eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › NIK sprawdzi przygotowania do wydawania unijnych pieniędzy

NIK sprawdzi przygotowania do wydawania unijnych pieniędzy

2014-02-06 11:27

NIK sprawdzi przygotowania do wydawania unijnych pieniędzy

Jak wydamy miliony euro? © Superingo - Fotolia.com

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, jak Polska radzi sobie z przygotowaniami do wykorzystania środków finansowych z nowego rozdania europejskiego budżetu na lata 2014-2020, w którym Polska może otrzymać aż 82,5 mld euro. Brak sprawnego działania administracji może jednak grozić utratą części tych pieniędzy. NIK sprawdzi czy polscy urzędnicy są przygotowani do zagospodarowania unijnych pieniędzy.

Przeczytaj także: NIK: Polska przygotowana na unijne pieniądze

Od roku 2014 rozpoczyna się nowa perspektywa Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020. Polska w tym rozdaniu eurobudżetu będzie jednym z największych beneficjentów funduszy unijnych. W okresie 2014-2020 do Polski trafi 105,8 mld euro (ok. 442 mld zł), z czego najwięcej zostanie przeznaczone na politykę spójności (ponad 72,9 mld euro, ok. 304,6 mld zł) i na wspólną politykę rolną (28,5 mld euro, ok. 119 mld zł).

W ramach unijnej polityki spójności, w nowym unijnym budżecie w Polsce ma być realizowanych sześć programów krajowych oraz szesnaście programów regionalnych. Tak znaczny zakres unijnego wsparcia to jednak wyzwanie dla polskiej administracji, od której sprawnego działania zależy wdrażanie polityki strukturalnej. Dlatego właśnie pracy urzędników i urzędów zamierza przyjrzeć się Najwyższa Izba Kontroli.

Kontrola NIK obejmie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz zarządy województw. Ministerstwo odpowiada za przygotowanie wdrożenia funduszy strukturalnych i funduszu spójności, za uzgodnienia z Komisją Europejską szczegółowych warunków korzystania z tych funduszy oraz za przygotowanie sześciu krajowych programów operacyjnych. Z kolei zarządy województw odpowiadają za przygotowanie szesnastu regionalnych programów operacyjnych.

– To jest największa kontrola w tegorocznych planach NIK. Nowa perspektywa budżetowa, czyli ponad 400 miliardów złotych do wydania, wymaga precyzyjnego przygotowania, żebyśmy mogli te pieniądze jak najlepiej wydatkować. NIK ma doświadczenie w takich kontrolach, formułował też już wnioski z błędów które były popełnione w poprzedniej perspektywie budżetowej. Wnioski z rozpoczynającej się kontroli chcielibyśmy przekazać opinii publicznej już w połowie roku – mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Kontrolerzy NIK sprawdzą, jak urzędnicy radzą sobie z przygotowaniem dokumentów programowych, krajowego systemu procedur oraz instytucji odpowiedzialnych za prawidłowe wykorzystanie funduszy z UE. Izba zbada m.in. przygotowanie krajowych i regionalnych programów operacyjnych czy aktów prawa polskiego, niezbędnych do wykorzystania funduszy.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: