eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Aresztowani szefowie parabanków. Oszukali tysiące osób?

Aresztowani szefowie parabanków. Oszukali tysiące osób?

2015-01-27 18:36

Aresztowani szefowie parabanków. Oszukali tysiące osób?

Sąd w Gdańsku aresztował szefów dwóch parabanków © Africa Studio - Fotolia.com

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku tymczasowo aresztował cztery osoby ze ścisłego kierownictwa dwóch spółek finansowych działających na terenie całego kraju – parabanków Pożyczka Gotówkowa (dawniej Pomocna Pożyczka) i Baltic Money. Zatrzymanym grozi do 15 lat więzienia.

Przeczytaj także: Szef Amber Gold Marcin P. aresztowany na 3 miesiące

Zarzutami objęto prezesa i wiceprezesa zarządu spółki PKF Skarbiec, obecnie Pożyczka Gotówkowa. Podejrzani do procederu wykorzystali działalność firmy finansowej prowadzonej za pośrednictwem biur rozmieszczonych na terenie całego kraju. Jak twierdzili przedstawiciele firmy, głównym warunkiem otrzymania pieniędzy było wniesienie opłaty przygotowawczej. Pokrzywdzeni, dokonujący częstokroć wpłat w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych w znacznej większości przypadków pożyczek nie otrzymywali.

Prokuratura zarzuca aresztowanym dziś szefom Pożyczki Gotówkowej, że wprowadzając w błąd klientów co do zamiaru udzielenia im pożyczki gotówkowej, po zawarciu przedwstępnych umów, przyjmowali opłaty przygotowawcze, wywołując jednocześnie u nich przekonanie, że pożyczki zostaną im udzielone. Jednak zdaniem prokuratury zamiaru takiego nie mieli, jak i nie byli w stanie go zrealizować. Zarzuty obejmują działalność od sierpnia 2004 roku do listopada 2014 roku. Z opłat przygotowawczych dwaj zatrzymani prezesi uczynili swoje stałe źródło dochodu. Tomaszowi R. i Rafałowi G. prokurator zarzucił doprowadzenie "wspólnie i w porozumieniu" około 68 tysięcy osób, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości niemal 180 milionów złotych. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im przestępstwa. Prokuratura wcześniej zarzuty przedstawiła 8 pracownikom poszczególnych biur parabanku na terenie kraju.

Podobne zarzuty dotyczą także dwóch pozostałych aresztowanych osób. Mężczyźni związani z parabankiem Baltic Money podejrzewani są o to, że podobny proceder stosowali działając w innej firmie, która formalnie już nie istniała. W tym przypadku pokrzywdzonych jest ponad tysiąc osób, a straty wynoszą 1,5 mln złotych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: