eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zadłużenie spółek giełdowych, czyli mniej, ale więcej

Zadłużenie spółek giełdowych, czyli mniej, ale więcej

2017-05-25 10:31

Zadłużenie spółek giełdowych, czyli mniej, ale więcej

Dłużnik © gustavofrazao - Fotolia.com

W Krajowym Rejestrze Długów figuruje obecnie 56 z 433 podmiotów notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Niewątpliwie optymizmem może napawać fakt, że dłużników jeszcze nigdy nie było tak mało. Są jednak i powody do niepokoju. To przede wszystkim zadłużenie spółek giełdowych, które łącznie opiewa już na 27,3 mln złotych, a to oznacza że średni dług jednej z nich to już prawie pół miliona złotych.

Przeczytaj także: Zadłużenie spółek giełdowych w I poł. 2016 r.

Na początku maja br. w Krajowym Rejestrze Długów figurowało 56 spośród 433 krajowych spółek z głównego parkietu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Ich łączne zadłużenie wobec 1073 wierzycieli opiewało na kwotę 27 milionów 278 tysięcy 780 złotych. Te statystyki mogą powodować dość ambiwalentne odczucia.
-
Z jednej strony, 56 to najniższa liczba dłużników giełdowych w całej historii realizowanego przez nas badania i to bez wątpienia jest dobrą wiadomością. Z drugiej jednak strony mało optymistycznie jawi się zadłużenie spółek giełdowych. 27,3 miliona złotych to wprawdzie o 15 procent mniej niż 6 miesięcy wcześniej, ale jednocześnie o przeszło, 200 procent więcej niż podczas pilotażowego badania z listopada 2015 roku. W rezultacie średni dług przypadający na jedną zadłużoną spółkę z GPW to już prawie pół miliona złotych, co niestety jest historycznym rekordem - zauważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Kto jest temu winien?


W dwóch ostatnich edycjach badania za znaczącą część notowanego w KRD zadłużenia odpowiadała jedna spółka. Dług lidera poprzedniego zestawienia przekraczał 20 milionów złotych. W jeszcze wcześniejszym badaniu suma zobowiązań rekordzisty wynosiła 15,7 mln złotych. Tym razem długi rozłożyły się zdecydowanie bardziej równomiernie, a łączne zadłużenie lidera sięga „zaledwie” 7,5 miliona złotych.
- Numer jeden poprzedniego zestawienia w ciągu sześciu miesięcy zmniejszył zadłużenie z 20,4 miliona złotych do niespełna 1,2 miliona złotych. W tej konkretnej sytuacji to bardzo dobra wiadomość, ale patrząc na całe zestawienie to - wbrew pozorom - nie jest to optymistyczny sygnał. Oznacza bowiem, że inne zadłużone spółki skutecznie wypełniły powstałą po liderze lukę - uważa Adam Łącki.

Z 67 giełdowych spółek, które były notowane w Krajowym Rejestrze Długów w listopadzie 2016 roku, aż 20 spłaciło swoje zobowiązania i zniknęło z rejestru dłużników, 2 spółki nie są już notowane na warszawskiej giełdzie, a 45 w dalszym ciągu znajduje się w tym niechlubnym zestawieniu. W tym gronie zadłużenie 19 firm nie uległo zmianie, 16 spadło, a 10 wzrosło.

fot. gustavofrazao - Fotolia.com

Dłużnik

Liczba giełdowych dłużników spadła, ale średni dług rekordowo wysoki.


- Co ciekawe, z listy giełdowych dłużników zniknęła większość spółek z indeksu WIG20. To potwierdza, że liderom warszawskiej giełdy obecność na liście zadłużonych firm po prostu nie przystoi. Jednocześnie zaobserwowaliśmy kilka niepokojących sytuacji z gwałtownym wzrostem zadłużenia. Najjaskrawszym przykładem jest spółka budowlana, która 6 miesięcy temu miała jedno zobowiązanie notowane w KRD na kwotę 1,1 tysiąca złotych. Obecnie tych zobowiązań jest już 17, a ich łączna wartość przekracza 4,8 mln złotych - dodaje prezes KRD BIG.

Branżowym liderem wciąż… budowlanka


Najwyższe miejsce w sektorowym rankingu zadłużenia w dalszym ciągu zajmuje branża budowlana. Aż 12 z 56 spółek z GPW notowanych w Krajowym Rejestrze Długów - czyli mniej więcej co piąty giełdowy dłużnik - jest przedstawicielem tego sektora. W sumie zadłużenie firm z tej branży przekracza 11 milionów złotych. To ponad 40 procent łącznego zadłużenia wszystkich giełdowych spółek.
- Przeciętny dług w tym sektorze jest znacznie wyższy od średniej. Zadłużenie w przeliczeniu na jedną budowlaną spółkę przekracza bowiem 920 tysięcy złotych. Warto przypomnieć, że to czwarta edycja badania, a budowlanka ani razu nie spadła z pozycji lidera tego niechlubnego zestawienia – mówi Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy, która jest partnerem badania.

Jednego mniej przedstawiciela w gronie giełdowych dłużników ma natomiast bardzo szeroko pojęta branża finansowa. W tym gronie - według klasyfikacji przyjętej przez GPW - znajdują się bowiem zarówno banki, spółki zajmujące się pośrednictwem finansowym, działalnością inwestycyjną, ale również firmy zajmujące się sprzedażą i wynajmem nieruchomości. Aż 9 przedstawicieli na tej liście ma natomiast branża technologiczna – są to przede wszystkim spółki informatyczne, ale także telekomunikacyjne.

Informacje o badaniu


Badanie „Długi spółek giełdowych” Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i Rzetelnej Firmy zostało przeprowadzone na 433 krajowych spółkach, które 4 maja 2016 roku były notowane na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. To już jego czwarta edycja. Pierwszego przeglądu zadłużenia giełdowych spółek KRD BIG dokonał w listopadzie 2015 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: