eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak zaoszczędzić na wakacjach za granicą?

Jak zaoszczędzić na wakacjach za granicą?

2016-07-03 00:23

Jak zaoszczędzić na wakacjach za granicą?

Jak zaoszczędzić na wakacjach za granicą? © Pio Si - Fotolia.com

Europa nie należy do najtańszych kierunków podróży, niemniej jednak jest wybierana przez turystów bardzo często. Wg danych portalu Holidaycheck.pl ponad 50% turystów wybiera wycieczki 7-9 dniowe w okresie letnim. Na wakacyjne podróże wydają średnio 2886 zł na osobę. Jeśli przyjmiemy, że średnia pensja w Polsce to 3000 zł netto, okazuje się, że przeciętny turysta musi pracować na urlop 19 dni.

Przeczytaj także: Karta kredytowa czy konto walutowe – jak płacić za granicą?

Na wybór oferty last minute decyduje się wielu turystów w nadziei na najkorzystniejsze ceny ostatnich miejsc proponowanych przez biura podróży lub linie lotnicze. Kierunki podróży last minute to najczęściej: Grecja, Hiszpania z , Wyspami Kanaryjskimi i Majorką na czele oraz zachodnie wybrzeże Bałkanów. Te kraje przyciągają turystów dzięki cenie i atrakcjom. Do listy najczęściej wybieranych przez Polaków krajów należy dodać również Bułgarię. Jej legendarne kurorty Słoneczny Brzeg i Złote Piaski przyciągają ponad 7 mln. turystów rocznie. Młodzież chętnie wybiera tamte kierunki licząc na rozrywkę w tysiącach barów, klubach, aquaparkach. Na rodziny z dziećmi czy emerytów czekają cudowne szerokie plaże i cieple morze.

Jak zaoszczędzić nie rezygnując z wymarzonych wakacji?- radzi portal Xchanger.pl


Kluczowym punktem oszczędności na wyjeździe wakacyjnym jest z pewnością wymiana walut. Czy warto zabrać ze sobą gotówkę czy też poszukać bezpieczniejszych alternatyw np. karty walutowej? Jest kilka podstawowych zasad, których należy się trzymać jeśli nie chcemy przepłacić na wymianie walut na wakacje:

Po pierwsze unikaj płacenia za granicą kartą złotówkową. Często to robimy nie zdając sobie sprawy z kosztów, które nakładają banki również na wypłaty z bankomatów. Po pierwsze jest to koszt dokonania samej transakcji, zwykle od 2% wypłacanej gotówki + koszty przewalutowania, które w tym przypadku są najistotniejsze. Łączny koszt jaki zafunduje nam bank może dojść nawet do 10 % wartości transakcji.

Jeszcze gorsza sytuacja jest wtedy, kiedy wypłacamy za granicą gotówkę, która nie jest zgodna z walutą rozliczeniową karty. Wtedy dojdzie do podwójnego przewalutowania. Jeśli wypłacamy środki z bankomatu w Chorwacji, bank przeliczy najpierw PLN na USD (lub EUR), dopiero później na chorwackie kuny. Dlatego płatności kartą złotówkową i wypłaty z bankomatów na pewno nie będą rozsądną decyzją.

fot. Pio Si - Fotolia.com

Jak zaoszczędzić na wakacjach za granicą?

Unikaj płacenia za granicą kartą złotówkową. Często to robimy nie zdając sobie sprawy z kosztów, które nakładają banki również na wypłaty z bankomatów.


Co robić w takim razie? Załóż konto walutowe w EUR i płać kartą w kraju w którym obowiązuje. Rachunki walutowe są w większości bezpłatne a dzięki korzystaniu z kart walutowych wypłacimy środki z bankomatu za granicą czy dokonamy płatności w sklepie bez dodatkowej prowizji. To bezpieczniejsza alternatywa dla gotówki na wyjeździe.
Główną zaletą posiadania konta w euro wraz z kartą w tej walucie, jest to, że jeśli płacimy w euro za granicą lub robiąc zakupy w Internecie, nie ponosimy kosztów przewalutowania.
Otwarcie rachunku jest darmowe i możemy to zrobić w oddziale banku, przez Internet, przez aplikację mobilną lub przez telefon.- radzi Ewa Kłosiewicz, Specjalista ds. produktów bankowych Bank Zachodni WBK.

Nie zawsze jednak wystarczy nam posiadanie w portfelu euro. W Turcji, Chorwacji czy Bułgarii konieczne będzie posiadanie środków w obu walutach. W Egipcie za to można płacić zarówno euro, dolarami jak i funtem egipskim. W Bułgarii natomiast obowiązuje sztywny kurs 1 euro = 1,955 lewa. Tu należałoby wymienić walutę na miejscu.

Nie wymieniaj na ostatnią chwilę. Warto być na bieżąco z kursem waluty, którą chcemy zabrać na wakacje. Lepiej wymienić w odpowiednim momencie, gdy kurs jest korzystny niż na szybko i ze stratą. Jeśli jednak nie mamy czasu sprawdzać notowań na bieżąco, ciekawą opcją jest usługa zamawiania kursu czy alertów walutowych. Polega ona na tym, że ustalamy kurs, po jakim najchętniej wymienilibyśmy i czekamy na informację od kantoru, że taki kurs właśnie jest dostępny.

Po trzecie korzystaj z kantorów internetowych. Oferują stosunkowo niższy kurs, niż te stacjonarne i dużo niższe niż te w bankach. Różnica w spreadach między kantorem online a bankiem może dojść nawet do 20 gr, dlatego warto zainteresować się kosztem wymiany, nawet jeśli zabieramy ze sobą nieduże środki.

Przykładowo jeśli zabieramy ze sobą na wakacje 3 000 zł i chcemy je wymienić na euro:
  • wymieniając w banku otrzymamy 648,42 EUR (licząc po kursie 4,6266)
  • wymieniając w kantorze online otrzymamy 678,73 EUR (licząc po kursie 4,4200)

W kantorze zyskamy o 30 EUR więcej niż w banku.

Warto porównywać oferty kantorów online. Wymiana walut online pozwala zaoszczędzić nawet do 25 % w porównaniu z kursami wymiany walut w bankach czy kantorach stacjonarnych. Za pomocą bezpłatnego serwisu Xchanger.pl porównasz najlepsze oferty kantorów internetowych. Aby szybko zrealizować transakcję, oprócz konta złotówkowego powinieneś posiadać konto walutowe. Opcję szybkiego założenia konta walutowego online oferują banki BZ WBK i mBank.

Wybierając hotel czy pensjonat upewnij się, że ma on dobre opinie i nie spędzisz połowy urlopu na staraniach o przeniesienie do lepszego obiektu. Oceny hoteli znajdziesz na portalach takich jak Holidaycheck.pl Decydując się na kraje europejskie na swoją letnią podróż, na pewno nie zmarnujesz czasu. Niezależnie od Twojego budżetu na pewno będzie to niezapomniany wyjazd.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: