eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Przed nami kumulacja. Opóźnień w platnościach

Przed nami kumulacja. Opóźnień w platnościach

2016-09-19 15:11

Przed nami kumulacja. Opóźnień w platnościach

Nadciąga kumulacja zaległości wśród firm © chajamp - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wyniki badania, które BIG InfoMonitor zlecił firmie Millward Brown, nie pozostawiają złudzeń - nadchodzące miesiące mogą nie być dla polskich firm najłaskawsze. Okazuje się bowiem, że sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw utyskuje na spiętrzenie zaległych faktur, do którego zwyczajowo już dochodzi w grudniu i styczniu. Skąd ta kumulacja? Pod koniec roku wiele firm wrzuca wyższy bieg, jeżeli chodzi o realizację budżetów, zasypując rynek zamówieniami. Dla dostawcy zdobycie kontraktu nie jest jednak równoznaczne z otrzymaniem płatności, tymczasem podatki wynikające z umowy czekają.

Przeczytaj także: Zakupy na raty i inne sposoby na opóźnianie płatności

Ponad 1/3 przebadanych mikro, małych i średnich firm deklaruje, że problem nieterminowych płatności występuje zawsze. 22 proc. nie jest w stanie powiązać go z żadnym konkretnym okresem, a pozostałe 43 proc. wskazuje, że kłopoty pojawiąją się najczęściej na przełomie grudnia i stycznia.

Niestety są też firmy, w przypadku których trudny okres piętrzenia się zaległości rozpoczyna się w listopadzie, a kończy dopiero w marcu. Co jest tego przyczyną? Pod koniec roku wiele przedsiębiorstw przyspiesza realizowanie budżetów. Na rynku pojawiają się liczne zamówienia, ich zdobycie nie jest jednak równoznaczne z terminowym otrzymaniem płatności, podczas gdy wynikające z kontraktu podatki trzeba zapłacić.

Mimo że odsetek firm z kłopotami wynikającymi z nieterminowego otrzymywania płatności za wykonane towary i usługi w tym roku jest niższy niż w zeszłym, to wciąż zatory płatnicze ma niemal połowa firm.

Firmy nie mają złudzeń, że kontrahenci przesuwający termin płatności finansują w ten sposób swoją działalność. Takiego zdania jest 76 proc. ankietowanych przedsiębiorców, o 5 pkt. proc. więcej niż w zeszłym roku.
- Doświadczenia naszych klientów potwierdzają opinie ankietowanych. Spora część polskich przedsiębiorców kredytuje się kosztem innych firm, dzięki czemu nie płaci odsetek od kredytu i ma darmowe finansowanie. Pogarsza w ten sposób płynność finansową wykorzystywanego przedsiębiorstwa i zmusza je do nabywania umiejętności windykacyjnych – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.
Obecnie wierzyciele zgłosili do rejestru dłużników BIG InfoMonitor informacje o zaległościach ponad 128 tys. firm.

fot. mat. prasowe

Kiedy Państwa klienci najbardziej spóźniają się z płatnościami?

Ponad 1/3 respondentów uważa, że spóźnienia nie są uwarunkowane okresem w roku.


Od 2013 r. obowiązuje w Polsce unijna dyrektywa, która pozwala naliczać karne odsetki po trzydziestym dniu wymagalności faktury oraz obciążać firmę-dłużnika kosztami windykacji do równowartości 40 euro.
- Jednak przedsiębiorcy w Polsce bardzo rzadko ją wykorzystują, gdyż „boją się utraty relacji handlowych”. Dlatego, 61 proc. badanych chciałoby odgórnego nakazu naliczania odsetek ustawowych. Najlepiej gdyby robiły to automatycznie programy finansowo – księgowe – zwraca uwagę prezes BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Kiedy Państwa klienci najbardziej spóźniają się z płatnościami?

Ponad 1/3 respondentów uważa, że spóźnienia nie są uwarunkowane okresem w roku.


- Przedsiębiorcy na tyle mają dość nierzetelności kontrahentów, z powodu której popadają w spiralę długów wobec swoich partnerów biznesowych, pracowników czy Skarbu Państwa, że gotowi są też poprzeć wprowadzenie przez państwo zakazu wliczania w koszty podatkowe faktur przeterminowanych o ponad 30 dni - dodaje prezes BIG InfoMonitor.

Większość firm chciałaby, aby przedsiębiorstwa, które przekraczają 30-dniowy termin płatności nie miały możliwości uznawania faktury za koszt podatkowy i nie mogły na jej podstawie odliczać VAT, czy też obniżać podatku dochodowego. Taki sposób mobilizowania do rzetelnych zachowań poparło 52 proc. ankietowanych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Z analiz BIG InfoMonitor wynika, że wśród przedsiębiorstw, które doświadczają problemów ze ściąganiem należności, 4 na 10 ma kłopoty z zachowaniem płynności finansowej. W efekcie nie są w stanie płacić w terminie blisko 40 proc. swoich zobowiązań i w ten sposób przekazują problem na następne firmy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: