eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › BGK: ruszył nabór wniosków o premię technologiczną. Nowe zasady

BGK: ruszył nabór wniosków o premię technologiczną. Nowe zasady

2020-06-01 13:55

BGK: ruszył nabór wniosków o premię technologiczną. Nowe zasady

Ruszył nabór wniosków o premię technologiczną na nowych zasadach © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od dziś można składać wnioski o premię technologiczną - czytamy w komunikacie opublikowanym przez BGK, w którym bank przypomina również o nowych, łagodniejszych warunkach ubiegania się o tę dotację.

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
Jak przypomina BGK, premia technologiczna to dotacja, za pomocą której przedsiębiorcy mają możliwość spłaty nawet 70 proc. kredytu technologicznego zaciągniętego w banku komercyjnym.

W obliczu pandemii w opracowywanym przez rząd pakiecie antykryzysowym nie zabrakło ułatwień przewidzianych dla firm, które w dobie spowodowanego pandemią kryzysu zamierzają wnioskować o kredyt na innowacje technologiczne. Wprowadzone zmiany są owocem współpracy podjętej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz BGK i obejmują m.in. zniesienie limitu premii technologicznej oraz warunki innowacyjności w skali kraju.

O kredyt na innowacje technologiczne z unijnego Programu Inteligentny Rozwój mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają zdolność kredytową oraz planują wdrożyć w swojej firmie innowacyjny projekt.

Zmiany w warunkach ubiegania się o premię technologiczną są efektem współpracy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Priorytetem resortu i państwowego banku rozwoju jest zachęcenie przedsiębiorców, by w dobie kryzysu – jeśli tylko to możliwe – nie rezygnowali z innowacyjnych inwestycji. Zmiany w praktyce ułatwiają dostęp do wsparcia większej liczbie firm, które dotychczas nie spełniały np. warunku innowacyjności w skali kraju.

Jak przypomina Tomasz Burczyński, dyrektor Biura Kredytu Technologicznego w BGK:
Obecny nabór jest siódmym w historii kredytu na innowacje technologiczne, ale pierwszym na nowych zadach. BGK razem z resortem funduszy i polityki regionalnej zdecydował o skróceniu szóstego naboru, który trwał do 31 maja, i jak najszybszym uruchomieniu wsparcia już na nowych, korzystniejszych zasadach. Nabór wniosków potrwa od 1 czerwca do 30 grudnia 2020 roku.

Poznaj najważniejsze zmiany w kredycie na innowacje technologiczne:


  • Innowacyjność w skali przedsiębiorstwa, a nie w skali kraju. Do tej pory technologia, za którą BGK wpłacał premię technologiczną, musiała prowadzić do wytworzenia zupełnie nowych lub znacznie ulepszonych produktów lub usług w skali Polski. Dziś ten wymóg już nie obowiązuje – wystarczy, by były to nowatorskie rozwiązania dla danego przedsiębiorstwa. Warunkiem jest wdrożenie przez firmę innowacyjnej technologii, którą przedsiębiorca kupi lub którą sam wcześniej opracował w toku prac badawczo-rozwojowych (B+R). Projekt, który zakłada jedynie nabycie nowych urządzeń lub oprogramowania, nie spełnia wymagań konkursu.
  • Zniesienie limitu 6 mln zł premii technologicznej. To szczególne ułatwienie dla firm, które planują duże przedsięwzięcie, w których przykładowo 70 proc. kosztów projektu to w praktyce kwota zdecydowanie większa, niż 6 mln zł. Dla nich oznacza to większą kwotę wsparcia w nowym naborze.
  • Więcej kosztów do sfinansowania. Od teraz premia technologiczna sfinansuje więcej wydatków przedsiębiorcy. Teraz przedsiębiorca może zapłacić z premii także koszy związane z uzyskiwaniem, walidacją i obroną patentów i innych wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto z premii będzie można zrefundować wydatki budowlane także na przebudowę i adaptację budynków oraz koszty transportu maszyn, urządzeń i innych środków trwałych.

fot. mat. prasowe

Jak uzyskać premię technologiczną?

Pierwszy krok to otrzymanie promesy udzielenia kredytu technologicznego w banku komercyjnym.


Jak ubiegać się o wsparcie?


W pierwszej kolejności przedsiębiorca powinien zawnioskować o kredyt technologiczny w jednym z 19 banków komercyjnych, współpracujących z BGK. Pozytywna decyzja kredytowa umożliwia złożenie elektronicznego wniosku o dofinansowanie do BGK. Na tym etapie zewnętrzni eksperci oceniają pomysł na innowację przedstawiony przez przedsiębiorcę. Jeśli ocena będzie pozytywna, BGK przyznaje promesę premii technologicznej. Przedsiębiorca podpisuje wtedy umowę kredytu technologicznego z bankiem komercyjnym, a następnie umowę z BGK o dofinansowanie projektu.

Aby otrzymać o premię technologiczną, przedsiębiorca powinien mieć pomysł na innowacyjny projekt w swojej firmie oraz zdolność kredytową. BGK ocenia pomysł na innowację i przyznaje dotację. Ocena zdolności kredytowej oraz wydanie decyzji o udzieleniu kredytu to zadanie banku komercyjnego.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: