2022-11-30 10:55
Nie powinno się bagatelizować opóźnień w płatnościach © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przybywa zatorów płatniczych, szczególnie w przemyśle i transporcie
Nie powinno się bagatelizować opóźnień w płatnościach, bo utrata płynności finansowej, może doprowadzić firmę do bankructwa. Niewypłacalny kontrahent staje się główną przyczyną problemów finansowych podmiotów, które z nimi współpracują. Opóźnienia w płatnościach od jednego gracza może wywołać efekt domina, który sprawia, że w gospodarce tworzą się zatory płatnicze. Są one groźne zwłaszcza w czasie spowolnienia gospodarczego – zaznacza Sławomir Grzelczak, Prezes BIG InfoMonitor.
Spadek odsetka firm, które nie mogą doczekać się swoich pieniędzy, zawsze widzimy w końcówce roku. Firmy czyszczą swój bilans, zamykają rok finansowy. Wierzyciele podejmują intensywniejsze działania w celu odzyskania należności, a dłużnicy starają się spłacić długi, by w nowy rok wejść z czystym kontem – komentuje Sławomir Grzelczak. - Łatwiej też jest spłacić świeższe długi, stąd szybciej regulowane są te z 30-dniowym terminem wymagalności. Dlatego liczba firm, które mają krócej przeterminowane należności, spada szybciej niż tych, które mówią o należnościach dłuższych niż 60 dni – dodaje.
fot. mat. prasowe
Odsetek firm z należnościami przeterminowanymi o ponad 60 dni
Do posiadania faktur przeterminowanych o co najmniej 60 dni przyznało się 34,7 proc. firm.
Wzrost problemów z terminami płatności w branży budowlanej jest wynikiem załamania koniunktury na rynku inwestycji zarówno prywatnych, jak i publicznych. Wskaźnik udziału Inwestycji w PKB spadł do poziomu 15 proc. i jest to jeden z najniższych poziomów wśród krajów UE. Do tego doszły jeszcze dwa czynniki kosztotwórcze: po pierwsze wzrost cen materiałów budowlanych oraz energii. To wszystko spowodowało, że część firm budowlanych, które w ostatnich latach korzystały na koniunkturze, a w szczególności na boomie na rynku mieszkaniowym, zaczęła odczuwać efekty spowolnienia, a jednym z nich jest wzrost zatorów płatniczych - tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk BIG InfoMonitor (Grupy BIK).
fot. mat. prasowe
Odsetek firm skarżących się na opóźnione o ponad 60 dni płatności - wg branż
Najwięcej zatorów w przemyśle, ale najwyższy wzrost w budownictwie.
Utrata wizerunku wiarygodnego szefa, spadek lub brak zaufania ze strony kontrahentów, pogorszenie wiarygodności kredytowej i płatniczej czy znalezienie się w Rejestrze Dłużników BIG jako niesolidny płatnik, to negatywne konsekwencje zatorów płatniczych. Mogą one być dla firm niepłacących w terminie swoich zobowiązań wieloaspektowe i wyjątkowo nieprzyjemne. Również dla firm, które nie uzyskują w terminie płatności za sprzedane towary, produkty czy zrealizowane usługi, konsekwencje ekonomiczne są zazwyczaj duże, w tym utrata płynności finansowej lub bankructwo. Dlatego jednym z priorytetów przedsiębiorców powinno być wczesne wdrożenie w życie działań zmniejszających ryzyko biznesowe, np. regularnego sprawdzania kontrahentów w Rejestrze Dłużników BIG – podsumowuje prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk BIG InfoMonitor (Grupy BIK).
oprac. : eGospodarka.pl
Opóźnione płatności to w Polsce norma
Opóźnione płatności problemem co trzeciej firmy
Mniej opóźnionych płatności. W najgorszej sytuacji handel
Firmy w lepszej kondycji, choć opóźnione płatności bez zmian
Opóźnione płatności problemem co trzeciej firmy. Najgorzej w handlu
Zatory płatnicze firm rosną. To negatywny wpływ pandemii
Rzetelnych firm najwięcej w świętokrzyskim, podlaskim i lubelskim
Wzrost cen uderza we wszystkie branże
Firmy akceptują sankcje wobec Rosji
REKLAMA
Witam serdecznie, prowadzę działalność od dwóch lat. Niestety ostatnio nie przynosi mi żadnych dochodów, firma jest na minusie, również w ...
Moja matka nie ma wypracowanej emerytury, a jest chora na raka. Czy należy jej się jakaś forma zapomogi bądź renta chorobowa? Jedyne środki ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Jak ślad cyfrowy może wpłynąć na twoją karierę?
Opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem wzrosła
e-Doręczenia już od 1 lutego
Volkswagen Arteon eHybrid R-Line to bardzo udane auto
Rosyjscy hakerzy zaatakowali polskie instytucje medyczne
Parki i centra handlowe w trudnych czasach. Podsumowanie 2022
Phishing zmienił cel. Pod jaką markę podszywają się teraz cyberprzestępcy?