eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dobre nastroje na rynkach akcji

Dobre nastroje na rynkach akcji

2006-09-14 10:03

Przeczytaj także: Fundusze zaczęły bronić rynku akcji


Dzisiaj na rynek dotrze kilka raportów makroekonomicznych, które mogą wpłynąć na ruchy rynków. Tygodniowa zmiana bezrobocia w USA będzie korzystna dla akcji i niekorzystna dla dolara, jeśli bezrobocie wzrośnie mocniej niż prognozowano, ale reakcja nie będzie długotrwała. Najważniejszym raportem będą dane o sierpniowej sprzedaży detalicznej w USA. Szczególnie istotna będzie sprzedaż bez samochodów. Dane te pokażą, zdecydowanie bardziej wiarogodnie niż wszelkie indeksy nastroju, jak naprawdę konsumenci oceniają gospodarkę. Im wyższa będzie sprzedaż tym lepiej dla dolara i to jest jedyny (prawie) pewnik. Rynek akcji może zareagować różnie. Jeśli nadal będzie się skupiał na inflacji to dane dobre (wysoka dynamika sprzedaży) akcjom zaszkodzi. Jeśli nastąpi powrót do tego, co najbardziej istotne, czyli do reagowania na prognozy rozwoju gospodarki to dane dobre posiadaczom akcji pomogą.

Dowiem się jeszcze, jakie w sierpniu były ceny w eksporcie i imporcie. Będą się liczyły ceny importu z wyłączeniem ropy. Będą to dane uzupełniające i nie wpłyną na rynek o ile ceny importu niespodziewanie i znacznie nie wzrosną, bo wtedy gracze zaniepokoją się możliwym wzrostem inflacji, co wzmocniłoby dolara i osłabiła akcje. Ostatnim raportem będzie sierpniowy stan zapasów w firmach, ale te dane praktycznie nigdy nie wpływają na rynek. Ekonomiści będą jednak zwracali uwagę na stosunek zapasów do sprzedaży. Gdyby na przykład, hipotetycznie, sprzedaż detaliczna (z poprzedniego raportu) spadła, a stosunek zapasów do sprzedaży w firmach wzrósł to byłby bardzo zły prognostyk dla gospodarki.

Polskie akcje nadal w cenie

W środę rano informacja o prawie pewnym powrocie Zyty Gilowskiej do rządu wzmocniła złotego, któremu pomagał również kurs EUR/USD próbujący odrabiać ostatnie straty. Ponieważ już przed 10.00 euro zaczęło do dolara tracić to i u nas „gilowskie” wzmocnienie na chwilę się zatrzymało. Jednak już przed południem złoty nadal się wzmacniał, ale nie przypisałbym tego wzmocnienia informacji o powrocie Zyty Gilowskiej do rządu. Wystarczyło spojrzeć na indeksy giełdowe w Budapeszcie i Warszawie oraz zachowanie forinta, żeby dojść do wniosku, że po kapitał zagraniczny wraca do krajów Europy Centralnej. Zresztą, kiedy okazało się, że pani profesor nadal nie powiedziała „tak” złoty nadal się wzmacniał, co najlepiej pokazuje, że to nie o jej powrót do rządu chodziło.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: