eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 grudnia 2022

Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 grudnia 2022

2022-11-23 11:36

Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 grudnia 2022

Ile można dorobić na emeryturze? © fot. mat. prasowe

Od 1 grudnia 2022 roku będzie można więcej dorobić do wcześniejszej emerytury - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niższy próg limitu zwiększa się o ponad 227 zł brutto.

Przeczytaj także: Dorabiałeś do wcześniejszej emerytury lub renty? Do końca lutego poinformuj ZUS o zarobkach

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


 • Ile można dorobić na emeryturze od 1 grudnia 2022?
 • Kogo dotyczą limity dorabiania?
 • Kto może dorabiać bez ograniczeń?


ZUS przypomina, że kwoty graniczne przychodu zmieniają się co trzy miesiące. Limity dorabiania dotyczą osób pobierających świadczenia ZUS i jednocześnie pracujących, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Przekroczenie limitów dorabiania może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.
Od 1 grudnia br. do końca lutego 2023 r. górną granicą bezpiecznego dorabiania dla wcześniejszych emerytów czy osób pobierających rentę jest kwota 4 536,50 zł brutto. Dodatkowy miesięczny przychód do tej kwoty nie spowoduje zmniejszenia wypłacanego przez ZUS świadczenia. Natomiast zawieszenie wypłacanej wcześniejszej emerytury lub renty nastąpi w sytuacji, gdy świadczeniobiorca przekroczy miesięczny przychód 8 424,90 zł brutto, czyli 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Najniższa granica dorabiania w porównaniu do poprzedniego okresu (wrzesień-listopad) wzrosła o 227,10 zł, a próg 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia zwiększył się o 421,70 zł.

Jeśli zarobki, które emeryt lub rencista uzyskuje z dodatkowego przychodu będą wahać się w granicach od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (czyli powyżej 4536,50 zł a do 8424,90 zł) wówczas świadczenie z ZUS będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

fot. mat. prasowe

Ile można dorobić na emeryturze?

Od 1 grudnia 2022 niższy, bezpieczny próg limitu zwiększa się o ponad 227 zł brutto.


Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń, a od marca 2022 r. do końca lutego 2023 r. wynoszą:
 • 691,94 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
 • 518,99 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
 • 588,19 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Na limity osiąganych zarobków przy równoczesnym pobieraniu świadczeń nie muszą zważać osoby, które przeszły na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego czyli kobiety po 60. roku życia, a mężczyźni po ukończeniu 65 lat - wyjaśnia rzeczniczka.

Wyjątek stanowią emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1338,44 zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Są to o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Do śledzenia kwot granicznych nie są również zobowiązani renciści pobierający rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Te osoby również mogą zarobkować bez ograniczeń.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Re: Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 grudnia 2022

  narinea / 2023-01-10 09:37:02

  Wolę odpoczywać na emeryturze zamiast pracować, dlatego zaczełam oszczędzać w ppk bo uważam że to doskonała inwestycja na przyszłość, nie wiadomo co będzie kiedy będę odchodziła na emeryturę a w ppk zawsze trochę dodatkowych pieniędzy będzie odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: