eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Crowdfunding w Polsce. Na co i po ile się zrzucamy?

Crowdfunding w Polsce. Na co i po ile się zrzucamy?

2017-09-28 10:42

Crowdfunding w Polsce. Na co i po ile się zrzucamy?

Zbiórki internetowe © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Crowdfunding w Polsce ma się coraz lepiej, a zrzutki w internecie nie dziwią już chyba nikogo. Kto jest nimi zainteresowany? Kto je organizuje, a kto wpłaca pieniądze? Po ile się zrzucamy i kto bywa najhojniejszy? Odpowiedzi na te pytania przynosi zrealizowany przez Zrzutka.pl sondaż, na którego potrzeby przeanalizowano 345 tysięcy wpłat.

Przeczytaj także: Internetowa zbiórka pieniędzy. Czy w pandemii nadal jesteśmy hojni?

Finansowanie społecznościowe cieszy się coraz większą popularnością, a służące zbiórkom internetowe platformy coraz częściej są postrzegane jako wygodna metoda szybkiej zbiórki pieniędzy. Polacy najwyraźniej przekonali się do zrzutek i chętnie je organizują przy najróżniejszych okazjach.
– Crowdfunding w Polsce, wyłączając crowdfunding udziałowy, wart jest rocznie około 200 milionów złotych – szacuje Tomasz Chołast, współzałożyciel Zrzutka.pl.
Na tą wartość nie składają się jednak wyłącznie darowizny charytatywne. Finansowanie społecznościowe coraz częściej ma zupełnie prywaty cel, jak np. zbieranie pieniędzy na prezenty, organizację imprez, wyjazdy ze znajomymi, wieczory panieńskie i kawalerskie czy wydanie debiutanckiej płyty kolegi lub zakup karmy dla czworonogów ze schroniska.
– Wśród zrealizowanych pięćdziesięciu tysięcy zbiórek na naszej platformie, typowo charytatywnych było tylko około 10% (ilościowe ujęcie). Pozostałe 90% to zrzutki prywatne na różne cele – informuje Chołast z Zrzutka.pl.

Crowdfunding w Polsce, czyli kto zbiera, a kto daje?


Choć dla niektórych będzie to sporym zaskoczeniem, za zainteresowanie, jakie wzbudza crowdfunding w Polsce odpowiedzialne są w głównej mierze kobiety (61,5%), przeważnie w wieku 25-34 lat (23,97%) i 18-24 lat (15,68%).

fot. mat. prasowe

Kto i w jakim wieku ogląda zrzutki?

Platformy crowdfundingowe odwiedzają przede wszystkim panie (61,5%)


To także w większości płeć piękna (59,35%) wpłaca pieniądze na internetowe zrzutki. Jednak to panowie w zdecydowanej większości (65,51%) są ich organizatorami.

fot. mat. prasowe

Kto wpłaca pieniądze i organizuje zrzutki?

Organizatorami zrzutek są przeważnie panowie


Ile dajemy?


Zdecydowana większość wpłacających (70,74%) przekazuje do 50 zł. Co czwarty (25,64%) wpłaca kwotę między 50 a 250 zł. 3,62% jest naprawdę hojna i przekazuje ponad 250 zł, z czego 1,6% (5520 przelewów) stanowią kwoty powyżej 500 zł.
– Co prawda, dominują małe wpłaty do 50 złotych, jednak zdarzają się również na kilkadziesiąt tysięcy złotych – mówi Tomasz Chołast z Zrzutka.pl.

fot. mat. prasowe

Po ile się zrzucamy?

Zdecydowana większość wpłacających (70,74%) przekazuje do 50 zł.


Najhojniejszy dzień


Blisko połowa wpłat (49,3%) realizowana jest od wtorku do czwartku, choć to w czwartki (16,7%) jest najwięcej wykonywanych przelewów. Największe kwoty, przekraczające 500 zł, przekazywane są przede wszystkim we wtorki (17,6%).

Polacy dokonując transakcji bankowych – zasilając pieniędzmi zbiórki w internecie – korzystają w zdecydowanej większości (94%) z transferów błyskawicznych. Robią to najczęściej w godzinach popołudniowo-wieczornych. Ich szczyt przypada między 20.00 a 21.00.

fot. mat. prasowe

W które dni się zrzucamy?

Niemal połowa wpłat (49,3%) realizowana jest od wtorku do czwartku


Informacje o badaniu
Wszystkie dane prezentowane na wykresach oraz w tekście zostały opracowane na podstawie analizy 345 tysięcy wpłat na platformie Zrzutka.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: