eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Inflacja znowu w świetle reflekorów

Inflacja znowu w świetle reflekorów

2006-09-07 09:45

Brak istotnych publikacji makroekonomicznych wcale nie oznacza, że rynek nie zareaguje na te mniej ważne, zwłaszcza gdy odbiegają one od prognoz. Tak było wczoraj. O godz. 14.30 Departament Pracy w USA opublikował dynamikę kosztów pracy w II kwartale 2006 roku.

Przeczytaj także: Zmienne indeksy powodem niepewności

Prognoza mówiła o figurze na poziomie 3,9% czyli o wzroście nieco niższym jak było to w I kwartale (4,2%). Jednocześnie oczekiwano brak zmian w dynamice wydajności pracy (1,6%). Publikacja dynamiki kosztów pracy okazała się wyższa od prognoz i wyniosła 4,9%. Wzbudziło to od razu obawy o wzrost inflacji. Temat ten jest bowiem ciągle żywy. Do tego o godz. 16.00 publikacja indeksu ISM – wskaźnika aktywności gospodarczej tym razem w sektorze usług również była wyższa od prognoz. Oczekiwano bowiem figury na poziomie 55 pkt a odczyt okazał się o 2 pkt wyższy.

Istotnej reakcji nie było ani na rynku walutowym ani na amerykańskim rynku długu. Co prawda rentowność 10-letnich obligacji od trzech dni nieco rośnie i obecnie sięga poziomu 4,79% jednak inwestorzy wyraźnie czekają na silniejsze impulsy mogące świadczyć o ciągle istniejącym zagrożeniu inflacyjnym. Podobnie było na rynku walutowym. Dolar nieznacznie się umocnił spychając EUR/USD poniżej poziomu 1,28 lecz już dziś rano kurs ten powrócił w granice wąskiej konsolidacji. O godz. 8.20 za euro płaci się 1,2815 dolara.

Na lekkie wczorajsze umocnienie amerykańskiej waluty złoty zareagował nieznacznym osłabieniem względem głównych walut. Dalej możliwe jest lekkie osłabianie naszej waluty w miarę jak na rynku bazowym niepewność zatacza kolejne kręgi. Nie widać tam bowiem ani chęci umocnienia wspólnej waluty ani gry na silnego dolara. Impas ten może jednak zostać przełamany w przyszłym tygodniu, gdy na rynku pojawią się dane odnośnie amerykańskiego deficytu handlowego i inflacji. Dziś rano za euro płaci się ponad 3,98 zł a za dolara 3,11 zł.

 

1 2

następna

oprac. : Michał Kowalski / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: