eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BGK uruchomił dopłaty do kredytu obrotowego dla firm. Zobacz warunki

BGK uruchomił dopłaty do kredytu obrotowego dla firm. Zobacz warunki

2020-07-23 13:29

BGK uruchomił dopłaty do kredytu obrotowego dla firm. Zobacz warunki

Rządowe dopłaty do oprocentowania kredytów już dostępne © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował o uruchomieniu Funduszu Dopłat do Oprocentowania (FDO), za sprawą którego przedsiębiorcy, bez względu na skalę swojej działalności, będą mogli obniżyć koszty kredytu obrotowego. Wartość funduszu przekracza pół miliarda złotych. O dopłaty wnioskować można w bankach komercyjnych i spółdzielczych, które posiadają stosowną umowę z BGK.

Przeczytaj także: Tarcza antykryzysowa 4.0 - jakie plusy i minusy?

Najważniejsze informacje

  • Fundusz dopłaci do oprocentowania kredytu obrotowego dla firm i to zarówno nowo zaciąganego, jak i już zaciągniętego
  • BGK pokrywać będzie część odsetek kredytu przez maksymalnie 12 miesięcy
  • Dopłaty obejmować będą tylko odsetki kredytu, a więc nie ma mowy o pomniejszeniu rat kapitałowych
  • Mikro-, małe i średnie firmy otrzymają dopłatę do oprocentowania w wysokości dwóch punktów procentowych, a duże jednego punktu procentowego
  • Banki będą udzielały kredytów z dopłatą przedsiębiorcom oraz podmiotom, które prowadzą działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych
  • Wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania można łączyć z innymi programami, np. zaciągając kredyt z dopłatą zabezpieczony gwarancją płynnościową lub gwarancją de minimis.

Jak uzyskać wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania?


Chcąc skorzystać z kredytu z rządową dopłatą, przedsiębiorca powinien złożyć wniosek w banku kredytującym, który podpisał umowę z BGK. Należy uwiarygodnić, że kryzys wpłynął lub niebawem wpłynie na kondycję finansową firmy. Bank kredytujący podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu zgodnie z własnymi procedurami oraz z uwzględnieniem postanowień ustawy.

Dopłaty dotyczą także obecnie spłacanych kredytów obrotowych. Chodzi zatem zarówno o kredyty zaciągnięte w związku z kryzysem, jak i te, które przedsiębiorcy zaciągnęli będąc jeszcze w dobrej sytuacji, ale kryzys wpłynął lub niebawem wpłynie na ich kondycję finansową. W takim przypadku przedsiębiorca powinien udać się do banku, który udzielił mu finansowania i zapytać o możliwość uzyskania rządowego wsparcia w spłacie odsetek.

Fundusz Dopłat do Oprocentowania działa w BGK. Limit wydatków na dopłaty do kredytów obrotowych na 2020 rok to ok. 296 mln zł, a na 2021 r. – 271 mln zł z budżetu państwa. Rozwiązanie zostało przyjęte na mocy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0.

fot. mat. prasowe

Fundusz Dopłat do Oprocentowania

Przewidziany na ten rok limit wydatków na dopłaty to około 296 mln złotych.


Aktualna lista banków kredytujących, które uczestniczą w programie, jest dostępna na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego, w zakładce „pakiet pomocy”. Lista będzie aktualizowana, kiedy kolejne banki dołączą do programu. Rozwiązanie jest już dostępne w ING Bank Śląski S.A.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: