eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiut CDA na NewConnect

Debiut CDA na NewConnect

2019-05-08 12:30

Debiut CDA na NewConnect

VOD © Proxima Studio - Fotolia.com

8 maja 2019 roku spółka CDA zadebiutowała na rynku NewConnect. Jest to szósty debiut na tym rynku w 2019 roku. CDA to operator niezależnego serwisu VOD w Polsce, działającego pod marką CDA Premium. Serwis oferuje dostęp do wysokiej jakości pełnometrażowych filmów i seriali w płatnym modelu subskrypcyjnym (subscription VOD, sVOD).

Przeczytaj także: Debiut CM International S.A. na NewConnect

Historia i działalność Emitenta


Początki serwisu CDA.pl sięgają 2004 roku. W kwietniu 2012 r. powołano spółkę CwMedia sp. z o.o. sp. k. (poprzednik prawny Emitenta), której powierzono operowanie serwisem CDA.pl. W działalność Spółki zaangażował się ojciec założyciela, Jarosław Ćwiek, który aktualnie pełni funkcję Prezesa Zarządu.

Pod koniec 2014 roku podjęto decyzję o stopniowej zmianie profilu portalu. Nastąpiło zacieśnienie współpracy dotyczącej ochrony praw autorskich w CDA. Został stworzony panel dla właścicieli praw autorskich do filtrowania i usuwania treści z CDA. Natomiast na początku 2015 roku uruchomiono program partnerski dla zweryfikowanych dostawców treści - Youtuberów, profesjonalnych twórców wideo, wraz z możliwością śledzenia „na żywo” statystyk dotyczących przychodów dla poszczególnych twórców oraz możliwością ustawienia tzw. geoblokady.

W listopadzie 2015 roku rozpoczęto prace nad przygotowaniem do zmiany modelu biznesowego i uruchomienia usługi VOD pod marką CDA Premium, dostępnej w ramach comiesięcznych abonamentów (model subskrypcyjny).

W styczniu 2016 r. uruchomiono usługę w modelu sVOD (subscription VOD), co stanowiło punkt zwrotny w historii działalności serwisu. Sekcja CDA Premium została uruchomiona w styczniu 2016 roku, w odpowiedzi na dynamicznie rozwijający się rynek VOD oraz w celu zwiększenia możliwości monetyzacji wśród zbudowanej bazy użytkowników. Strategia działalności została ukierunkowana na rozwój nowego segmentu, zintensyfikowano działania mające na celu rozbudowę bazy dostępnych treści.

W związku z dynamicznym rozwojem sekcji VOD podjęto decyzję o przekształceniu CwMedia sp. z o.o. sp. k. w spółkę akcyjną. Sąd Rejonowy wydał 3.04.2017 r. decyzję o wpisie CwMedia S.A. do KRS pod numerem KRS 0000671280.

W 2018 r. Zarząd Emitenta podjął decyzję o całkowitym odstąpieniu od sprzedaży powierzchni reklamowej poprzez platformy aukcyjne, które stanowiły główny kanał sprzedaży reklam w ogólnodostępnej sekcji User Generated Content. Począwszy od maja 2018 r. serwis CDA.pl generuje przychody przede wszystkim ze sprzedaży reklam przy materiałach pochodzących od zweryfikowanych użytkowników i partnerów (reklamy emitowane w modelu aVOD w sekcji CDA Premium Free). Odejście od współpracy z podmiotami pośredniczącymi w sprzedaży powierzchni reklamowej umożliwiło Spółce wprowadzenie kontroli co do rodzaju treści i źródła pochodzenia, przy których emitowane są reklamy. Powyższe stanowi wynik strategicznych decyzji, podjętych jeszcze w 2016 r.

W chwili obecnej CDA S.A. to operator największego, niezależnego serwisu VOD w Polsce, działającego pod marką CDA Premium. Serwis oferuje dostęp do wysokiej jakości pełnometrażowych filmów i seriali w płatnym modelu subskrypcyjnym (subscription VOD, sVOD). Baza materiałów filmowych dostępnych w ramach CDA Premium rozwijana jest wyłącznie przy współpracy z oficjalnymi dystrybutorami filmowymi, wydawcami, jak również z pośrednikami, którzy posiadają prawa autorskie do publikowanych materiałów.

Spółka udostępnia użytkownikom materiały również w bezpłatnym modelu aVOD (advertisement VOD) w ramach CDA Premium Free. Treści stanowią głównie filmy publikowane przez zweryfikowanych użytkowników, którzy zamieszczają autorskie treści w ogólnodostępnej części portalu. Należy również dodać, że dystrybutorzy i pośrednicy filmowi mają również możliwość udostępnienia pełnometrażowych filmów dostępnych w sekcji CDA Premium w modelu aVOD.

Równolegle portal działa również jako odrębna hostingowa platforma społecznościowa, w ramach której nieweryfikowani przez Spółkę użytkownicy mogą samodzielnie dodawać różnego rodzaju materiały. Zawartość serwisu to treści tzw. User Generated Content. Dostęp do treści dodawanych „społecznościowo” jest darmowy dla wszystkich odbiorców.

Model biznesowy portalu CDA.pl zakłada monetyzację poprzez sprzedaż subskrypcji CDA Premium (sVOD) oraz emisję różnego rodzaju reklam w ramach CDA Premium Free (aVOD).

Plany rozwoju Emitenta


Spółka zamierza maksymalizować potencjał popularności serwisu poprzez rozwój w czterech obszarach:
 • VOD – Pozyskiwanie licencji od dystrybutorów filmowych i intensyfikacja rozwoju w segmencie CDA Premium;
 • smartTV – opracowanie responsywnej aplikacji na różnego rodzaju telewizory z segmentu smartTV;
 • Mobile – rozwijanie aplikacji mobilnej celem zwiększenia monetyzacji w kanale mobilnym;
 • Rozszerzenie funkcjonalności portalu – wprowadzenie funkcji zarządzania i parametryzowania kont użytkowników, co stworzy możliwość tworzenia profilowania treści. Jako przykład wskazać należy mechanizm wydzielania działu dla dzieci, w której to rodzic będzie mógł zarządzać kanałem i ustalać, do jakich treści dziecko ma mieć dostęp, jak długo może przebywać na portalu, itp.

O emitencie

 • Nazwa spółki:CDA S.A.
 • Debiut w 2019 r. na NC: 6
 • Miejsce siedziby: Wrocław
 • Sektor: Portale internetowe
 • Przedmiot działalności: CDA S.A. to operator niezależnego serwisu VOD w Polsce, działającego pod marką CDA Premium. Serwis oferuje dostęp do wysokiej jakości pełnometrażowych filmów i seriali w płatnym modelu subskrypcyjnym (subscription VOD, sVOD).

  Spółka udostępnia użytkownikom materiały również w bezpłatnym modelu aVOD (advertisement VOD) w ramach CDA Premium Free. Treści stanowią głównie filmy publikowane przez zweryfikowanych użytkowników, którzy zamieszczają autorskie treści w ogólnodostępnej części portalu.

  Równolegle portal działa również jako odrębna hostingowa platforma społecznościowa, w ramach której nieweryfikowani przez Spółkę użytkownicy mogą samodzielnie dodawać różnego rodzaju materiały. Zawartość serwisu to treści tzw. User Generated Content. Dostęp do treści dodawanych „społecznościowo” jest darmowy dla wszystkich odbiorców.
 • Oferta prywatna 154.645 akcji serii C
 • Wartość oferty: 850.547,50 zł
 • Cena emisyjna: 5,50 zł
 • Kurs odniesienia: 5,50 zł
 • Wartość spółki: 55.850.547,5 zł
 • Wartość instrumentów wprowadzanych: 5.699.950 zł
 • Autoryzowany Doradca: Prometeia Capital Sp. z o.o.
 • Animator:Dom Maklerski BDM S.A.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: