eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ruszyły pożyczki unijne POIR. Jak się ubiegać?

Ruszyły pożyczki unijne POIR. Jak się ubiegać?

2020-04-29 15:36

Ruszyły pożyczki unijne POIR. Jak się ubiegać?

Co można sfinansować w pożyczki płynnościowej POIR? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wynagrodzenia dla pracowników, zakup towarów lub paliwa, opłaty za prąd, gaz oraz najem lokalu. To przykładowy katalog celów, które mogą być sfinansowane z pożyczki płynnościowej z programu Inteligentny Rozwój (POIR), czyli kolejnego wzmocnienia rządowej tarczy antykryzysowej. Co ważne, pożyczka jest nieoprocentowana, co oznacza, że do spłacenia pozostają przedsiębiorcy wyłącznie raty kapitałowe.

Przeczytaj także: Tarcza antykryzysowa: błędy we wniosku do ZUS opóźnią postojowe

Finansowane z programu Inteligentny Rozwój (POIR) pożyczki płynnościowe skierowane są do mikro-, małych i średnich firm, które w efekcie wybuchu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Rozwiązanie zostało wypracowane wspólnie przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Pożyczki unijne POIR połączone są z dotacjami, które w całości pokrywają koszty oprocentowania, co w praktyce oznacza, że przedsiębiorcy oddają tyle, ile pożyczyli (tylko raty kapitałowe). Dotacja udzielana jest równocześnie z podpisaniem umowy o pożyczkę, nie ma więc potrzeby wnioskowania o nią oddzielnie.

Pozostałe korzyści z pożyczek unijnych POIR:
  • Półroczna karencja w spłacie – przedsiębiorca może zapłacić pierwszą ratę dopiero po pół roku od zaciągnięcia zobowiązania.
  • Wakacje kredytowe – raz w roku przez dwa pierwsze lata spłaty pożyczki przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z dwumiesięcznych wakacji kredytowych.
  • Wysokość maksymalna pożyczki wynosi 15 mln zł i ustalana jest indywidualnie jako dwukrotność rocznego zestawienia płac za 2019 r. lub za ostatni rok, za który dostępne są dane (w przypadku firm działających krócej, pod uwagę brana jest prognozowana wysokość płac), albo 25 proc. wartości całkowitego obrotu w roku 2019. W uzasadnionych przypadkach wysokość pożyczki może zostać zwiększona do kwoty, która zapewni płynność finansową przedsiębiorcy na kolejne 18 miesięcy.
  • Brak wymogu wkładu własnego
  • Okres spłaty do 6 lat

Pieniądze z pożyczki mogą w całości sfinansować np. wynagrodzenia pracowników, raty leasingowe, opłaty za towar i paliwo. Przedsiębiorca może również pokryć zaległe zobowiązania wymagalne i nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r. Na wydatkowanie pożyczki firma ma 30 dni, zaś na przedstawienie zestawienia poniesionych wydatków już znacznie więcej, bo aż 6 miesięcy.

Jak ubiegać się o pożyczkę?


Wnioski o pożyczkę można składać przez internet na stronie instytucji finansującej lub poprzez punkty obsługi klienta. Procedury przyznawania pożyczek są wyjątkowo proste. Poza dokumentacją wymaganą przez instytucje finansujące (lista dostępna na ich stronach internetowych), przedsiębiorca we wniosku pożyczkowym powinien zawrzeć także plan, w którym przedstawi prognozę poprawy płynności finansowej firmy rozłożoną w czasie.

Pożyczek w poszczególnych województwach udzielają instytucje finansujące:
  • Polska Fundacja Przedsiębiorczości – w województwach: dolnośląskim, lubuskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim;
  • Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości – w województwach: łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim;
  • Lubelska Fundacja Rozwoju oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka – w województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Informacje o kolejnych instytucjach udzielających pożyczek w poszczególnych regionach będą na bieżąco aktualizowane na stronie BGK.

fot. mat. prasowe

Instytucje finansujące

W województwach łódzkim, małopolskim i opolskim wnioski przyjmuje Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości


– Pożyczki unijne z POIR to element Funduszowego Pakietu Antywirusowego, który uzupełnia i wzmacnia rządowe działania w walce z pandemią i jej niepożądanym wpływem na gospodarkę. W puli mamy 400 mln zł, ale przy dużym zainteresowaniu, nie wykluczamy zwiększenia limitu. Pożyczki, nie mają charakteru branżowego, są skierowane do ogółu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce. Można je łączyć z innymi rozwiązaniami pomocowymi BGK i Polskiego Funduszu Rozwoju – komentuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: