eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Nowe instrumenty pochodne w ofercie GPW

Nowe instrumenty pochodne w ofercie GPW

2019-03-20 12:34

Nowe instrumenty pochodne w ofercie GPW

Nowe instrumenty pochodne w ofercie GPW © antpkr - Fotolia.com

Warszawska GPW informuje o wprowadzeniu do obrotu nowych instrumentów pochodnych. Krok ten ma być odpowiedzią na potrzeby uczestników rynku. Po raz pierwszy w historii pojawią się kontrakty terminowe na akcje spółki LPP z nowym mnożnikiem 1 oraz spółki 11BIT Studios z nowym mnożnikiem 10. Zmianie (ze 100 na 10) ulegnie mnożnik na kontraktach terminowych na akcje mBanku oraz Santander Banku. Giełda zapowiada, że nowe makroindeksy staną się w przyszłości instrumentami bazowymi dla kontraktów terminowych.

Przeczytaj także: 30 września debiutują nowe instrumenty pochodne

Nowe instrumenty pochodne oraz zmiana mnożnika


Rozwój instrumentów pochodnych to inicjatywa strategiczna mająca na celu wzbudzenie zainteresowania inwestorów rynkiem terminowym. Warszawska GPW w kooperacji z uczestnikami rynku wprowadziła możliwość notowań kontraktów terminowych na akcje pojedynczych spółek z mnożnikami 1 i 10.
- Dalszy rozwój rynku instrumentów pochodnych został ujęty w inicjatywie strategicznej GPW. Uważamy, że jednym z priorytetów jest przyciągnięcie inwestorów na ten rynek, dlatego wprowadziliśmy szereg zmian regulacyjnych, organizacyjnych oraz systemowych, co umożliwiło wprowadzenie do obrotu kontraktów terminowych z mnożnikami 1 i 10. Niższa wartość kontraktu i w konsekwencji niższa wartość depozytu zabezpieczającego mogą stanowić zachętę dla inwestorów do większej aktywności. Zmiana ta ułatwi również aktywne wspieranie płynności przez animatorów rynku, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa obrotu – powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

fot. antpkr - Fotolia.com

Nowe instrumenty pochodne w ofercie GPW

GPW wprowadziła możliwość notowań kontraktów terminowych na akcje pojedynczych spółek z mnożnikami 1 i 10.


Wprowadzeniem nowych mnożników do obrotu na GPW zaowocowało nowymi możliwościami. Od 18 marca 2019 r. są dostępne:
  1. Kontrakty terminowe z mnożnikiem 1 dla kontraktów terminowych na akcje spółki LPP oraz z mnożnikiem 10 na akcje spółki 11 BIT Studios;
  2. Kontrakty terminowe na akcje spółek Santander Bank Polska oraz mBank z mnożnikiem 10 (poprzednio 100; dotyczyć będzie wyłącznie serii wprowadzanych do obrotu od 18 marca 2019 r.).

Kontrakty terminowe na indeksy makrosektorowe


Plany GPW zakładają również wprowadzenie nowych kontraktów indeksowych. Instrumentami bazowymi dla nowych kontraktów są indeks WIG.GAMES oraz trzy indeksy makrosektorowe, których publikację GPW rozpoczęło również 18 marca 2019 r.:
  • Banki-ubezpieczenia-rynek kapitałowy-wierzytelności (WIG.MS-FIN)
  • Paliwa-gaz-chemia (WIG.MS-PET)
  • Energia-górnictwo-surowce (WIG.MS-BAS)

- Konstrukcja indeksów była konsultowana z uczestnikami rynku tak, aby nowe wskaźniki w jak największym stopniu spełniały wymogi atrakcyjnych instrumentów bazowych dla kontraktów terminowych. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu inwestorzy szybko zauważą ich zalety i przekonają się do tych instrumentów – dodaje Izabela Olszewska.

Pierwsza publikacja nowych indeksów miała miejsce 18 marca br. Wartości indeksów będą podawane w sposób ciągły co 15 sekund od rozpoczęcia do zakończenia sesji.

Kontrakty terminowe na indeksy makrosektorowe pojawią się w obrocie giełdowym po zatwierdzeniu Warunków Obrotu dla tych kontraktów przez Komisję Nadzoru Finansowego.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: