eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 30.03.-03.04.15

Rynek akcji, walut i surowców 30.03.-03.04.15

2015-04-07 10:21

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 23-27.03.15


Rynek akcji w Niemczech


We wtorek kontrakty osiągnęły lokalne maksimum na poziomie 12 154 pkt. Po południu doszło do spadków. W środę kurs kontraktów spadł do poziomu 11 800 pkt. W ciągu dnia doszło do odbicia do 12 145 pkt. Potem kontrakty traciły. W piątek po południu doszło do spadków. Dzienne minimum wypadło na poziomie 11 895 pkt, zamknięcie po 11 905 pkt.

Z październikowego dna widoczna jest trójfalowa struktura. Fala trzecia nie jest jeszcze zakończona. Powinniśmy zobaczyć jej 5-falową strukturę (wykres 3, oznaczenia w kółkach). Z dna z 9 lutego jest widoczny 5-falowy układ (wykres 3, fala trzecia oznaczona w kółku). Od 3 tygodni znajdujemy się w fali czwartej (oznaczenia w kółku).

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Kontrakty na indeks DAX

Z dna z 9 lutego jest widoczny 5-falowy układ


W przyszłym tygodniu może dojść do spadku poniżej wsparcia w rejonie 11 855 pkt. Zniesienie wzrostów z dna z 9 lutego o 38% wypada w okolicy 11 600 pkt.

Po zakończeniu korekty oczekuję na kolejną kilkutygodniową falę wzrostów, która może doprowadzić do zakończenia fali trzeciej. Target szacuję na 13 tys. pkt. Potem czeka nas kilka tygodni korekty w ramach fali czwartej. W dalszej perspektywie powinniśmy zobaczyć nowe maksimum w ramach fali piątej. Target szacuję na 13 500 - 14 000 pkt.

Rynek akcji w Polsce (WIG, MWIG40)


Stopy procentowe są w Polsce na rekordowo niskich poziomach. Oszczędzanie na lokatach bankowych i w funduszach obligacyjnych jest wyjątkowo mało opłacalne. Można oczekiwać dalszego przesunięcia środków do funduszy akcyjnych, co powinno zaowocować wzrostami na rynku akcji.

W ubiegłym tygodniu nasz rynek pozostawał relatywnie silny. Indeks WIG nieznacznie zyskał. W czwartek osiągnięte zostało maksimum na poziomie 54 179 pkt, takie było też zamknięcie (wykres 4). W krótkim terminie (1-2 tygodnie) możliwe są korekcyjne spadki. Po ich zakończeniu w średnim terminie oczekuję powrotu na maksimum z września 2014 roku. Ten opór może zostać osiągnięty do maja br. W dalszej perspektywie możliwe korekcyjne cofnięcie. W dłuższej kilkumiesięcznej perspektywie opór ten może zostać przełamany.

Indeks WIG20 zamknął się w piątek na poziomie 2401 pkt. Prognozy dla kontraktów na ten indeks zamieszczane są w biuletynie dziennym. O wiele ciekawszy jest indeks MWIG40. W ubiegłym tygodniu doszło do wzrostów. W czwartek rano osiągnięte zostało maksimum na poziomie 3738 pkt, zamknięcie po 3724 pkt (wykres 5).

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)

W czwartek osiągnięte zostało maksimum na poziomie 54 179 pkt, takie było też zamknięcie


W trzeciej dekadzie kwietnia rozpoczęła się korekta wzrostów ze styczniowego dna. W ciągu dwóch tygodni oczekuję na kolejną falę spadków. Przecena z marcowego szczytu może się zakończyć na spadkowej trójce (a-b-c). Wtedy można oczekiwać dalszych wzrostów.

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Indeks MWIG40 w układzie dziennym

W czwartek rano osiągnięte zostało maksimum na poziomie 3738 pkt, zamknięcie po 3724 pkt


Problem pojawi się wtedy gdy z marcowego szczytu zobaczymy 5-falową strukturę, gdyż po korekcyjnym odbiciu należy oczekiwać dalszych spadków i powrotu w okolice styczniowego dna. Sądzę, że ten scenariusz jest mało prawdopodobny.

Eurodolar (EUR/USD)


Do wtorku kurs eurodolara spadał. Kilkusesyjne minimum osiągnięte zostało na poziomie 1.0713 USD. Potem rozpoczęło się odrabianie strat. W czwartek rano przebity został opór w rejonie 1.08 USD, kurs wspólnej waluty dotarł do poziomu 1.09 USD. W czwartek po publikacji znacznie gorszych od oczekiwań danych z rynku pracy w USA doszło do silnych wzrostów. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 1.1027 USD, zamknięcie po 1.0970 USD (wykres 6).

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Eurodolar w perspektywie ostatnich kilkunastu miesięcy

Zamknięcie po 1.0970 USD (


Skala odbicia z marcowego dna jest bardzo duża. Na wykresie w układzie świec tygodniowych widoczna jest formacja objęcia hossy. Kolejnym argumentem jest korekcyjna struktura (a-b-c) spadków ze szczytu z 26 marca. To oznacza, że doszło do średnioterminowego przesilenia.

Ze szczytu z 2014 roku (1.40 USD) widoczna jest wielka 5-falowa struktura o zasięgu 35 centów. Zniesienie tej fali o 38% doprowadzi do odbicia o 13 centów, co przełoży się na wzrosty do poziomu 1.18 USD. To może nastąpić do lipca. Długoterminowy opór znajduje się w rejonie 1.20 USD. Próba powrotu powyżej tego pułapu się nie uda i w dalszej wielomiesięcznej perspektywie można spodziewać się spadków poniżej parytetu.

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

RBA odracza nieuniknione

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: