eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 30 września debiutują nowe instrumenty pochodne

30 września debiutują nowe instrumenty pochodne

2019-09-16 13:23

30 września debiutują nowe instrumenty pochodne

Inwestor © kasto - Fotolia.com

Zmiany na giełdzie. Warszawska GPW zapowiedziała, że od 30 września w obrocie pojawią się kontrakty terminowe na indeks WIG.GAMES oraz indeksy makrosektorowe: WIG.MS-FIN, WIG.MS-BAS, WIG.MS-PET. W portfelu każdego z indeksów znajdzie się miejsce dla pięciu spółek.

Przeczytaj także: Nowe instrumenty pochodne w ofercie GPW

Decyzją Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w ostatnim dniu bieżącego miesiąca w obrocie pojawią się kolejne instrumenty pochodne. 30 września zadebiutują bowiem nowe kontrakty terminowe, dla których instrumentami bazowymi będzie, grupujący spółki zajmujące się produkcją i wydawnictwem gier komputerowych, indeks WIG.GAMES oraz indeksy makrosektorowe, w tym:
  • WIG.MS-FIN (grupujący spółki z sektorów: banki, ubezpieczenia, rynek kapitałowy, wierzytelności),
  • WIG.MS-BAS (spółki z sektorów: energia, górnictwo, surowce) oraz
  • WIG.MS-PET (spółki z sektorów: paliwa, gaz, chemia).


- Rozwój instrumentów pochodnych jest jedną z inicjatyw strategicznych GPW. Zależy nam na przyciągnięciu nowych inwestorów do tego segmentu rynku. Jesteśmy przekonani, że nowe kontrakty na indeks WIG.GAMES oraz indeksy makrosektorowe spotkają się z zainteresowaniem inwestorów. Mamy nadzieję, że inwestorzy docenią możliwość zarabiania na stosunkowo niewielkich ruchach indeksów bazowych - mówi Izabela Olszewska, Członek Zarządu GPW.

Indeksy makrosektorowe i indeks WIG.GAMES grupują spółki z wybranych branż jednolitych pod względem specyfiki prowadzonej działalności. W portfelu każdego z indeksów znalazło się miejsce dla 5 spółek. Ich liczba jest niezmienna, a ich kwalifikacja ma miejsce na podstawie analizy płynności, zaś udziały największych spółek są ograniczane do 40%. Spółki z indeksów makrosektorowych to jednocześnie jedne z najpłynniejszych spółek notowanych na GPW, wchodzą w skład indeksów: WIG20 lub mWIG40 lub sWIG80.

fot. kasto - Fotolia.com

Inwestor

30 września na GPW debiutują nowe instrumenty pochodne.


Dla każdego indeksu zostaną wprowadzone po trzy serie kontraktów terminowych wygasających w grudniu 2019 r., marcu 2020 r. i czerwcu 2020 r. Mnożnik (wartość 1 punktu indeksowego) będzie wynosił 1 PLN dla kontraktu terminowego na indeks WIG.GAMES oraz 2 PLN dla kontraktów terminowych na indeksy: WIG.MS-FIN, WIG.MS-BAS, WIG.MS-PET. Inne niż w przypadku kontraktów terminowych na WIG20 i mWIG40 mnożniki dla nowych kontraktów indeksowych wynikają z wartości bazowej samych indeksów na poziomie 10 000 pkt (dla WIG20 i mWIG40 jest to 1 000 pkt).

Komisja Nadzoru Finansowego w sierpniu tego roku zatwierdziła Warunki Obrotu dla kontraktów terminowych na indeks WIG.GAMES i indeksy makrosektorowe.

W ofercie instrumentów pochodnych na GPW dostępne są kontrakty terminowe na: indeks WIG20 oraz mWIG40, akcje 36 spółek, kursy EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN oraz CHF/PLN, obligacje, stawkę WIBOR, a także opcje na indeks WIG20.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: