eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak sfinansować ferie zimowe?

Jak sfinansować ferie zimowe?

2014-12-29 11:18

Jak sfinansować ferie zimowe?

Jak sfinansować ferie zimowe? © Gorilla - Fotolia.com

Sezon narciarski już zainaugurowany. Niestety nie każdy z nas może pozwolić sobie na sfinansowanie białego szaleństwa z bieżących środków budżetu domowego. Na szczęście wyjść jest tu co najmniej kilka. Po pierwsze, o feriach zimowych można zacząć myśleć dużo wcześniej i regularnie odkładać pieniądze na ten cel. Jeżeli jednak oszczędzanie spaliło na panewce, nie jesteśmy bez wyjścia - pozostaje nam m.in. karta kredytowa lub kredyt.

Przeczytaj także: Ferie zimowe na kredyt? To nie zawsze jest dobry pomysł!

Zimą drożej niż latem?


Koszt zimowych szaleństw na stoku może faktycznie okazać się wyższy niż suma, którą przychodzi nam płacić za letni wypoczynek. Do standardowych kosztów związanych z dojazdem, zakwaterowaniem i wyżywieniem dołączają bowiem koszty zakupu lub wymiany sprzętu. A te najczęściej nie są małe - narty, buty, kijki, gogle i kask to wydatek rzędu 2000 złotych. Do najtańszych nie należy również kombinezon narciarski. Jeżeli dodatkowo okaże się, że w sprzęt musimy zaopatrzyć całą rodzinę to finalne koszty mogą okazać się naprawdę niebagatelne.

Niektórzy z nas, chcąc ograniczyć wydatki, rezygnują z zagranicznych wyjazdów i kierują się w stronę polskich stoków. To z pewnością tańsze rozwiązanie, ale nazywanie go oszczędnym jest raczej nadużyciem - za tygodniowy pobyt w górach wciąż trzeba zapłacić między 800 a 1700 złotych za osobę.

Warto również pamiętać o innych wydatkach, które poniesiemy w związku z wyjazdem. Kupno skipassów umożliwiających korzystanie z wielu wyciągów i ośrodków w danym regionie zawsze wiąże się z wydatkiem przynajmniej kilkuset złotych za kilka dni zjazdów, a dodatkowe koszty może także generować dojazd na stok z oddalonego od niego hotelu. Większość narciarzy i snowboardzistów wypoczywających razem z rodziną decyduje się również na zakup ubezpieczeń oraz skorzystanie z usług instruktora, który pomoże dzieciom w nauce jazdy.

fot. Gorilla - Fotolia.com

Jak sfinansować ferie zimowe?

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się regularne gromadzenie oszczędności. W przypadku braku czasu i oszczędności rozwiązaniem może być skierowanie kroków do jednego z banków w celu wzięcia kredytu.


Jeśli cię na to stać - oszczędzaj


Co zatem zrobić, aby zimowy wyjazd kompletnie nie zrujnował naszego domowego budżetu? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się regularne gromadzenie oszczędności. Planując wyjazd, warto już znacznie wcześniej zacząć odkładać co miesiąc określoną sumę pieniędzy - w ten sposób po pewnym czasie będziemy dysponować kwotą, która pozwoli nam na spędzenie wymarzonych chwil na wybranym narciarskim stoku.

Choć Internet pełen jest porad dotyczących tego, jak stworzyć domowy budżet i wdrożyć system oszczędności, wiele osób nie ma wystarczająco silnej woli do tego, by gromadzić fundusze już na kilka miesięcy przed zmianą aury na zimową. Pewnym kłopotem może być również wysokość comiesięcznej pensji – dla wielu Polaków systematyczne odkładanie nawet dwustu czy trzystu złotych miesięcznie może stanowić trudną do pokonania przeszkodę.

Co z innymi możliwościami? Część osób planujących zimowy wyjazd decyduje się na uregulowanie wydatków kartą kredytową.

A może kredyt?


W przypadku braku czasu i oszczędności rozwiązaniem może być skierowanie kroków do jednego z banków w celu wzięcia kredytu. Warto wtedy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam na wybór najlepszej możliwej oferty spośród mocno zróżnicowanych propozycji banków.
- Przede wszystkim, wybierzmy taki kredyt, jaki będziemy w stanie spłacać – mówi Tomasz Józefowicz, ekspert eurobanku ds. kredytów gotówkowych. - Podsumujmy swoje stałe comiesięczne wydatki i odejmijmy je od comiesięcznych dochodów, co pozwoli nam obliczyć kwotę, jaką możemy przeznaczyć na spłatę zobowiązań. Dobrze, by wyliczona przez nas kwota była wyższa, nawet o 50%, od kwoty raty – byśmy mieli pewną rezerwę na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Następnie porównajmy koszty kredytów w kilku bankach. Można porównać tę sytuację do wyboru sprzętu sportowego - przed jego kupnem zawsze sprawdzamy rozmiar, jakość i cenę, tak samo powinniśmy postąpić, wybierając kredyt. Warto sprawdzić jego jakość i cenę oraz zwrócić uwagę nie tylko na nominalną wysokość oprocentowania, ale również na tzw. RRSO, czyli oprocentowanie rzeczywiste oraz na całkowitą kwotę do zapłaty. W ten sposób poznamy wszystkie dane na temat kredytu, który pozwoli nam sfinansować wymarzony, zimowy wyjazd – dodaje.

Nie zapominajmy jednak o rozpoczęciu oszczędzania. To pozwoli nam w kolejnym roku samodzielnie pokryć przynajmniej część wydatków związanych z realizacją zimowych pasji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: