2014-09-05 12:25
Przeczytaj także: Fundusze akcji polskich: TFI każą sobie słono płacić
Swój najnowszy sondaż Deutsche Bank przeprowadził wśród osób, które w chwili badania posiadały jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Wynika z niego, że więcej niż co czwarty inwestor (27 proc.) nabył obecne udziały jednorazowo, bezpośrednio w TFI. Drugą najczęściej wybieraną opcją, jest jednorazowy zakup jednostek w banku – w ten sposób odpowiedziało 19 proc. pytanych. Natomiast wśród osób, które regularnie inwestują w fundusze, sytuacja jest odwrotna – nieco częściej kupują udziały w TFI za pośrednictwem banku (17 proc.), niż bezpośrednio w TFI (14 proc.). Ponad 11 proc. badanych inwestuje regularnie w fundusze w ramach inwestycyjnego lub inwestycyjno-ubezpieczeniowego programu długofalowego oszczędzania.fot. mat. prasowe
Obecnie posiadane jednostki uczestnictwa w TFI
27 procent obecnych posiadaczy jednostek nabyło je bezpośrednio w TFI.
fot. mat. prasowe
Jaką kwotę zainwestował(a) Pan(i) w jednostki uczestnictwa?
Największą grupę inwestorów stanowią ci, którzy zainwestowali ponad 10000 złotych.
- Z naszych obserwacji wynika również, że wciąż znacznie bardziej ceniony jest bezpośredni kontakt z doradcą przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, mimo że wiąże się to z osobistą wizytą w oddziale banku lub towarzystwa – mówi Monika Szlosek z Deutsche Bank. – Tego typu relacja klienta i doradcy ułatwia jednak wybór takiej oferty, która będzie rzeczywiście spełniała oczekiwania osoby inwestującej, zarówno pod względem potencjalnych zysków, jak i ryzyka.
fot. mat. prasowe
Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) na inwestycję w TFI?
Wśród powodów inwestycji w fundusze uczestnictwa wymieniane są m.in. chęć oszczędzania z myślą o przyszłości oraz niezadowolenie z zysków osiąganych na lokatach.
- Te dość spore kwoty, przeznaczane na zakup jednostek funduszy pokazują, że większość inwestorów to osoby o wysokich dochodach – mówi Monika Szlosek. – Tym bardziej, że tego typu inwestycje są zazwyczaj tylko jednym z wielu rownolegle wykorzystywanych sposobów na pomnażanie własnych oszczędności. – Najważniejszą cechą TFI jest właśnie dywersyfikacja inwestycji, więc z dużym prawdopobieństwem można stwierdzić, że podobne kwoty ci sami badani mogą lokować równolegle w innych produktach finansowych.
Osoby posiadające jednostki funduszy, zapytane o powód inwestycji właśnie w TFI, najczęściej (38 proc.) wskazywały, że chciały w ten sposób rozpocząć regularne inwestowanie z myślą o przyszłości, np. emeryturze, edukacji dzieci, etc. Jedna trzecia (33 proc.) podzieliła swoje oszczędności pomiędzy różne produkty finansowe, w tym fundusze, a 30 proc. szukało alternatywy dla lokat i kont oszczędnościowych, ponieważ ich oprocentowanie – a co za tym idzie zyski - były niezadowalające. Ponad 9 proc. badanych zainwestowało w fundusze za namową znajomych, którzy sami posiadają jednostki TFI.
– Tego typu rozwiązania pozwalają na regularne inwestowanie z myślą o długofalowych celach, są narzędziem służącym dywersyfikacji oszczędności, a do tego od dłuższego już czasu są alternatywą dla tradycyjnych produktów oszczędnościowych, takich jak lokaty, w przypadku których trudno o wypracowanie zadowalającego zysku przy tak niskich stopach procentowych – komentuje.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Fundusze inwestycyjne. Co sprawdzić, żeby nie stracić?
Oszczędzanie pieniędzy w czasie pandemii COVID-19. Jak się zmieniło?
Rośnie apetyt na fundusze obligacji
Lokaty bankowe topnieją. Gdzie są pieniądze?
Jak inwestować w fundusze rynku pieniężnego?
Długoterminowe inwestowanie pieniędzy, czyli niewykorzystana szansa
Fundusze inwestycyjne: zalety i wady
41 mln zł. Tyle straciliśmy, nie inwestując w fundusze
Fundusze inwestycyjne. Polacy ich nie lubią - dlaczego?
Witam, chciałabym zainwestować pewna ilość gotówki w którymś z funduszy inwestycyjnych, czy moglibyście mi doradzić w którym najlepiej ...
Potrzebuję informacji, a raczej danych odnośnie funduszy inwestycyjnych w USA w latach 1995-2007.. jeżeli ktoś mógłby mi pomóc proszę o ...
Jak kupić bezpieczną zabawkę na Dzień Dziecka?
Biura w Europie: sytuacja, trendy i wyzwania
Rynek pracy 2022: jakie obawy i nadzieje u pracodawców i pracowników?
Jak wojna wpływa na rynek mieszkaniowy? Ceny mieszkań w górę?
Phishing. Uwaga na złośliwe załączniki PDF
Okoliczności łagodzące w wyroku karnym - zmiany
Wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku można złożyć przez internet