eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie w fundusze: potrzebna strategia

Inwestowanie w fundusze: potrzebna strategia

2013-07-06 01:10

Inwestowanie w fundusze: potrzebna strategia

Co powinien wiedzieć każdy inwestor? © Warakorn - Fotolia.com

Jednym z kluczowych elementów skutecznego inwestowania w fundusze inwestycyjne, oprócz ich analizy i odpowiedniego wyboru jest odpowiednie zarządzanie swoim portfelem, a tu kluczowym elementem będzie także zarządzanie własnymi emocjami. Co powinien wiedzieć każdy inwestor? O tym w krótkiej analizie Tomasza Gomółki, eksperta Banku BGŻOptima.

Przeczytaj także: Fundusze inwestycyjne dla ostrożnych

Poznaj samego siebie – to jedna ze starożytnych greckich maksym, zwanych przykazaniami siedmiu mędrców. To zdanie wyryte na świątyni Apollona w Delfach da się zastosować do wielu dziedzin ludzkiego życia, także do inwestowania. O tym, czy zakończy się ono sukcesem w ogromnej mierze decydują bowiem nasze własne emocje. Oczywiście ważne jest, by wybrać odpowiedni produkt finansowy. Jeśli akceptujemy wyższe ryzyko, możemy kupić jednostki uczestnictwa funduszy akcji. Jeśli wolimy nieco spokojniejsze rozwiązania możemy postawić na fundusze zrównoważone, a jeśli ryzyko całkowicie nas przeraża zdecydujmy się na fundusze pieniężne. Dostosowujemy też inwestycję do czasu, na jaki możemy ulokować nasze oszczędności, pamiętając, że im bardziej agresywny fundusz, tym więcej czasu musimy mu dać. I wydaje się, że potem wszystko będzie już zależało od sytuacji w gospodarce, giełdowej koniunktury, czy decyzji zarządzających funduszami. Oczywiście te czynniki będą miały kolosalny wpływ na inwestycje, ale pamiętajmy również, że my możemy, a czasami nawet powinniśmy podejmować kolejne decyzje. Możemy pieniądze zgromadzone w funduszach wypłacać, zamieniać jednostki jednych funduszy na drugie, czy też przenosić oszczędności z lokat do funduszy. I w tym momencie pojawia się miejsce na błędne decyzje, które nie muszą być wcale podyktowane brakiem wiedzy, czy doświadczenia.

fot. Warakorn - Fotolia.com

Co powinien wiedzieć każdy inwestor?

Jednym z kluczowych elementów skutecznego inwestowania w fundusze inwestycyjne, oprócz ich analizy i odpowiedniego wyboru jest odpowiednie zarządzanie swoim portfelem, a tu kluczowym elementem będzie także zarządzanie własnymi emocjami.


Pomiędzy chciwością i strachem

Chciwość i strach to dwie największe siły, które rządzą rynkami finansowymi. Kiedy akcje, czy jednostki funduszy zaczynają piąć się w górę, większość z nas wcześniej czy później zacznie odczuwać związane z tym podniecenie. Chciwość będzie skłaniała nas do kolejnych ryzykownych inwestycji, po to by zarobić jeszcze więcej. Jeśli nawet zysk będzie już naprawdę pokaźny, to trudno się będzie wycofać, bo przecież może być on jeszcze większy. W tym momencie pojawiają się kolejni inwestorzy skuszeni wysokimi historycznymi stopami zwrotu, a wyceny jednostek uczestnictwa rosną jeszcze szybciej. I tak rodzą się spekulacyjne bańki, a wcześniej czy później każda bańka musi pęknąć i krociowe zyski zamieniają się w kolosalne straty. Z kolei kiedy na giełdzie zaczynają się spadki, to nigdy nie mamy pewności, czy to już odpowiedni moment na wycofanie się z inwestycji. Zwykle najlepiej jest jak najszybciej uciąć straty. Z drugiej strony może się okazać, że lepiej było przeczekać i nie wycofywać się w nieodpowiednim momencie. Tyle tylko, że wtedy zamiast chciwości dopada nas strach. Boimy się, że stracimy całość oszczędności. Fala giełdowych spadków zaczyna się nam jawić jako finansowy Armagedon.

Problem w tym, że te spadki mogą się szybko skończyć czy wręcz powrócą wzrosty, a my zostaniemy z gotówką, za którą nie kupimy już akcji, czy jednostek funduszy po tej samej cenie. Chciwość i strach powodują, że popełniamy podstawowy błąd – kupujemy na górce i sprzedajemy w dołku.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: