2021-01-20 11:37
Mamy za małe oszczędności © Artur Marciniec - Fotolia.com
Przeczytaj także: Oszczędności Polaków. Jaki będzie 2021 rok?
fot. Artur Marciniec - Fotolia.com
Mamy za małe oszczędności
Blisko połowa Polaków ma oszczędności nieprzekraczające 5 tys. zł, w tym niemal jedna czwarta nie posiada żadnych odłożonych środków.
Badania pokazują, że w Polsce mniej więcej tyle samo osób posiada oszczędności finansowe, co nie odkłada w ogóle. Niepokojące jest to, że większość tych drugich nie ma z czego odłożyć. Tymczasem posiadanie pewnej poduszki finansowej jest bardzo ważne właśnie w takich chwilach jak ta, w pandemii, w kryzysie. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że dzięki szczepieniom sytuacja w kraju w najbliższych kilku miesiącach powinna się nieco ustabilizować, a poprawa gospodarki wpłynie też na portfele konsumentów. W związku z tym jest szansa, że i więcej osób będzie mogło odłożyć gotówkę na czarną godzinę – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.
Redukcja wydatków na wyjazdy w części jest pochodną ograniczeń w przemieszczaniu się czy korzystaniu z usług hotelowych, ale nie tylko. Latem jednak wielu ludzi wyjechało na wakacje. Dość zaskakujące są natomiast deklaracje o ograniczeniu wydatków na remonty. W czasie pandemii markety budowlane były oblegane, a zewsząd słyszeć można było, że pandemia i spędzanie czasu we własnych czterech ścianach zmobilizowały Polaków do ich wyremontowania. Jednak jak pokazuje nasze badanie, sporej części osób pandemia pokrzyżowała te plany - zauważa Adam Łącki i dodaje, że odłożone wydatki czy całkowita z nich rezygnacja ma negatywne konsekwencje dla poszczególnych branż.Firmy, takie jak np. biura turystyczne, muszą radzić sobie ze znacznie mniejszymi wpływami. Aby przetrwać muszą same ciąć wydatki, np. poprzez redukcję zatrudnienia, a to z kolei ma negatywne konsekwencje dla całej gospodarki.
Jest i druga strona medalu. Nasze badanie pokazuje, że część osób w pandemii nie wydaje pieniędzy, jeśli nie musi. Przykładowo, pracując zdalnie, mniej pieniędzy przeznacza na dojazdy, parking, służbowe ubrania czy kawę „na mieście”. Dzięki temu do przysłowiowej skarbonki wrzuca więcej. Może sobie na to pozwolić 28 proc. ankietowanych - podsumowuje prezes KRD BIG SA.
oprac. : eGospodarka.pl
Nadwyrężony budżet domowy: co robić?
Budżet domowy: zrób porządki przed wakacjami
KRD: Polacy tną budżet domowy, czego się obawiają?
EY: rośnie niepokój o budżet domowy, ale wydatki nie spadają
Z czego wynika wzrost oszczędności Polaków? Głównie z obaw o jutro
Wiosną przewietrz budżet domowy
Co czeka budżet domowy jesienią?
Jak ciąć koszty wyprawki szkolnej?
5 sposobów na oszczędności przy wyprawce szkolnej
Mam 61 lat. Posiadam duże oszczędności i myślę o tym, aby zakończyć zatrudnienie i korzystając z oszczędności oczekiwać na emeryturę ...
Witam! mam pytanie czy można odłożyć na emeryturę odkładając na ten cel 200 zł każdego miesiąca przez nastepne 25 lat??? Jeśli tak ...
Podstawa opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn
Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze zamiany w PIT
Praktyczna nauka zawodu pozbawia prawa do ulgi prorodzinnej
Rok 2021 na rynku nieruchomości to jedna wielka niewiadoma
Amazon.pl startuje w Polsce
Przemysł 4.0 i sieć 5G. Jakie korzyści niesie to połączenie?
Jakie nowości w Google Workspace?