eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Drogie surowce pomagają GPW

Drogie surowce pomagają GPW

2006-07-13 09:51

Środę polskie rynki rozpoczęły na bardzo optymistycznej nucie. Złoty nadal się wzmacniał i tym razem była to jego autonomiczna siła, bo kurs forinta nie zmieniał się. Nie widziałem też przez długi czas wpływu zmian na rynku EUR/USD na naszą walutę. Jednak jeszcze przed południem stałe wzmacnianie się dolara do euro odwróciło trend i na naszym rynku.

Przeczytaj także: Nic nieznacząca korekta nie zmienia obrazu rynku

Osłabienie było jednak na tyle silne, że można było dopatrywać się wpływu polityki. Samoobrona zapowiedziała bowiem, że nie będzie głosowała za wotum zaufania dla nowego rządu, jeśli nie powstanie nowa umowa koalicyjna. Rynek co prawda zakładał, że to są tylko targi o stanowiska i wpływy, ale na wszelki wypadek złoty tracił. Po południu okazało się, że Samoobrona dogadała się z PiS, ale obrazu rynku to nie zmieniło.

Na chwilę osłabienie złotego wyhamowała aukcja obligacji 10 - letnich. Okazało się, że popyt był wręcz podejrzanie duży (stosunek popyty do podaży wyniósł 6,13, a w kwietniu było to 2,20). Wydaje się, że po prostu podaż była bardzo mała (0,8 mld zł.), co musiało z założenia znacznie podnieść stosunek popytu do podaży. Obligacje po aukcji zdrożały, a złoty co prawda od tego momentu zaczął się wzmacniać, ale już po godzinie znowu zaczął tracić. Zamieszanie nastąpiło o 14.30, kiedy to w czasie publikacji danych o deficycie handlu zagranicznego w USA w obronie korony interweniował słowacki bank, ale było ono tylko chwilowe i dzień zakończyliśmy wyraźnym osłabieniem do dolara i euro. Dzisiaj dowiemy się, jaki w Polsce był w maju rachunek obrotów bieżących. Ten raport może wpłynąć na rynek walutowy – im niższy deficyt tym lepiej dla złotego. Dla rynku akcji nie będzie to miało żadnego znaczenia.

Sesja giełdowa rozpoczęła się w środę bardzo optymistycznie, co nie mogło dziwić. Rynek i tak był już rozgrzany do czerwoności, surowce drożały, a indeksy w Europie rosły. Nic dziwnego, że już otwarcie sesji było bardzo optymistyczne. Szczególnie mocno, wręcz euforycznie rósł kurs KGHM. WIG20 błyskawicznie wzrósł o ponad 3 procent, co było kompletnie nieuzasadnionym ruchem. Przed południem rozpoczęła się korekta, której liderem był PKN. Nie można wykluczyć, że to pogłoski o roszadach na stanowisku prezesa firmy tak zaszkodziły spółce. Indeks WIG20 z + 3 proc. spadł do +1 proc., ale od tego czasu znowu zaczął zwyżkować. Takie korekty w czasie sesji są całkowicie niegroźne i bardzo dla trendu wzrostowego korzystne.

Dzisiaj rynek będzie miał do wyboru - drożeć w następstwie wzrostu cen surowców (chociaż w środę wieczorem znacznie zredukowanych), czy ulec negatywnym nastrojom płynącym ze świata. Trudno stawiać prognozę w sytuacji, kiedy nadal widać działanie funduszy indeksowych, które wespół z zagranicznymi funduszami hedżingowymi robią na GPW to, co chcą, ale rynkowi należy się już jakaś korekta, więc zakładam, że będzie miała miejsce dzisiaj. Oczywiście pod warunkiem, że ceny surowców nie będą mocno rosły, a w USA nie dojdzie do publikacji dobrych informacji ze spółek.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Więcej na ten temat: komentarz giełdowy, rynki finansowe
Spadek przy małym obrocie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: