eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Nowa ustawa frankowa: czy frankowicze mogą już odetchnąć?

Nowa ustawa frankowa: czy frankowicze mogą już odetchnąć?

2016-01-21 15:03

Przeczytaj także: Frankowicze oddadzą mieszkanie bankowi?


Kolejny projekt bez perspektyw?


Ustawa o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki, pozornie prezentuje bardziej złożoną, by nie powiedzieć dość skomplikowana konstrukcję. Ma ona istotnie odróżniać jej treść i wymowę od poprzednich projektów podobnego rodzaju, które niedawnej przeszłości solidarnie spaliły na panewce.

W istocie rzeczy jest jednak propozycją zwykłego przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych, w dodatku z możliwą opcją zwrotu kredytobiorcom pobieranych latami spreadów walutowych. Co więcej, tymczasem bliżej nieokreślony podział kosztów przewalutowania pomiędzy frankowców i banki, nawet na pierwszy rzut oka wygląda na dalece niekorzystny dla tych ostatnich – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Z kolei możliwość pozbycia się zadłużenia hipotecznego poprzez przeniesienie własności nieruchomości na rzecz banku-wierzyciela hipotecznego, nie tylko wymaga zmiany zapisów prawa bankowego, ale, gdyby do tego faktycznie doszło, byłoby kolejnym trudnym wyzwaniem dla sektora bankowego. Wg różnych szacunków, publikowanych w ostatnich dniach przez ekspertów rynku kapitałowego, koszty nowej ustawy frankowej obciążą rodzimy system bankowy kwotą od 32 do ponad 40 miliardów złotych. Jeżeli szacunki te zostaną potwierdzone przez oficjalny komunikat KNF, wejście w życie prezydenckiej propozycji przewalutowania mieszkaniowych kredytów denominowanych może stać się problematyczne.

15 stycznia niczym fatum frankowicza


Tymczasem 15 stycznia, dokładnie w pierwszą rocznicę „czarnego czwartku”, na krajowe rynki dotarła tyle nieoczekiwana co szokująca wiadomość o cięciu polskiego ratingu przez agencję Standard & Poor's. Spowodowało to kolejne załamanie indeksów warszawskiej giełdy połączone z silnym osłabieniem złotego. Wprawdzie sytuacja nie wyglądała aż tak dramatycznie jak rok temu po decyzji SNB, a szybka 10-groszowa strata złotego do helweckiej waluty to już dla rodzimych frankowców chleb powszedni. Jednak z punktu widzenia analizy technicznej rynek walutowy otrzymał silny sygnał kupna CHF/PLN, który o ile nie zostanie szybko zanegowany, może stać się początkiem kolejnej mocnej fali osłabienia złotego do franka z celem na poziomie 4,50 zł.

Taka sytuacja doskonale obrazuje mechanizm zagrożenia pełną materializacją kryzysu kredytów hipotecznych wysokiego ryzyka, który od dawna poważnie zagraża nie tylko sektorowi bankowemu czy krajowej mieszkaniówce, ale szeroko pojętej rodzimej gospodarce. Przypadek z S&P, będący efektem kumulacji wewnętrznego ryzyka wynikającego z programu gospodarczego nowego rządu, jest silnym ostrzeżeniem przed ewentualnym kolejnym zaniechaniem ostatecznego systemowego rozwiązania problemu mieszkaniowych kredytów denominowanych w obcych walutach.

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: