eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Catalyst: coraz więcej spółek nie wykupuje

Catalyst: coraz więcej spółek nie wykupuje

2016-07-11 11:58

Przeczytaj także: Catalyst oazą spokoju?


Warto podkreślić, że wymienione wyżej spółki plasowały głównie nieduże emisje, skierowane przede wszystkim do inwestorów detalicznych. Dlatego właśnie liczymy też alternatywną wersję wskaźnika, uwzględniającą tylko te emisje, których wartość wynosi co najwyżej 10 mln zł. W tym przypadku wartościowy i liczbowy udział niewykupionego długu są do siebie o wiele bardziej zbliżone. 12-miesięczny indeks default rate dla małych emisji wyniósł w II kwartale 21,5 proc. licząc po wartości i 26,2 proc. według liczby serii obligacji. Kwartał wcześniej było to odpowiednio 22,7 oraz 26,1 proc.

fot. mat. prasowe

12-miesięczny default rate dla notowanych na Catalyst emisji nie większych niż 10 mln zł

12-miesięczny indeks default rate dla małych emisji wyniósł w II kwartale 21,5 proc. licząc po wartości


Już teraz wiadomo, że III kwartał przyniesie brak wykupu obligacji co najmniej pięciu emitentów (sześć serii), którzy są w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego lub nawet ogłoszono wobec nich upadłość. Pieniędzy nie otrzymają na pewno obligatariusze Dayli Polska, e-Kancelarii, PCZ, Property Lease Fund oraz Topmedical.

Jak liczymy wskaźniki?


Relacja liczby niewykupionych do zapadających serii, jak i wartość niewykupionego długu do sumy wygasających emisji, liczone są w ujęciu 12-miesięcznym. Pomijamy papiery BGK, EBI i emisje w euro.

Wskaźniki default rate liczone są w dwóch wariantach – dla całego rynku Catalyst (rynki prowadzone przez GPW oraz BondSpot), jak i dla emisji o wartości nie wyższej niż 10 mln zł (przyjmujemy, że są to oferty kierowane głównie do inwestorów indywidualnych).

fot. mat. prasowe

Niewykupione obligacje z rynku Catalyst w okresie ostatnich 12 miesięcy_2Q2016

Już dzisiaj można powiedzieć, że III kwartał przyniesie brak wykupu obligacji co najmniej pięciu emitentów


By obliczyć default rate posługujemy się danymi własnymi oraz GPW. Uwzględniamy wyłącznie papiery, które były notowane na Catalyst, nawet jeśli zostały one karnie wycofane z obrotu przed terminem wykupu. Liczba i wartość niewykupionego długu porównywana jest z emisjami, które powinny zapadać w danym okresie (nawet jeśli spłacono je przed czasem).

Jako default rozumiemy wyłącznie te emisje, które faktycznie nie zostały spłacone. Jeśli emitent ureguluje swoje zobowiązania z opóźnieniem, wskaźniki mogą zostać skorygowane.

Michał Sadrak,

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: