eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Światowe korporacje i rządy wobec kryptowalut

Światowe korporacje i rządy wobec kryptowalut

2018-10-30 11:14

Przeczytaj także: Co Polacy sądzą o kryptowalutach?


#6 Litwa i Estonia - kraje bałtyckie a kryptowaluty


Kryptowaluty mogą stać się również szansą na wzrost znaczenia na arenie międzynarodowej. Najlepszym przykładem są kraje nadbałtyckie. Litwa i Estonia od kilku lat walczą o pozycję lidera rozwoju fintechów w regionie Bałtyku.

Litwa w czerwcu opublikowała kompleksowe wytyczne dotyczące ICO, które obejmują regulacje prawne w zakresie podatków i rachunkowości. W ostatnim roku kraj pozyskał 500 mln euro z działalności związanej z kryptowalutami i blockchainem. Litwa staje się również centrum startupów. Litewska platforma edukacyjna BitDegree oferuje liczne seminaria z zakresu programowania, nowych technologii i cyberbezpieczeństwa. W zamian za korzystanie z platformy studenci otrzymują tokeny, które mogą spieniężyć lub wymienić na kursy doszkalające. Ilość tokenów zależna jest od wyników w nauce. Na potrzeby platformy twórcy wyemitowali również własną kryptowalutę.

Podobną politykę prowadzi Estonia, która jest jednym z najbardziej przyjaznych państw dla rynku kryptowalut. Często jest porównywana do Malty dzięki swoim czytelnym regulacjom i atrakcyjnemu systemowi podatkowemu. Kładzie również mocny nacisk na rozwój blockchaina, systemu przetwarzania danych i innych innowacji cyfrowych. Jest również pierwszym krajem, który wprowadził „e-rezydencję”, cyfrowy identyfikator dla obcokrajowców. Estonia rozważała też wprowadzenie własnej kryptowaluty Estcoin, która miała być odpowiednikiem euro w stosunku 1:1, jednak lobby bankowe oraz Europejski Bank Centralny przyczyniły się do wstrzymania działań w tym zakresie.

Cały świat dostrzega działania krajów nadbałtyckich, a globalne korporacje coraz częściej inwestują w tej części Europy. Przykładem może być Samsung, który w ostatnim czasie zaakceptował płatność kryptowalutami w swoich salonach na Litwie, Łotwie i Estonii.

#7 Rosja i Chiny – zagrożenie dla państwowej gospodarki


W Rosji zdania na temat walut cyfrowych są podzielone. Siergiej Kałasznikow zauważył, że dolar amerykański jako waluta globalna uzależnia kraje od systemu monetarnego USA,
a uniwersalna, neutralna kryptowaluta mogłaby rozwiązać ten problem. Natomiast Prezydent Putin uważa, że kryptowaluta nie może być środkiem płatniczym ze względu na brak zabezpieczeń.

Jednak na miano największego przeciwnika kryptowalut zasługują Chiny. Tamtejszy rząd próbuje zwalczać jakąkolwiek działalność nawiązującą do kryptowalut. Nie tylko delegalizuje ICO, blokuje dostęp do ponad 120 gospodarek, zamyka strony zawierające informacje o kursach kryptowalut, ale również zakazuje organizacji eventów poświęconych rynkowi.

Każdy kraj przyjmuje własną strategię. Regulacje prawne i nastawienie rządu często mają wpływ na to jak rozwija się rynek kryptowalut w danym państwie. Doskonale widać to w rankingach.

W kwietniu amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley opublikował ranking krajów pod względem wolumenu handlu kryptowalutami i liczby zarejestrowanych giełd kryptowalut.

W pierwszym rankingu wygrywa Malta, głównie dzięki działaniom Binance. Dalej są: Belize, Seszele, USA i Korea Północna. Polska uplasowała się na 24. pozycji. Pod względem liczby zarejestrowanych giełd wygrywa Wielka Brytania, a Polska jest na 13. miejscu. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że jest to dynamiczny rynek i od tego czasu mogły nastąpić zmiany pod wpływem nowych regulacji prawnych. Jak podkreślają analitycy Morgan Stanley:
„Określone, ale atrakcyjne regulacje są tym, co powoduje, że giełda kryptowalut wybiera ten kraj, a nie inny (...). Pewność regulacyjna jest częścią atrakcyjności dla firm, które dzięki temu mogą planować na przyszłość, bo wiedzą, czego się spodziewać".

Czy zatem regulacje, a raczej ich brak, jak również zbyt lokalne podejście do globalnej technologii mogą zabić technologie w zarodku?
- Pomimo, iż rynek kryptowalut jest jeszcze na początkowym etapie rozwoju, widzimy ogromny potencjał i zapotrzebowanie na tego typu transakcje. Nie mozna lekcewazyc rozwiązania, które pozwala na przesyłanie milionów USD do każdego miejsca na Ziemi za około 0,1 USD, czyli tysiące razy mniej niż w istniejącym systemie finansowym. Jeśli dodamy do tego entuzjazm Millenialsów jaki obserwujemy - mamy do czynienia z nieuniknioną zmianom, która dzieje się na naszych oczach. Nie da się jej już zatrzymać. Pozostaje tylko do rozstrzygnięcia, które kraje zyskają na niej najwięcej - podsumowuje Magdalena Gołębiewska, szefowa na region Europy Wschodniej Luno.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: