eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Znowu krwawią portfele inwestorów

Znowu krwawią portfele inwestorów

2006-07-13 20:34

Konflikt na linii Izrael – Liban, napięcia w Iranie i Nigerii, rosnące ceny ropy naftowej, obawy przed inflacją … i spadki na giełdach akcji. Tak wyglądał dziś krajobraz w jakim przyszło działać inwestorom.

Przeczytaj także: Ropa znowu drożeje

WIG20 uraczył dziś inwestorów największym spadkiem spośród europejskich indeksów. Na koniec sesji obniżył on swoją wartość o 4,43% przy obrotach sięgających 700 mln PLN. Rosnące ceny ropy naftowej nie pomogły akcjom spółek surowcowych. Traciły PKN (-2,32%), Lotos (-5,41%), MOL (-4,96%). Liderem spadków okazał się jednak KGHM tracąc 8,33%. Na pocieszenie można dodać, że podczas ostatnich wzrostów nasz rynek również był liderem. Jednak przebicie poziomu 3000 pkt na indeksie polskich blue chipów nie nastraja optymistycznie.

Wzrost ryzyka geopolitycznego przecenia akcje za oceanem. O godz. 19.30 DJIA traci 1,2% S&P500 spada o 0,7% a Nasdaq o 0,9%. Jeśli do tego dołożą się dziś w nocy giełdy azjatyckie, a jest to prawdopodobne, wówczas jutrzejsze sesje mogą przynieść dalszą przecenę. Zyskują z kolei inwestycje uważane za bezpieczne, czyli m.in. złoto oraz amerykańskie papiery skarbowe a także, z obawy przed spadkiem podaży rosną ceny ropy naftowej. Dziś w Londynie za baryłkę z dostawą za trzy miesiące płacono 76,55 USD najwięcej od 1983 roku.

Na rynku walutowym kolejny dzień umacniał się dolar, zwłaszcza po południu. O godz. 19.30 za euro płacono 1,2680 dolara. Jeśli ta tendencja się utrzyma wówczas szanse na powrót do silnej złotówki znacznie spadają. O godz. 19.30 za euro płaciło się ponad 4,05 zł a za dolara prawie 3,20 zł, choć podczas dnia nasza waluta zyskiwała na wartości dzięki lepszym od oczekiwań danym dotyczącym majowego deficytu na rachunku obrotów bieżących, który wyniósł 209 mln euro wobec prognoz na poziomie 430 mln euro.

Jutro ważne będą dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych dotyczące sprzedaży detalicznej oraz cen importu i eksportu. Inwestorzy będą rozpatrywać nadchodzące dane pod kątem zagrożenia inflacyjnego oraz kontynuacji cyklu podwyżek stóp procentowych za oceanem. Biorąc jednak pod uwagę napięcia geopolityczne w różnych regionach świata może się okazać, że publikacje zejdą na dalszy plan.

oprac. : Michał Kowalski / expander expander

W Japonii stopy w górę

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: