eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BIK: mniejszy popyt na kredyty mieszkaniowe w czerwcu 2020

BIK: mniejszy popyt na kredyty mieszkaniowe w czerwcu 2020

2020-07-07 11:02

BIK: mniejszy popyt na kredyty mieszkaniowe w czerwcu 2020

Mniejszy popyt na kredyty mieszkaniowe w czerwcu 2020 © Jaroslaw Grudzinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł w czerwcu 2020 r. (-6,7%). O kredyt hipoteczny zawnioskowało 36,1 tys. klientów, czyli o 2,6% więcej niż przed rokiem. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 277 tys. zł.

Przeczytaj także: BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe już trzeci miesiąc na plusie

Czerwcowy odczyt Indeksu wyniósł -6,7%, co oznacza, że w czerwcu 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 6,7% w porównaniu z czerwcem 2019 r.

O kredyt mieszkaniowy zawnioskowało w czerwcu 2020 roku 36,1 tys. klientów, czyli o 25,9% więcej niż w maju i o 29,9% więcej niż w kwietniu 2020.
- Kwiecień był pierwszym pełnym miesiącem pandemicznym z lockdownem, maj - pierwszym miesiącem pierwszej fazy defrostingu gospodarki, natomiast czerwiec to już kolejne fazy odmrażania gospodarki. Bardzo poprawiły się również nastroje społeczne. Odczyt czerwcowy pomimo, że nadal jest ujemny i daleko mu do odczytu lutowego br. (+27,6%), który zakończył wzrostowy trend popytu na kredyty mieszkaniowe, jest już wskazaniem odbudowy popytu na rynku kredytów mieszkaniowych. Otwartym pytaniem pozostaje na jak długo. Na razie mamy swoisty rollercoaster: w lutym – euforia, w kwietniu – głęboka depresja, w maju lekka poprawa, w czerwcu już wyraźna poprawa. Nadal jednak jest prawdopodobny scenariusz drugiej fazy pandemii na jesieni – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

fot. mat. prasowe

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł w czerwcu 2020 r. (-6,7%).


- Trzeba również pamiętać, że BIK Indeks PKM opiera się na ujęciu wartościowym a nie liczbowym. Spadek wymaganego poziomu wskaźnika LtV (Loan to Value), w wyniku wzrostu oczekiwanego wkładu własnego, powoduje spadek poziomu lewarowania transakcji zakupu nieruchomości. Spada wskaźnik relacji wartości kredytu do wkładu własnego, co w konsekwencji powoduje, że przy zbliżonej cenie nieruchomości w mniejszym stopniu można ją skredytować, co wprost przekłada się na zmniejszenie średniej wartości wnioskowanego kredytu. Częściowo ten niekorzystny dla Indeksu czynnik podlega kompensacji w związku z zakupem przy wykorzystaniu kredytu bankowego domów, które z zasady są droższe od mieszkań. Ponadto chciałbym zwrócić uwagę, że nie wszystkie wnioski kredytowe składane do banków przez potencjalnych kredytobiorców, kończą się zapytaniem do BIK-u. Wiemy o zaostrzeniu polityk kredytowych praktycznie wszystkich banków. Zaostrzenie dotyczy m.in. wyłączenia z kredytowania osób pracujących bądź prowadzących działalność w branżach najbardziej dotkniętych lockdownem, jak również spadkiem poziomu akceptowalnej wartości wskaźnika DTI (Debt to Income). Powoduje to, że część wniosków może być już odrzucana w bardzo wstępnej fazie analizy, przed weryfikacją zdolności kredytowej czy wiarygodności kredytowej (creditworthiness) w oparciu o historię kredytową – dodaje prof. Rogowski.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2020

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: