eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Potrzeby tu i teraz a brak gotówki

Potrzeby tu i teraz a brak gotówki

2016-03-22 21:32

Potrzeby tu i teraz a brak gotówki

Potrzeby tu i teraz a brak gotówki © shutterstock

Nieplanowane wyjazdy, zakupy czy kaprysy związane z naszymi zainteresowaniami - dlaczego zazwyczaj brakuje nam na nie środków? Jak pokazują badania, niewielu Polaków odkłada co jakiś czas pewne sumy pieniędzy. Znikomy odsetek robi to co miesiąc, a duża część z nas w ogóle nie widzi takiej potrzeby mimo posiadania skromnych oszczędności.

Przeczytaj także: Ranking chwilówek i pożyczek pozabankowych

Tymczasem rzeczywistość często uświadamia nam, że bezpieczeństwo finansowe jest pojęciem względnym, a finansowa „poduszka bezpieczeństwa” nigdy nie jest zbyt pokaźna. W nagłych sytuacjach zazwyczaj jest już za późno i ratunku musimy poszukać poza naszym rachunkiem bankowym oraz portfelem. Skąd wziąć środki potrzebne na zaspokojenie bieżących nieprzewidzianych potrzeb?

Na co pożyczamy pieniądze?


Jak wynika z badania „Pożyczanie pieniędzy – wzorce postępowania w przypadku nagłych potrzeb finansowych”, które przeprowadził instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie , członka Krajowego Związku Pożyczkodawców, Polacy najczęściej wykorzystują pożyczki na nagłe i nieprzewidziane sytuacje lub związane z potrzebą chwili: naprawę auta (21 proc.), remont mieszkania (21 proc.) lub zakup nowego sprzętu RTV/AGD (20 proc.).

W dalszej kolejności znalazły się wydatki na prezenty oraz pokrycie kosztów związanych z urlopem. Jednocześnie 16 proc. ankietowanych zadeklarowało, że pożyczone środki przeznacza na spłatę innych zadłużeń, opłatę rachunków czy bieżących niezbędnych wydatków. Ta ostatnia grupa jest najczęściej wskazywana przez młode osoby w wieku 18-25 lat (32 proc.). Równie często pożyczają oni pieniądze na naprawę samochodu. Nieco starsi ankietowani (26-38 lat) wskazali remont mieszkania jako najczęstszy cel pożyczki. Osoby po czterdziestce deklarowały częściej od innych grup, że pożyczone pieniądze przeznaczają na spłatę innych zobowiązań.

Gdzie szukać ratunku?


Ciekawych danych w tym względzie dostarcza wspomniane badanie „Pożyczanie pieniędzy – wzorce postępowania w przypadku nagłych potrzeb finansowych”. Okazuje się, że 20 proc. Polaków decydujących się na wzięcie pożyczki korzystało z oferty internetowej. Jak wskazują analitycy z ARC, decyzję o jej wzięciu dwie trzecie respondentów podjęło samodzielnie. Są to przeważnie osoby w wieku 18-38 lat, które traktują szybkie pożyczki jako wygodną usługę finansową dostępną również przez internet. Według statystyk niemal 30 proc. ankietowanych w grupie 18-25 lat również deklaruje podjęcie decyzji o wzięciu pożyczki w przeciągu kilku dni, a ponad jedna czwarta z nich podejmuje taką decyzję w ciągu 24 godzin.

Do niedawna najczęściej zapożyczaliśmy się u bliskich – rodziny lub przyjaciół. Jednak, jak pokazują ostatnie badania, znacznie mniej krępuje nas pożyczanie pieniędzy w instytucji finansowej – mimo faktu, że zazwyczaj jest to rozwiązanie kosztowniejsze. Według opublikowanego w ubiegłym roku raportu ICAN Research „Jak oszczędzają Polacy” na pożyczenie pieniędzy od rodziny decyduje się 42 proc. badanych, a 25 proc. jest gotowych poprosić o to przyjaciela. Dla porównania blisko 70 proc. pożycza środki w banku, mimo że szczególnie wśród osób młodych zainteresowanie ofertą banków maleje. Autorzy raportu „Pożyczanie pieniędzy – wzorce postępowania w przypadku nagłych potrzeb finansowych” wskazują, że wynika to faktu, iż wnioski młodych ludzi mogą być często odrzucone ze względu na brak zdolności kredytowej lub niewielkie dochody, dlatego osoby te często rezygnują z ubiegania się o kredyt już na starcie.

Wskutek tego – jak czytamy w raporcie – wzrasta zainteresowanie pożyczkami pozabankowymi, które zdaniem ankietowanych są łatwiejsze do uzyskania i pozbawione większych formalności. Na rosnące zainteresowanie tego typu usługami niebagatelny wpływ ma również ewolucja ofert oraz ich różnorodność. Duża konkurencja na rynku firm pożyczkowych sprawia, że klient zachęcany jest do skorzystania z usług różnymi metodami. To zarówno podnoszenie kwot bezpłatnych pożyczek, ogólnych limitów pożyczkowych, jak i ogłaszanie różnego rodzaju konkursów. Kolejną zachętą dla poszukujących alternatywnych metod pozyskania środków jest możliwość porównania propozycji poszczególnych firm w sieci za pomocą rankingów oraz porównywarek ofert.

Artykuł przygotowany przy współpracy z NetCredit

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Potrzeby tu i teraz a brak gotówki

    Kalink / 2016-03-23 11:27:05

    Na pewno warto się trzymać jak najdalej od wszelkiego rodzaju chwilówek. odpowiedz ] [ cytuj ]

    • rusak84 / 2017-12-07 14:04:21

      Dlaczego? Przecież jak spłacisz w terminie to nic nie będzie. Sam ostatnio pożyczałem w wonga i było 10zł kosztów przy pierwszej pożyczce. Dobra oferta dla przeciętnego Kowalskiego. odpowiedz ] [ cytuj ]

    • oewonga / 2018-01-08 18:55:59

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: