eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Catalyst: coraz więcej spółek nie wykupuje

Catalyst: coraz więcej spółek nie wykupuje

2016-07-11 11:58

Catalyst: coraz więcej spółek nie wykupuje

Wzrósł udział niewykupionych obligacji © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W II kwartale nie spłacono w terminie ośmiu notowanych na Catalyst emisji, czym powtórzono niechlubne rekordy z II i IV kwartału ubiegłego roku. 12-miesięczny wskaźnik niewykupionego długu firm to 3,4 proc. wobec 3,1 proc. kwartał wcześniej.

Przeczytaj także: Obligacje korporacyjne spłacają się dobrze

Utrzymujące się od roku okolice 3 proc. generalnie nie odbiegają do tego, co można obserwować na bardziej rozwiniętych rynkach zagranicznych. Rzecz jednak w tym, że to wskaźnik prezentujący samą wartość niewykupionego zadłużenia (108,6 mln zł w ostatnim roku). Jeśli natomiast posłużymy się liczbą niewykupionych w terminie emisji obligacji (20 w ostatnim roku), to ich udział w ogólnej liczbie wygasających papierów wynosi wówczas 19,6 proc., będąc o 0,6 pkt proc. wyżej niż na koniec marca.

Przed rokiem liczony przez Obligacje.pl indeks default rate wynosił 4,5 proc. według wartości niespłaconych papierów i 16,5 proc. według liczby niewykupionych emisji. Pojedyncze spółki, które nie wykupiły wówczas obligacji, wciąż negatywnie wpływają i na obecną wartość indeksu. Chodzi o e-Kancelarię, PCZ oraz Topmedical (d. PTI), które w przeszłości wyemitowały po kilka serii obligacji z terminami zapadalności sięgającymi nawet drugiej połowy tego roku.

Poza tak oczywistymi defaultami jak e-Kancelaria, Kerdos Group (dwie serie) czy PCZ, II kwartał przyniósł też brak wykupu obligacji kilku innych spółek, w przypadku których inwestorzy pokładali jeszcze pewne nadzieje na odzyskanie zainwestowanych środków. W maju Włodarzewska, która trudni się działalnością deweloperską, nie wykupiła dwóch serii papierów dłużnych, w sumie na 17,5 mln zł. Spółka obecnie prowadzi negocjacje z obligatariuszami w sprawie refinansowania lub rozłożenia spłaty długu na raty, lecz na razie bez wystarczających sukcesów, bo termin, w którym zobowiązała się spłacić przeterminowane obligacje minął pod koniec czerwca.

fot. mat. prasowe

12-miesięczny default rate dla całego rynku Catalyst

Przed rokiem liczony przez Obligacje.pl indeks default rate wynosił 4,5 proc. według wartości niespłaconych papierów


W czerwcu z kolei papierów dłużnych nie wykupiły Property Lease Fund oraz Polbrand. Fundusz leasingowy jest obecnie na początkowym etapie postępowania układowego, w ramach którego zaproponował obligatariuszom 27-proc. redukcję zadłużenia i rozłożenie spłaty rat układowych na okres sięgający nawet 24 lat. W przypadku Polbrandu, spółki handlującej węglem, to nie pierwsze problemy z wykupem długu. W styczniu firma spłaciła część emisji, wykup pozostałej kwoty przesunęła w porozumieniu z obligatariuszami. Tym razem tak łatwo nie poszło, a negocjacje w sprawie pozyskania refinansowania zaczynają się dłużyć.

Problemy z wykupem obligacji w II kwartale miało także 2C Partnes, spółka zajmująca się rewitalizacją kamienic. Ostatecznie emitent przekazał brakującą kwotę na wykup z opóźnieniem, stąd nie został on uwzględniony jako default. To zresztą idea naszego wskaźnika, która zakłada, że spółka po spłaceniu zadłużenia, nawet z opóźnieniem, nie jest liczona do indeksu. Dlatego też z listy defaultów zniknęło ostatnio Blue Tax Group, które w maju z sześciomiesięcznym poślizgiem spłaciło pozostałą część obligacji.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: