eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie jest sztuką

Inwestowanie jest sztuką

2006-10-18 13:46

Większość osób, które zajmują się lub chcą się zająć inwestowaniem, prędzej czy później spotyka się ze stwierdzeniem: inwestowanie jest sztuką, a nie nauką. Jest to zapewne prawda, co nie oznacza jednak, że można inwestować "na oko".

Przeczytaj także: W co inwestować bez doświadczenia?

Inwestor powinien posiadać jasny plan tego, co chce osiągnąć i w jaki sposób. Ze względu na ciągle zmieniającą się sytuację na rynku zawsze też powinien mieć plan B, na wypadek, gdyby się pomylił – czyli określoną wysokość ceny, przy której zamykamy nieudaną inwestycję. Jeżeli cena akcji spadnie do założonego poziomu, należy natychmiast sprzedać.

Aktywne zarządzanie inwestycją wymaga nieustannego śledzenia czynników mających wpływ na wyniki funduszy oraz częstego podejmowania decyzji o zakupie lub sprzedaży jednostek. W tym celu wykorzystujemy trendy oraz cykle krótko-, średnio-, długoterminowe. Przyglądamy się sytuacji na giełdzie, bierzemy pod uwagę możliwy rozwój wydarzeń (wzrosty/obniżki stóp procentowych, czynniki makroekonomiczne, sytuację na rynku walutowym – bessa/hossa/konsolidacja) i aktywnie w zależności od sytuacji decydujemy o kupnie lub sprzedaży jednostek.

Rozróżnienie panującego na rynku trendu lub rodzaju formacji horyzontalnych nie jest na ogół proste. Najprostsza definicja trendu wzrostowego mówi, że jest to ruch cen, w którym kolejne zwyżki przekraczają poziom poprzednich szczytów, a spadki mają zasięg krótszy niż poprzedni dołek.

Odwrotnie definiuje się trend spadkowy. Na ogół przyjmuje się, że trend długoterminowy determinowany jest przez sytuację gospodarczą, a ściśle mówiąc – z oceny sytuacji gospodarczej przez inwestorów. Dobrze jest więc posługiwać się nie tylko wykresami, ale próbować również określić, w której fazie cyklu wzrost-spadek znajduje się gospodarka.

Określenie, w której fazie trendu długoterminowego znajduje się rynek, powinno być decydujące dla doboru strategii inwestycyjnej. Jeżeli na przykład rynek znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym, to można przyjąć, że krótkoterminowe zwyżki są zdecydowanie bardziej prawdopodobne i będą trwały dłużej. Generalnie zawsze należy starać się inwestować w kierunku rozpoznanego trendu głównego, bowiem strategia taka jest dużo mniej ryzykowna.

Nie walcz z trendem. Ta tajemnicza zasada oznacza, że trzeba starać się określić kierunek przynajmniej średnioterminowego trendu rynkowego i inwestować zgodnie z nim. Jeżeli określimy trend jako spadkowy, nie powinniśmy kupować akcji, choćby wydawały się już tanie.

 

1 2 ... 4

następna

Jakie konto dla studenta

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: