eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Cena gazu w Europie najniższa od 3 miesięcy

Cena gazu w Europie najniższa od 3 miesięcy

2022-10-10 10:33

Miniony tydzień zakończył się silnymi spadkami cen akcji w USA na piątkowej sesji (S&P 500 -2,8 proc., DJIA -2,11proc., Nasdaq Composite -3,8 proc.). Do najniższego poziomu od marca 2021 spadł w piątek Dow Jones Utilities (DJUA). Na giełdach w Azji i Oceanii wśród głównych indeksów zwyżkę notował jedynie Shanghai B-Share Index (+0,16 proc.). Pozostałe indeksy czynnych dziś giełd spadały (najsilniej - o 2,76 proc. – Hang Seng).

Przeczytaj także: Ożywienie na rynkach kapitałowych

Dziś rano Rosja przeprowadziła serię ataków rakietowych na ukraińskie miasta postrzeganych jako odwet za sobotni atak na most kerczeński.

Europejskie rynki akcji otworzyły nowy tydzień spadkami (jednym z nielicznych wyjątków był niemiecki DAX, który ok. 9:50 rósł o +0,09 proc.).

Słaba była na początku poniedziałkowej sesji GPW. WIG-20 spadał o 0,78 proc. ok. godz. 9:50. Wśród składników WIG-u 20 najniższy poziom od końca 2020 roku osiągnęła dziś cena akcji PGE. Wśród składników mWIG-u 40 również najniżej od końca 2020 była cena akcji spółki Enea. O ok. 10 proc. drożały dziś rano ceny akcji Lubawy.

Z racji obchodów Dnia Kolumba („Columbus day”) w USA tamtejszy rynek obligacji będzie dziś zamknięty (rynek akcji pozostanie otwarty). W strefie euro dziś rano przeważały niewielkie spadki rentowności 10-letnich obligacji skarbowych. Lekko rosła natomiast dziś rano rentowność polskich 10-latek (7,335 proc. dziś rano). W piątek najwyższy poziom od 10 lat osiągnęła rentowność węgierskich 10-letnich obligacji skarbowych.

Ceny kontraktów na gaz w Europie, które w piątek o ok. 9 proc. osiągnęły dziś rano najniższy od 3 miesięcy poziom. Ceny kontraktów na węgiel kamienny na giełdzie w Rotterdamie spadły w piątek do najniższego poziomu od marca. Minimalnie dziś rano spadały spadły z najwyższych od końca sierpnia poziomów ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE (WTI -0,17 proc., Brent -0,26 proc. ok. godz. 9:30). Taniały dziś metale szlachetne (złoto -0,89 proc., srebro -2,1 proc., platyna –0,81 proc., pallad -0,57 proc. ok. godz. 9:30).

Amerykański dolar lekko się dziś rano umacniał względem euro (-0,12 proc. ok. godz. 9:20). USD osiągnął dziś najwyższy w historii poziom względem indyjskiej rupii. Najwyższy od kwietnia 2020 poziom osiągnął dziś kurs amerykańskiego dolara względem dolara australijskiego. Najniżej względem USD w swej historii notowany był dziś węgierski forint.
Polski złoty był dziś rano dosyć stabilny (EUR/PLN +0,04 proc., USD/PLN +0,11 proc. ok. godz. 9:20).

Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara utrzymywał się poniżej poziomu 20000 USD i spadał dziś rano o 0,32 proc.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: