eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Biorąc kredyt hipoteczny, pamiętaj o miejscu parkingowym

Biorąc kredyt hipoteczny, pamiętaj o miejscu parkingowym

2019-02-16 00:36

Biorąc kredyt hipoteczny, pamiętaj o miejscu parkingowym

Parking © Владимир Мышкин - Fotolia.com

Za miejsce parkingowe w dużym mieście zapłacimy kilkadziesiąt tysięcy. Ten spory wydatek możemy sfinansować, zaciągając odpowiednio wyższy kredyt hipoteczny. Co ważne, rozwiązanie to dotyczy również przypadku, gdy parking nie należy do lokalu. Warto przy tym pamiętać, że większa kwota kredytu to nie tylko wyższy wkład własny, ale i konieczność posiadania wystarczającej zdolności kredytowej.

Przeczytaj także: Czy deweloper musi udostępniać miejsca postojowe?

Liczba samochodów poruszających się po polskich drogach wzrasta właściwie nieustająco. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego podaje, że w minionym roku rejestracji doczekało się niemal 532 tys. nowych samochodów osobowych, a więc o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. To czynnik, który sprawia, że dziś zakup mieszkania najczęściej łączy się również z decyzją o kupnie miejsca parkingowego. Tym bardziej, że darmowe parkingi wokół bloków należą dziś do rzadkości.

Koszt parkingu może zwiększyć wymagany wkład własny nawet o kilkanaście tys. zł


Doniesienia z rynku nieruchomości wskazują, że cena miejsca parkingowego w dużym mieście to od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tys. zł. Zdarza się jednak i tak, że w przypadku apartamentowców koszty te przewyższają 100 tys. zł. Warto o tym pamiętać przy planowaniu finansowania całej inwestycji, także przy staraniu się o kredyt hipoteczny.
- Przy miejscu parkingowym przynależnym do mieszkania sprawa jest prosta – parking podwyższa wartość mieszkania, co stanowi wystarczające zabezpieczenie dla banku i możemy otrzymać wyższą kwotę kredytu. Musimy jednak pamiętać, że im wyższy kredyt chcemy zaciągnąć, tym większą zdolnością kredytową musimy dysponować i tym wyższego wkładu własnego będzie wymagał od nas bank. Przy mieszkaniu o wartości 300 tys. zł, standardowy wkład własny będzie wynosił 60 tys. zł, czyli 20 proc. Jeżeli będziemy chcieli dokupić do tego miejsce parkingowe za 50 tys. zł, to wymagany wkład własny wyniesie 70 tys. zł, czyli już o 10 tys. zł więcej – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

fot. Владимир Мышкин - Fotolia.com

Parking

Koszt zakupu miejsca parkingowego przy blokach mieszkalnych w dużych miastach to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy zł.


Odrębny parking, jeden kredyt hipoteczny


Sprawa nieco się komplikuje, gdy parking nie przynależy do mieszkania i stanowi odrębną własność. W takim przypadku wpis hipoteki jest zazwyczaj na obu nieruchomościach ze stosowną adnotacją o tym, że jest to hipoteka łączna. Bank wycenia sumę wartości obu nieruchomości – tej, na którą brany jest kredyt hipoteczny oraz tej, która ma służyć za miejsce parkingowe. Wysokość kredytu hipotecznego będzie wynosiła przeważnie 80 – 70 proc. tej sumy.
- W przypadku hipoteki łącznej należy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami. Niezbędna będzie bowiem wycena miejsca parkingowego, wpisanie go do Księgi Wieczystej oraz ubezpieczenie, które trzeba będzie zapłacić podwójnie – za lokal i za parking. Istotne jest także to, że decydując się na ten rodzaj hipoteki, ograniczamy sobie swobodę w dysponowaniu nieruchomościami – możemy np. mieć problem ze sprzedażą miejsca parkingowego. Jeżeli jednak wartość mieszkania jest wystarczająco wysoka, aby stanowić zabezpieczenie dla łącznej kwoty kredytu – lokalu i miejsca parkingowego, to zastosowanie hipoteki łącznej nie będzie konieczne – dodaje Katarzyna Dmowska.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: