2023-01-24 11:34
Co się stanie z kryptoaktywami w przypadku upadku giełdy? © pixabay.com
Przeczytaj także: Co przyniesie 2023 rok na rynku kryptowalut?
Rynek kryptowalut nie jest u nas, podobnie jak w większości państw, uregulowany. W przeciwieństwie do depozytów bankowych depozyty walut cyfrowych nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Brak jest także regulacji na wypadek ogłoszenia upadłości giełdy kryptowalut.Tak sformułowana definicja waluty cyfrowej nie rozwiewa szeregu wątpliwości i prawdopodobnie jej postrzeganie będzie nadal różne w zależności od danej dziedziny prawa. W wyroku z 16 grudnia 2016 r. WSA w Gdańsku przyjął, że bitcoin należy do kategorii praw majątkowych, albowiem spełnia łącznie dwa kryteria, jest zbywalny i związany z ekonomicznym interesem uprawnionego. Analogiczne stanowisko należałoby przyjąć na gruncie prawa upadłościowego. Zgromadzone przez klientów środki w postaci zapisów kluczy (składających się najwcześniej z 33-34 znaków, które są kodowane przy użyciu algorytmów) stanowią "prawa majątkowe", a tym samym mogą być aktywem wchodzącym lub nie w skład masy upadłości. Wątpliwości w tym zakresie powinno również rozwiać Rozporządzenie UE MiCA, które ma wejść w życie najwcześniej w 2024 r., mówi adw. Joanna Gąsowski, Counsel z kancelarii Wolf Theiss.
fot. pixabay.com
Co się stanie z kryptoaktywami w przypadku upadku giełdy?
Dopóki nie będzie szczególnych regulacji w tym zakresie, sytuacja klienta w przypadku upadłości polskiej giełdy kryptowalut będzie trudna i w większości przypadków będzie on miał duże trudności z odzyskaniem środków, które zgromadzi w swoim wirtualnym portfelu.
Jeżeli zgodnie z zapisami umowy spółka będąca właścicielem giełdy przejmowała na własność zgromadzone w portfelach środki, to na skutek upadłości środki te będą wchodziły w skład masy upadłości, którą zarządzać będzie syndyk. To on będzie likwidował majątek upadłej spółki i zaspokajał wierzycieli zgodnie z ich pierwszeństwem. Klienci, którzy zdeponowali środki na kontach giełdy, będą musieli zgłosić syndykowi swoją wierzytelności jako wierzyciele niezabezpieczeni. Będą oni spłacani proporcjonalnie w drugiej kategorii, m.in. po wierzycielach zabezpieczonych oraz ZUS. Przy czym postanowienie umowy o świadczenie usług zastrzegające własność środków na rzecz klienta na wypadek ogłoszenia upadłości, daje jedynie iluzoryczną ochronę. Wraz z ogłoszeniem upadłości postanowienie takie będzie nieważne i nie wywoła zamierzonego skutku, mówi adw. Joanna Gąsowski. Natomiast, jeżeli umowa o świadczenie usług będzie zastrzegała własność środków zgromadzonych w portfelach na rzecz klienta, będzie on mógł złożyć do sędziego-komisarza wniosek o wyłączenie środków z masy upadłości. Jeżeli sędzia oddali wniosek, klient może złożyć pozew do sądu upadłościowego o wyłączenie z masy upadłości, dodaje ekspert.
Niewątpliwie, dopóki nie będzie szczególnych regulacji w tym zakresie, sytuacja klienta w przypadku upadłości polskiej giełdy kryptowalut będzie trudna i w większości przypadków będzie on miał duże trudności z odzyskaniem środków, które zgromadzi w swoim wirtualnym portfelu, podsumowuje mecenas Gąsowski.
oprac. : eGospodarka.pl
Kryptowaluty: PIT-38 należy złożyć nawet przy braku przychodów
Podatek od kryptowalut. Rozliczenie w Polsce i w innych jurysdykcjach podatkowych
Handel wirtualną walutą: gdzie zapłacić podatek?
Opodatkowanie kryptowalut w 2019 r.: pozorna zmiana, czy realne korzyści?
Handel kryptowalutą: jak będzie rozliczany podatek?
Rozliczenie PIT i CIT w związku z obrotem kryptowalutami
Bitcoin i inne kryptowaluty przez rok bez PCC
Fiskus o handlu kryptowalutą: więcej wątpliwości niż wyjaśnień
Dochód z bitcoina z 30% podatkiem, chyba że handlujemy za granicą
REKLAMA
Handlując na giełdzie kryptowalut, z jakiego przychodu dokładnie muszę odprowadzić podatek oraz jaki % mnie obowiązuje? By rozjaśnić wszelkie ...
Jestem obecnie bezrobotny i moje jedyne źródło dochodów to zysk z inwestycji w krypto. Hipotetycznie, od początku 2021 roku zainwestowałem 4 ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Fuzje i przejęcia: Polska liderem regionu w transakcjach M&A
Jak ślad cyfrowy może wpłynąć na twoją karierę?
Opłacalność inwestycji w mieszkanie na wynajem wzrosła
e-Doręczenia już od 1 lutego
Volkswagen Arteon eHybrid R-Line to bardzo udane auto
Rosyjscy hakerzy zaatakowali polskie instytucje medyczne
Parki i centra handlowe w trudnych czasach. Podsumowanie 2022