eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Konta oszczędnościowe - porównanie

Konta oszczędnościowe - porównanie

2006-02-21 11:52

Konta oszczędnościowe - porównanie

Porównanie oferty kont oszczędnościowych © fot. mat. prasowe

Oferta kont oszczędnościowych staje się coraz bogatsza. Banki proponują je jako alternatywę dla standardowych lokat terminowych.

Przeczytaj także: Wspólny rachunek bankowy - specyfika

Rachunki oszczędnościowe proponują przede wszystkim mniejsze instytucje. Niektóre z nich dysponują rozbudowaną ofertą, inne prowadzą je w ramach standardowych rachunków.

Konta oszczędnościowe, umieszczone między rachunkami rozliczeniowymi a lokatami terminowymi, mają zapewnić wyższy zysk i jednocześnie płynność środków. Wszystkie rachunki dla oszczędzających prowadzone są aktualnie bez opłat, w większości przypadków nie jest też wymagana minimalna wpłata. Jednak wysokość oprocentowania uzależniona jest już od wysokości zgromadzonych środków. Wyjątek stanowi oferta mBanku, w pozostałych przypadkach obowiązuje zasada – im więcej mamy, tym więcej zyskujemy.

fot. mat. prasowe

Porównanie oferty kont oszczędnościowych

Porównanie oferty kont oszczędnościowych


* rachunek prowadzony w ramach ROR

Konto oszczędnościowe może być dobrą propozycją przede wszystkim dla tych, którzy chcą wypłacać zdeponowane pieniądze w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Jest to niewątpliwie zaletą tego produktu. Należy jednak pamiętać, że banki starają się ograniczać ilość dokonywanych wypłat, wprowadzając za nie opłaty. Bezpłatne jest najczęściej tylko pierwsze pobranie pieniędzy z rachunku, za kolejne trzeba zapłacić od kilku do nawet 20 złotych (Kredyt Bank).

Oszczędzanie w ramach konta, mimo że wygodne, nie zapewni wysokich zysków. Oszczędzając 2 tys. zł np. na rachunku w Lukas Banku, zarobimy 5,40 PLN miesięcznie (już po potrąceniu 19-proc. podatku kapitałowego). Od tego będziemy musieli jeszcze odjąć opłatę za prowadzenie konta podstawowego - rachunek oszczędnościowy w Lukasie prowadzony jest bowiem w ramach ROR. Tym, którzy chcą zarobić więcej, proponujemy lokaty inwestycyjne, fundusze lub plany systematycznego oszczędzania.

Przeczytaj także

Kredyty hipoteczne w 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: