eGospodarka.pl

Twoja firma może się rozwijać! Korzystaj z finansowania i terminali płatniczych w Banku Pekao S.A.

Advertisement

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Firmy pogrzebowe toną w długach?

Firmy pogrzebowe toną w długach?

2015-11-01 00:59

Firmy pogrzebowe toną w długach?

Firmy pogrzebowe toną w długach? © Photographee.eu - Fotolia.com

Przeszło 14 milionów złotych. To suma zadłużenia rodzimych firm pogrzebowych - wynika ze statystyk Krajowego Rejestru Długów. W największych tarapatach znajdują się przedsiębiorcy z Mazowsza i Śląska. W praktyce jednak może okazać się, że dane KRD są mocno zaniżone - wiele firm z tego sektora działa bowiem w szarej strefie polskiej gospodarki.

Przeczytaj także: Dłużnicy nie płacą? Tu potrzebny jest refleks

14,2 miliona złotych to zadłużenie 643 przedsiębiorców pogrzebowych znajdujących się w bazie danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Z tego wniosek, że średnie zadłużenie jednej firmy to ponad 22 tysiące złotych. Jak podkreśla Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy, to i tak niewiele, zważywszy że cały sektor pogrzebowy może być wart nawet kilka miliardów złotych. Niestety okazuje się również, że nie jest to dowód na wyjątkową uczciwość podmiotów działających na tym rynku.
- To przede wszystkim wynik tego, że znaczna część tej branży mieści się po prostu w szarej strefie - tłumaczy Waldemar Sokołowski.

Najbardziej zadłużeni: Mazowsze i Śląsk


- Wśród sektorów, które dobrze radzą sobie niezależnie od sytuacji w gospodarce najczęściej wymienia się także branżę pogrzebową. Tłumaczenie jest zazwyczaj bardzo proste - ludzie zawsze będą umierali. Jednak, mimo że biznes ten w Polsce wspiera wypłacany przez ZUS zasiłek pogrzebowy, część firm ma problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań wobec kontrahentów – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Zarówno pod względem liczby dłużników, jak i łącznego zadłużenia, prym wiedzie województwo mazowieckie i śląskie. Liczba dłużników sięga w nich odpowiednio 92 i 106. Łączne zadłużenie firm z branży pogrzebowej zarejestrowanych w tych województwach wynosi z kolei 3,38 miliona złotych oraz niemal 2,95 miliona złotych.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Firmy pogrzebowe toną w długach?

14,2 miliona złotych to zadłużenie 643 przedsiębiorców pogrzebowych znajdujących się w bazie danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.


Co ciekawe, pod względem średniego zadłużenia liderem nie jest żadne z nich. 18 firm z województwa lubuskiego posiada łączne zadłużenie sięgające niemal 683 tysięcy złotych. Na jedno przedsiębiorstwo w Lubuskiem przypada więc niespełna 38 tysięcy złotych zadłużenia zapisanego w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. To ponad 70 procent więcej od średniej.

Kto komu jest dłużny?


Warto zauważyć, że zadłużenie firm zajmujących się przygotowaniem i organizacją pogrzebów, dzierżawą lub sprzedażą grobów, czy opieką nad nimi stanowi niespełna 12 procent łącznego zadłużenia całej branży (1,68 miliona złotych). Dług przypadający na jedną taką firmę, w wysokości 11 254 złotych, jest o niemal połowę mniejszy od średniej dla tego sektora. Za resztę niespłaconych zobowiązań odpowiadają firmy zajmujące się między innymi produkcją trumien, urn, czy wieńców.

Przedsiębiorstwa działające w branży pogrzebowej najczęściej nie płacą w terminie firmom finansowym (niemal 44 procent zadłużenia ogółem). W tej grupie dominują banki komercyjne. Na kolejnym miejscu w zestawieniu największych wierzycieli uplasował się przemysł (ponad 15 procent). Z danych KRD wynika też, że firmy pogrzebowe na czas nie płacą swoich faktur również hurtownikom i detalistom dostarczającym im produkty (ponad 12 procent).

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: