eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Polecenie zapłaty: czym jest i dlaczego nie cieszy się popularnością?

Polecenie zapłaty: czym jest i dlaczego nie cieszy się popularnością?

2015-11-13 13:51

Przeczytaj także: Zlecenie stałe: sposób na opóźnione płatności


W bazie BIG InfoMonitor, z powodu nieopłacenia różnego rodzaju rachunków, znajduje się obecnie blisko 800 tys. osób

Warto pamiętać, że instytucje, które wpisują swoich dłużników do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, mogą zamieścić ich w rejestrze dłużników po upływie min. 60 dni od wyznaczonego na fakturze terminu płatności, pod warunkiem, że kwota zadłużenia wynosi co najmniej 200 zł. O zamiarze wpisania do BIG firmy mogą powiadomić klienta już na miesiąc przed możliwym terminem zgłoszenia do BIG.

Nagroda za polecenie zapłaty


Dostawcy usług masowych mobilizują też pozytywnie do korzystania z poleceń zapłaty. Nagradzają klientów punktami w programach lojalnościowych, dają korzystniejsze oferty czy zniżki przy odnawianiu umowy. Jednak wyjątkowo wolna popularyzacja polecenia zapłaty sprawiła, że przedstawiciele banków i firm świadczących usługi masowe zdecydowali, że konieczne jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian, które mogłyby wspomóc jego upowszechnienie.
Niektóre banki już oferują swoim klientom możliwość aktywowania polecenia zapłaty bez konieczności przesyłania zgody w formie papierowej, lecz poprzez bankowość elektroniczną – mówi Konrad Dudek, dyrektor biura rozwoju produktów w Deutsche Banku i koordynator Koalicji na Rzecz Polecenia Zapłaty.

Co jednak bardziej przełomowe, banki intensywnie pracują również nad innym wspólnym standardem aktywowania polecenia zapłaty pozbawionym dokumentacji papierowej.
Ta zmiana powinna spowodować, że uruchomienie polecenia zapłaty byłoby możliwe poprzez bankowość elektroniczną każdego banku, ale także w oddziale i na infolinii banku – mówi Konrad Dudek.

Ułatwienie procesu aktywacji polecenia zapłaty powinno usunąć jedną z głównych barier do stosowania tej formy rozliczeń. Być może rok 2016 będzie przełomowym dla polecenia zapłaty.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: