eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Gdzie kupić fundusze inwestycyjne? Polacy wybierają TFI i banki

Gdzie kupić fundusze inwestycyjne? Polacy wybierają TFI i banki

2014-09-05 12:25

Gdzie kupić fundusze inwestycyjne? Polacy wybierają TFI i banki

Po jednostki TFI idziemy do banku © FikMik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Gdzie Polacy udają się po zakup jednostek uczestnictwa w funduszach? Z badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank wynika, że najchętniej robimy to bezpośrednio w TFI lub za pośrednictwem doradców bankowych. A czemu inwestujemy? Najczęściej z myślą o zabezpieczeniu przyszłości własnej lub dzieci. Często też ku funduszom kieruje nas niezadowolenie z zysków, które osiągamy na lokatach.

Przeczytaj także: Fundusze akcji polskich: TFI każą sobie słono płacić

Swój najnowszy sondaż Deutsche Bank przeprowadził wśród osób, które w chwili badania posiadały jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Wynika z niego, że więcej niż co czwarty inwestor (27 proc.) nabył obecne udziały jednorazowo, bezpośrednio w TFI. Drugą najczęściej wybieraną opcją, jest jednorazowy zakup jednostek w banku – w ten sposób odpowiedziało 19 proc. pytanych. Natomiast wśród osób, które regularnie inwestują w fundusze, sytuacja jest odwrotna – nieco częściej kupują udziały w TFI za pośrednictwem banku (17 proc.), niż bezpośrednio w TFI (14 proc.). Ponad 11 proc. badanych inwestuje regularnie w fundusze w ramach inwestycyjnego lub inwestycyjno-ubezpieczeniowego programu długofalowego oszczędzania.

fot. mat. prasowe

Obecnie posiadane jednostki uczestnictwa w TFI

27 procent obecnych posiadaczy jednostek nabyło je bezpośrednio w TFI.


Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank, ta odwrotna proporcja pomiędzy osobami inwestującymi jednorazowo, a tymi robiącymi to w sposób regularny, jest ciekawym zjawiskiem. – W przypadku kupowania udziałów bezpośrednio w TFI, mamy dostęp jedynie do oferty tego jednego towarzystwa. Bardziej doświadczeni inwestorzy skłaniają się więc raczej ku bankom, które bezpośrednio lub przy pomocy swoich domów maklerskich mogą zaoferować bardzo szeroką i różnorodną ofertę produktów.

fot. mat. prasowe

Jaką kwotę zainwestował(a) Pan(i) w jednostki uczestnictwa?

Największą grupę inwestorów stanowią ci, którzy zainwestowali ponad 10000 złotych.


- Z naszych obserwacji wynika również, że wciąż znacznie bardziej ceniony jest bezpośredni kontakt z doradcą przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, mimo że wiąże się to z osobistą wizytą w oddziale banku lub towarzystwa – mówi Monika Szlosek z Deutsche Bank. – Tego typu relacja klienta i doradcy ułatwia jednak wybór takiej oferty, która będzie rzeczywiście spełniała oczekiwania osoby inwestującej, zarówno pod względem potencjalnych zysków, jak i ryzyka.

Sondaż Deutsche Bank pokazuje również wyraźnie, że w fundusze inwestują najczęściej osoby posiadające dość duże oszczędności. Najwięcej, bo aż 39 proc. badanych przeznaczyło na ten cel ponad 10 tys. zł., a kolejne 13 proc. między 5 a 10 tys zł. Mniejsze kwoty – do 1 tys. zł zainwestowało 12 proc. badanych.

fot. mat. prasowe

Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) na inwestycję w TFI?

Wśród powodów inwestycji w fundusze uczestnictwa wymieniane są m.in. chęć oszczędzania z myślą o przyszłości oraz niezadowolenie z zysków osiąganych na lokatach.


- Te dość spore kwoty, przeznaczane na zakup jednostek funduszy pokazują, że większość inwestorów to osoby o wysokich dochodach – mówi Monika Szlosek. – Tym bardziej, że tego typu inwestycje są zazwyczaj tylko jednym z wielu rownolegle wykorzystywanych sposobów na pomnażanie własnych oszczędności. – Najważniejszą cechą TFI jest właśnie dywersyfikacja inwestycji, więc z dużym prawdopobieństwem można stwierdzić, że podobne kwoty ci sami badani mogą lokować równolegle w innych produktach finansowych.
Osoby posiadające jednostki funduszy, zapytane o powód inwestycji właśnie w TFI, najczęściej (38 proc.) wskazywały, że chciały w ten sposób rozpocząć regularne inwestowanie z myślą o przyszłości, np. emeryturze, edukacji dzieci, etc. Jedna trzecia (33 proc.) podzieliła swoje oszczędności pomiędzy różne produkty finansowe, w tym fundusze, a 30 proc. szukało alternatywy dla lokat i kont oszczędnościowych, ponieważ ich oprocentowanie – a co za tym idzie zyski - były niezadowalające. Ponad 9 proc. badanych zainwestowało w fundusze za namową znajomych, którzy sami posiadają jednostki TFI.


Jak zaznacza Monika Szlosek z Deutsche Bank, powyższe wskazania idealnie podkreślają zalety funduszy inwestycyjnych.
– Tego typu rozwiązania pozwalają na regularne inwestowanie z myślą o długofalowych celach, są narzędziem służącym dywersyfikacji oszczędności, a do tego od dłuższego już czasu są alternatywą dla tradycyjnych produktów oszczędnościowych, takich jak lokaty, w przypadku których trudno o wypracowanie zadowalającego zysku przy tak niskich stopach procentowych – komentuje.

Informacje o badaniu
Sondaż telefoniczny przeprowadził na zlecenie Deutsche Bank Polska Instytut Homo Homini 17 czerwca 2014 r. na losowej, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski próbie respondentów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: