eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rejestr dłużników, a nie dłużniczek: kobiety solidniejsze?

Rejestr dłużników, a nie dłużniczek: kobiety solidniejsze?

2016-03-08 12:00

Rejestr dłużników, a nie dłużniczek: kobiety solidniejsze?

Tylko co trzeci dłużnik jest kobietą © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że solidność płatnicza to cecha przynależna raczej kobietom niż mężczyznom. Panie stanowią zaledwie 34% rejestru dłużników, ale i one mają swoje słabsze strony - płatniczą piętą achillesową są w ich przypadku rachunki za wywóz nieczystości oraz opłaty za czynsz i wynajem.
Obecnie w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor figuruje ponad 1 527,3 tys. osób zadłużonych od 60 dni na minimum 200 złotych. Panie stanowią zaledwie 34 procent tej grupy (540,2 tys.) i wypadają zdecydowanie lepiej w niemal wszystkich kategoriach zaległości, za jakie wierzyciele wpisują zadłużonych do rejestru.

Okazuje się, że kobiety praktycznie nie posiadają długów alimentacyjnych, z rzadka również zalegają z płatnościami wobec ubezpieczycieli, a więc nie płacą składek lub wchodzą w spór z powodu regresu. Z tym ostatnim mamy m.in.do czynienia w przypadku spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu, kiedy to za wszelkie szkody obciąża się nietrzeźwego prowadzącego (odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona). Panie nieczęsto również ryzykują jazdę bez ważnego biletu.
- Odsetek kobiet wśród gapowiczów to zaledwie 20%. Znacznie rzadziej niż panowie nie opłacają one rat leasingowych. Wyjątkową sytuacją w przypadku płci pięknej są także sprawy sądowe o zaległe zobowiązania – zwraca uwagę Mariusz Hildebrand.

Panie podobnie jak panowie maja problem z fakturami za prąd i gaz


Odsetek kobiet w grupie dłużników figurujących w bazie BIG InfoMonitor zwiększa się w przypadku takich kategorii, jak poręczenia kredytów, nieopłacanie rachunków za telefon i za telewizję kablową, opóźnienia w spłacie kredytów, przeterminowane zadłużenie na kartach kredytowych oraz nieopłacone zakupy ratalne. Ich udział wynosi tu między 39 a 46 procent.

fot. mat. prasowe

Udział kobiet w zaległościach

Kobiety stanowią zaledwie 1/3 ogółu dłużników.


Większe rysy na portrecie kobiety-dłużniczki niż mężczyzny-dłużnika robią natomiast opłaty za czynsz, wynajem i dzierżawę oraz wywóz nieczystości.

Nie najlepiej panie wypadają także pod względem zaległości wobec samorządów za pieczę zastępczą, czyli utrzymywanie dzieci, którymi czasowo zajmują się placówki opiekuńcze. Kobiet-dłużników niepłacących za odebrane czasowo dzieci jest niemal tyle samo co mężczyzn. Podobnie sytuacja wygląda z rachunkami za energię, gaz oraz olej opałowy. Wygląda na to, że w przypadku zakładu energetycznego czy gazowni nie ma większego znaczenia jakiej płci jest odbiorca rachunku.

Kobiety znajdują mniej powodów na opóźnienie płatności rachunków


Generalnie jednak to, kto zajmuje się domową buchalterią, powinno mieć znaczenie dla większości wystawców faktur. Prawdopodobieństwo, że przelew się opóźni, jeśli bieżącymi płatnościami zajmuje się żona, jest niższe niż gdy robi to mąż. Na otwierające listę powodów nieopłacenia rachunku na czas zapomnienie o terminie i zapomnienie o samym rachunku wskazało łącznie 35 proc. kobiet. W przypadku panów było to 38 proc. odpowiedzi – wynika z badania „Zachowania Polaków związane z (nie)opłacaniem rachunków” wykonanego przez Millward Brown na zlecenie BIG InfoMonitor.

Panom częściej też zdarza się w ogóle zgubić rachunek (7 proc. odpowiedzi), podczas gdy u kobiet o takim przypadku mówi 5 proc. ankietowanych. Kobieta rzadziej niż mężczyzna (6 proc. wobec 9 proc.) jest też skłonna świadomie przełożyć płatność rachunku, aby w danej chwili mieć lepszą płynność finansową.

fot. mat. prasowe

Powody niezapłacenia rachunku w terminie

W przypadku kobiet najczęstszym powodem niezapłacenia rachunku w terminie są kłopoty z wynagrodzeniem


Na 100 osób płacących rachunki, 55 to kobiety.

Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzone przez Millward Brown, na zlecenie BIG InfoMonitor na próbie 772 osób opłacających rachunki, wrzesień 2015 r.; W badaniu możliwe było wskazanie kilku przyczyn jednocześnie, wyniki badania nie sumują się do 100 proc.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: