eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BGK: będzie łatwiej o kredyt technologiczny

BGK: będzie łatwiej o kredyt technologiczny

2020-03-25 11:26

BGK: będzie łatwiej o kredyt technologiczny

Będzie łatwiej o kredyt technologiczny © ewakubiak - Fotolia.com

W opracowywanym przez rząd pakiecie antykryzysowym nie zabrakło ułatwień przewidzianych dla firm, które w dobie spowodowanego pandemią kryzysu zamierzają wnioskować o kredyt technologiczny. Obejmują one m.in. podniesienie kwoty premii technologicznej, umożliwienie pokrycia wkładu własnego oraz rozszerzenie wachlarza wydatków, które podlegać będą refundacji.

Proponowane ułatwienia w kredycie technologicznym


Wśród zaproponowanych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zmian w kredycie technologicznym na szczególne podkreślenie zasługują:
  • zniesienie ograniczenia kwoty premii technologicznej, która będzie mogła przewyższać nawet 6 milionów złotych;
  • rozszerzenie i uszczegółowienie katalogu wydatków kwalifikowanych projektu - refundacji podlegać mają nie tylko koszty zakupu, montażu i uruchomienia nowych albo używanych środków trwałych, ale również koszty ich transportu.

– Do tego proponujemy zniesienie wymogu innowacyjności efektów projektu w skali kraju oraz możliwość przeznaczenia kredytu technologicznego na pokrycie wkładu własnego w kosztach kwalifikowanych projektu, co do tej pory nie było możliwe – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej

Resort zakłada, że dzięki ułatwieniom w kredycie na innowacje technologiczne sprawią, że przedsiębiorstwom odczuwającym ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa, łatwiej będzie podejmować decyzje inwestycyjne, utrzymać produkcję i miejsca pracy. Wspomniane powyżej zmiany mają stać się częścią pakietu antykryzysowego, nad którym właśnie pracuje rząd.
Kredyt technologiczny jest rozwiązaniem współfinansowanym z funduszy unijnych w Programie Inteligentny Rozwój. Za wdrażanie premii technologicznej odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego.

fot. ewakubiak - Fotolia.com

Będzie łatwiej o kredyt technologiczny

W specustawie przeciwdziałającej gospodarczym skutkom kornawirusa znalazły się także uproszczenia dotyczące kredytu na innowacje technologiczne.


Przedłużenie naboru wniosków o premię technologiczną


Ministerstwo już teraz podjęło decyzję o wydłużeniu naboru w trwającym konkursie o premię technologiczną. Zainteresowani mogą składać dokumenty do BGK do 24 czerwca. Pierwotnie nabór kończyłby się pod koniec kwietnia. Wnioskodawcy będą mieli też więcej czasu na podpisanie umowy kredytowej (wydłużenie terminu z 30 do 60 dni od uzyskania promesy kredytu) oraz na dostarczenie dokumentów środowiskowych i pozwolenia na budowę (z 10 do 12 miesięcy od uzyskania promesy). Mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo wnioskodawców i ekspertów oceniających wnioski, ich spotkania (tzw. panele eksperckie) będą mogły się odbywać za pośrednictwem telekonferencji.

To nie wszystkie działania podjęte przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w związku z pandemią koronawirusa na rzecz przedsiębiorców. MFiPR zarekomendowało wydłużenie naborów dla przedsiębiorców we wszystkich instytucjach w Programie Inteligentny Rozwój: NCBR, PARP i BGK. W programie planowane jest również uruchomienie nowego funduszu pożyczkowego o wartości co najmniej 400 mln złotych, który zapewni przedsiębiorstwom finansowanie kapitału obrotowego na czas oddziaływania kryzysu związanego z pandemią. W gwarancji BIZNESMAX gwarancje zabezpieczą także kredyty odnawialne w rachunku bieżącym.
– Bank Gospodarstwa Krajowego pełnił aktywną rolę w konsultowaniu zmian w programie kredytu na innowacje technologiczne. Jako państwowy bank rozwoju mamy wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu programów unijnych. Naszą rolą jest inicjowanie rozwiązań systemowych, czyli takich, które służą przedsiębiorcom i jednocześnie oddziałują na sektor finansowy. W obecnej sytuacji gospodarczej, związanej z dużą niepewnością wielu firm, takie działania są szczególnie ważne – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: