eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polityka destabilizuje złotego

Polityka destabilizuje złotego

2006-01-14 00:01

Polityka destabilizuje złotego

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ostatni tydzień był ubogi w publikacje danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki. Jednakże sytuacja na polskiej scenie politycznej nie pozwoliła, by złoty mógł cieszyć się choćby względnym spokojem. Sobotnia nominacja prof. Zyty Gilowskiej na wicepremiera i ministra finansów spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem inwestorów w poniedziałek rano.

Przeczytaj także: Złoty a polityka

Złoty osiągnął poziom 3,7570 wobec euro i 3,11 wobec dolara, co odpowiadało niemal 4 groszom zysku wobec wspólnej waluty i 2 wobec dolara, w porównaniu do poziomów notowanych w piątek 6 stycznia wieczorem. Tak silne umocnienie złotego wywołało z kolei komentarz premiera Marcinkiewicza, który we wtorek publicznie dał wyraz swojemu poważnemu zatroskaniu o konkurencyjność polskich eksporterów na rynkach zagranicznych. Tego samego dnia złoty osiągnął rejony powyżej 3,79. Jednakże jeszcze tym razem popyt okazał się zbyt słaby, by utrzymać ten poziom.

Podaż walut obcych uzyskała nowy zastrzyk siły w środę, kiedy o 12:00 ogłoszono wyniki udanej aukcji 10-letnich obligacji skarbowych. Oferty kupujących po raz kolejny wielokrotnie przewyższyły wartość papierów wystawionych na przetargu, mimo iż ta nie należała do niskich (2,8 mld zł), a same obligacje 10-letnie, historycznie patrząc, nie cieszyły się wybitną popularnością. Kurs EUR/PLN spadł do 3,7650, jednak jeszcze tego samego dnia wieczorem ponownie usytuował się ponad granicą 3,79, zbliżając się do ważnego oporu na 3,80. Powodem utraty siły przez polską walutę były spory i kłótnie przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. Siły polityczne starły się w Sejmie w trakcie obrad dotyczących budżetu na rok 2006, a wśród możliwych rozwiązań trudnej sytuacji pojawiały się pomysły uformowania różnych koalicji lub rozwiązania sejmu i nowych wyborów.

W czwartek złoty na skutek powrotu nadziei na porozumienie PiS i PO. Po południu jednak poniósł znaczne straty do walut obcych, gdy po południu dolar w krótkim czasie zyskał ponad 1 centa do euro. W atmosferze politycznej niepewności złoty nie miał siły, by zapobiec większym stratom i na koniec dnia kurs EUR/PLN utrzymał się ponad 3,80, a USD/PLN – blisko 3,16.

Piątek upływał w atmosferze oczekiwania na rozstrzygnięcia rozmów koalicyjnych. Mówiło się o bliskim porozumieniu PiS, Samoobrony i PSL. Kurs EUR/PLN chwilowo wzniósł się nawet na poziom 3,82 wobec euro i 3,1650 względem dolara, by potem ustabilizować się w rejonie odpowiednio 3,8050 i 3,1560, dając wyraz opinii inwestorów, że każda koalicja, która zakończy okres zawirowań sejmowych, będzie dobra.

Rekomendacje
Zyski złotego po nominacji prof. Zyty Gilowskiej na stanowisko Ministra Finansów i doskonały wynik aukcji 10-letnich obligacji skarbowych pokazują, że sentyment do polskiej waluty wciąż jest silny. Jeśli politycy osiągną porozumienie i ustabilizuje się sytuacja w parlamencie, w przyszłym tygodniu aprecjacja złotego może powrócić. Najbliższe poziomy wsparcia to 3,7770 i 3,7570 dla euro oraz 3,15 i 3,11 dla dolara.

oprac. : Krzysztof Kowalczyk / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Spadek atrakcyjności dolara

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: