eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dobre nastroje na rynkach akcji

Dobre nastroje na rynkach akcji

2006-09-14 10:03

Przeczytaj także: Fundusze zaczęły bronić rynku akcji


Pomógł też trochę naszej walucie przetarg obligacji dwudziestoletnich – popyt był dwa razy większy niż na przetargu marcowym. Dzień zakończyliśmy całkiem wyraźnym wzmocnieniem do dolara i euro, ale nie jest to jeszcze sygnał kupna naszej waluty. Warto jednak podkreślić, że na rynek nie działają już zapowiedzi wcześniejszych wyborów, którymi szafują koalicjanci PiS. Po prostu się już zdewaluowały.

Opublikowane dzisiaj u nas dane o inflacji będą tym razem bacznie obserwowane, bo ostatnio doszło do wzrostu cen większego od prognoz rynku. W międzyczasie podrożała na przykład mąka i pieczywo i wydaje się, że wzrosły oczekiwania inflacyjne ludności. Można więc obawiać się, że inflacja wzrośnie mocniej niż zakładają to również obecne prognozy. Gdyby tak się stało to wzrosłoby prawdopodobieństwo szybszej podwyżki stóp, co teoretycznie powinno zaszkodzić akcjom i być może złotemu (obniżając ceny obligacji). Jednak należy założyć, że wpływ na rynek byłby krótkotrwały.

Rynek akcji rozpoczął środową sesję zwyżką, którą dowiózł do końca sesji. Rosły nie tylko ceny tak mocnych ostatnio banków, ale nawet spółek paliwowych, mimo że cena ropy nadal w czasie naszej sesji spadała. Być może polowano już na korektę na rynku surowcowym, która rzeczywiście niedługo się już powinna rozpocząć. Kurs KGHM jednak nadal spadał. Szczególnie mocny był nadal sektor bankowy i TPSA. Wzrostowi indeksów bardzo pomagało zachowanie rynku węgierskiego, gdzie drugi dzień z rzędu bardzo dynamicznie rósł indeks BUX. Wyraźnie widać było, że fundusze zagraniczne znowu wierzą w rynki Europy Centralnej. Gwałtownie wzrósł obrót wracając do poziomów charakterystycznych dla hossy. Dzięki temu właśnie obrotowi wpływ zleceń koszykowych arbitrażystów znacznie się zmniejszył.

Nie widać powodu, żeby cena akcji nadal dzisiaj nie rosły, mimo że surowce zachowują się nadal słabo). Ważnym momentem sesji powinna być godzina 14.30, czyli publikacja danych o sprzedaży detalicznej w USA. Reakcja światowych rynków akcji pokaże nam kierunek. Niepokojące jest jednak to, że naprzemiennie powstają sygnały kupna i sprzedaży, a zmienność rynku jest bardzo duża. Przypomnijmy sobie, że w zeszły poniedziałek WIG20 wzrósł o 3,9 procenta, a potem, przez tydzień cały ten wzrost wymazał. Teraz wygląda to bardziej poważnie, ale w dalszym ciągu niepokoi mnie wrzesień, który tak często jest dla akcji niekorzystny.


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: