eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Odszkodowanie z umowy ubezpieczenia skusi komornika?

Odszkodowanie z umowy ubezpieczenia skusi komornika?

2021-02-27 00:30

Odszkodowanie z umowy ubezpieczenia skusi komornika?

Odszkodowanie ubezpieczeniowe skusi komornika? © Pakhnyushchyy - Fotolia.com

Okres kryzysu gospodarczego skutkuje na ogół wzrostem liczby postępowań egzekucyjnych. Obecna sytuacja raczej nie będzie wyjątkiem. Dłużnicy dość często pytają, czy komornik może zająć odszkodowania otrzymane z umów ubezpieczeniowych, a także środki przechowywane w ramach polis inwestycyjnych. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili udzielić odpowiednich wyjaśnień.

Przeczytaj także: Egzekucja komornicza z nieruchomości. Wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Ubezpieczenia na życie i majątkowe a komornik


Przepisy dotyczące egzekucji świadczeń prowadzonej w ramach kodeksu postępowania cywilnego znajdziemy w rozporządzeniu Ministrów Finansów oraz Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1986 r. w sprawie określenia granic, w jakich świadczenia z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych nie podlegają egzekucji sądowej (Dz.U. 1986 nr 26 poz. 128).

Według tego rozporządzenia świadczenia pieniężne z ubezpieczeń osobowych i odszkodowania powiązane z polisami majątkowymi nie podlegają egzekucji w trzech czwartych. Specjalna ochrona dotyczy jednak tylko niewypłaconych świadczeń i odszkodowań. Należy też zauważyć, że limit ochrony odszkodowań oraz świadczeń ubezpieczeniowych na poziomie 75% ich wartości nie obejmuje egzekucji alimentów oraz zobowiązań wobec zakładu ubezpieczeń z tytułu niezapłaconej składki.

fot. Pakhnyushchyy - Fotolia.com

Odszkodowanie ubezpieczeniowe skusi komornika?

W czasie kryzysu gospodarczego wzrasta liczba nowych postępowań egzekucyjnych. Czy mogą one dotyczyć również odszkodowań otrzymanych z umowy ubezpieczenia?


Czy komornik może rozwiązać umowę ubezpieczenia?


Dłużnicy powinni też pamiętać, że w razie potrzeby komornik ma prawo przeprowadzić egzekucję z innych praw majątkowych. Co to oznacza?

Wierzyciel, dążąc do swojego zaspokojenia, może wykonywać wszelkie uprawnienia majątkowe dłużnika wynikające z zajętego prawa. Przykładem jest rozwiązanie umowy polisy inwestycyjnej w celu „uwolnienia” zainwestowanych środków.
Na szczęście dla dłużników, takie działania nie są częste. Przeszkodę stanowią m.in. opłaty likwidacyjne naliczane w przypadku polis inwestycyjnych - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.


Katarzyna Butkiewicz, specjalista ds. komunikacji i ubezpieczeń

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: