eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › NIK: Polska przygotowana na unijne pieniądze

NIK: Polska przygotowana na unijne pieniądze

2014-09-08 16:13

NIK: Polska przygotowana na unijne pieniądze

Polska przygotowana pieniądze z UE © Kristin Gründler - Fotolia.com

Polska jest bardzo dobrze przygotowana do wykorzystania środków unijnych w latach 2014-2020, a lepiej wypadają pod tym względem tylko Dania i Niemcy - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Ze swoich zadań dobrze wywiązało się zarówno ministerstwo infrastruktury i rozwoju jak i zarządy województw.

Przeczytaj także: NIK sprawdzi przygotowania do wydawania unijnych pieniędzy

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła działania ministerstwa infrastruktury i rozwoju (MIiR) oraz urzędów marszałkowskich województw. Resort infrastruktury i rozwoju poprawnie zaplanował, zorganizował, koordynował i realizował przygotowania do wykorzystania pieniędzy z funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności. W efekcie Polska przygotowała i przekazała w terminie do Komisji Europejskiej odpowiednie dokumenty dotyczące zagospodarowania środków unijnych.

MIiR opracowało nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, która weszła w życie 8 kwietnia 2014 r. Powstała również nowa ustawa o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Zarządy województw z kolei stworzyły i przekazały do Komisji Europejskiej projekty regionalnych programów operacyjnych.

Zagospodarowanie środków unijnych mają ułatwić uproszczenia zmniejszające obciążenia administracyjne przy wdrażaniu funduszy w okresie 2014-2020. Ułatwienia te mają dotyczyć zarówno regulacji prawnych jak i instytucjonalnych. Mają również objąć zasady występowania o dofinansowanie oraz realizacji i rozliczania projektów przez beneficjentów unijnej pomocy.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: