2020-05-04 11:28
Budowa domu © chris32m - Fotolia.com
Przeczytaj także: Planujesz budowę domu? Sprawdź dokładnie działkę
– Bank jako zabezpieczenie niechętnie przyjmuje działki powyżej 3000 m kw., bo te przy sprzedaży podlegają prawu pierwokupu przez ARMiR. Mówimy tu o działkach, które w planie zagospodarowania nie mają przeznaczenia pod zabudowę mieszkaniową, a jednak w transakcjach takie stanowią większość.
fot. chris32m - Fotolia.com
Budowa domu
Wbrew powszechnej opinii kredytowanie zakupu działki budowalnej nie różni się w znaczący sposób od zaciągnięcia kredytu pod zakup domu lub mieszkania.
– Tak może być przykładowo z działką rolną z warunkami zabudowy do 3000 m kw., czy siedliskiem. Jednak w tych przypadkach możemy zderzyć się z dość rygorystycznym podejściem banków do wyceny takiego gruntu. Bank może wziąć pod uwagę tylko teren przeznaczony pod budowę domu, podczas, gdy reszta działki będzie mieć dla niego znikomą wartość, objaśnia Tomasz Przyrowski, prezes Gold Finance.
– Do wniosku dołączamy dokumenty poświadczające nasze dochody i pełną dokumentację działki. Standardowo załączniki obejmują wypis i wyrys z rejestru gruntów, zaświadczenie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego o przeznaczeniu działki, warunki zabudowy lub studium. Operat szacunkowy jest zawsze wymagany przez bank - to jedyny dokument oceniający miarodajnie wartość rynkową nieruchomości, niezbędną dla banku dla prawidłowej oceny transakcji, mówi Aneta Krzyża-Tyryłło, ekspertka finansowa z Alex T. Great.
– Jest to o tyle istotne, że istnieją dość duże różnice w podejściu poszczególnych banków do finansowania zakupu działek. Podczas, gdy w jednych można uzyskać finansowanie posiadając jedynie 20 proc. wkładu własnego, inny bank zażąda 30 proc. Banki również mają odmienne polityki przyznawania kredytów na późniejszą budowę domu – główne różnice dotyczą wymaganej dokumentacji, jaką należy złożyć razem z wnioskiem o kredyt, mówi Tomasz Przyrowski, prezes Gold Finance.Dodaje, że zwykle kredyt na działkę budowlaną jest bardziej skomplikowany pod względem formalnym. W przypadku odmowy banku ze względu na przedmiot zabezpieczenia warto pamiętać, że takie transakcje można sfinansować pożyczką hipoteczną z zabezpieczeniem na innej nieruchomości, nawet osoby trzeciej.
oprac. : eGospodarka.pl
Trudne działki budowlane: jak sobie poradzić?
Nowe prawo budowlane wiele nie zmieniło
Kupno działki budowlanej najlepiej jesienią
Zakup mieszkania? Polacy wolą działki pod budowę domu
Kredyt nie wystarcza na budowę domu. Co robić?
Boom na domy jednorodzinne winduje ceny działek budowlanych
Bon na zakup mieszkania i kredyt bez wkładu własnego. O czym jeszcze mówi Polski Ład?
Budowa domu: ile kosztuje, co nas może zaskoczyć?
Ile kosztuje działka pod budowę domu?
Witam, moja mama dostała gospodarstwo rolne od swojego wuja. Nie minęło 5 lat od darowizny i postanowiliśmy je sprzedać. Za gotówkę ze ...
Sprawa jest dość skomplikowana. Znalazłem wymarzoną działkę, na której chciałbym postawić dom. Działka ta jednak zarejestrowana jest jako ...
Podatek od nieruchomości: czego dotyczy, ile wynosi i czy można go obniżyć?
e-Zakupy poza Unią Europejską a podatki. Poradnik dla konsumentów.
Ataki ransomware są coraz silniejsze
Panoramiqa - nowe mieszkania na Starołęce w Poznaniu od BPI Real Estate Poland
Ile wyniosą składki ZUS dla przedsiębiorcy po zmianie formy opodatkowania za 2022 r.?
Wakacyjny wyjazd zbyt drogi dla co trzeciego Polaka
Nowe prognozy dla PKB i widmo ogólnoświatowej recesji