eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeks BIK: popyt na kredyty we IX 2016 r.

Indeks BIK: popyt na kredyty we IX 2016 r.

2016-10-18 11:36

Indeks BIK: popyt na kredyty we IX 2016 r.

Polacy mniej chętnie sięgali po kredyty © DenisNata - Fotolia.com

Jak potwierdzają najświeższe notowania mierzonego przez Biuro Informacji Kredytowej wskaźnika BIK Indeks, we wrześniu Polacy nieco bardziej powściągliwie sięgali po kredyty. Spadki dotyczyły zarówno zaciąganych zobowiązań na konsumpcję (wartość indeksu spadła względem września 2015 r. o 3,9%), jak i kredytów na mieszkanie (- 0,8%).

Przeczytaj także: Indeks BIK: popyt na kredyty w VIII 2016 r.

Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM) , który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła -0,8% we wrześniu 2016 r. Oznacza to, że we wrześniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 0,8% w porównaniu z wrześniem 2015 r. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. jest dodatnia i wynosi +1,4%.
- Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi we wrześniu br. pod względem wartości złożonych wniosków kredytowych było zbliżone do września ubiegłego roku i jednocześnie wyższe niż w poprzedzających wrzesień miesiącach wakacyjnych. Łącznie o kredyty mieszkaniowe zawnioskowało we wrześniu 31,8 tys. osób. Podsumowując pierwsze 3 kwartały br. klienci zawnioskowali o 1,4% wyższą wartość kredytów mieszkaniowych niż rok wcześniej - mówi Sławomir Grzybek, Dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.

Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks - PKK) , który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła -3,9% we wrześniu 2016 r. Oznacza to, że we wrześniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę niższą o 3,9% w porównaniu z wrześniem 2015 r. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. jest ujemna i wynosi -2,6%.

fot. DenisNata - Fotolia.com

Polacy mniej chętnie sięgali po kredyty

Spadki dotyczyły zarówno kredytów konsumcyjnych (wartość indeksu spadła względem września 2015 r. o 3,9%), jak i kredytów na mieszkanie (- 0,8%).


- We wrześniu podobnie jak w miesiącach wakacyjnych klienci złożyli wnioski o niższą wartość kredytów konsumpcyjnych niż w analogicznych miesiącach rok wcześniej. Łącznie w pierwszych 3 kwartałach br. klienci zawnioskowali o 2,6% niższą wartość kredytów, a pod względem liczby złożonych wniosków spadek wyniósł 4,3%. Oznacza to, że kredyty wnioskowane są nadal na nieco wyższe kwoty niż rok wcześniej - dodaje Sławomir Grzybek z BIK.


Metodyka indeksów:


Wskaźnik BIK Indeks - PKK obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań kredytowych na kwoty powyżej 200 tys. zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 30 dniach. Kredyty konsumpcyjne to łącznie: kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz limity kredytowe.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach.

Metodyka BIK indeks - PKK oraz BIK Indeks - PKM została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeksy są publikowane co miesiąc.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: