparcia przy 5.74. Drugim wsparciem jest 5.7160. Nadal jesteśmy negatywnie nastawienie do pary GBPPLN, jednak odbicie się kursu od 5.74 sugeruje korektę w okolice 5.77, która powinna być wykorzystana do sprzedaży.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt
Indeksy i złoty w górę

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: