eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › E-kantory: na co zwrócić uwagę?

E-kantory: na co zwrócić uwagę?

2014-07-14 11:48

Przeczytaj także: Kantor internetowy: jak ocenić, czy jest bezpieczny?


Jak wybrać najlepszą obsługę transakcji walutowych dla firmy?

Po pierwsze: Porównaj kursy

Kursy walut dla firm można porównać poprzez kalkulatory; są one dostępne online. Im bardziej kursy zbliżone są do międzybankowych, tym lepiej.

Na naszej stronie dostępny jest kalkulator oszczędności, dzięki któremu użytkownicy nie tylko widzą oferowany przez nas kurs, ale także mają możliwość porównania go z ofertami banków. Przedsiębiorczy i świadomi Klienci poszukują i nie trzymają się utartych szlaków – mówi Radosław Jarema z AKCENTY, instytucji płatniczej, która zajmuje się obsługą transakcji walutowych dla firm.

Po drugie: Sprawdź, czy możesz negocjować

Dotychczas rzeczywistość rynkowa wyglądała tak, że negocjować mogły tylko duże firmy. Opisy ofert pomijają taką opcję, więc proaktywna postawa firmy i prośba o negocjacje może spotkać się z odmową, jeśli firma nie ma wystarczających obrotów. Rynek się jednak zmienia i warto poszukać firm, które do negocjacji kursów otwarcie zapraszają nawet najmniejsze firmy. A potem… negocjować.

Po trzecie: Odpowiedz sobie na pytanie, czy potrzebujesz tylko wymiany walut czy także realizacji płatności?

O ile osoby indywidualne potrzebują na ogół tylko wymiany walut, o tyle w obrocie handlowym podstawą są płatności, dlatego firmy szukają czegoś więcej niż tylko kantoru.

Po czwarte: Porównaj opłaty za przelewy zagraniczne

Opłata pobierana za wysłanie/odebranie przelewu w walutach obcych jest jedną ze sfer w której warto zrobić porównanie. A oszczędzić można sporo.

Niektóre banki pobierają za przelewy stosunkowo wysokie kwoty, podczas gdy inne instytucje oferują je bezpłatnie.

Po piąte: Zwróć uwagę na dostępność walut egzotycznych

Jeśli należysz do rosnącej grupy eksporterów i importerów, którzy odważnie nawiązują współpracę z coraz dalszymi zakątkami świata, zastanów się, czy nie warto rozliczać się w walucie kontrahenta. W wielu krajach partnerom handlowym bardzo na tym zależy. To, że zaoferujesz rozliczenia w lokalnej walucie może być Twoją przewagą konkurencyjną.

Gdzie się pojawia ta przewaga konkurencyjna? W opłatach bankowych, kursach, a także poprzez wyeliminowanie pośredniej konwersji do dolara czy euro.

Dzięki oszczędnościom możesz zaoferować kontrahentowi lepsze warunki współpracy.

Po szóste: Porównaj czas realizowania płatności

W biznesie obowiązują wielodniowe lub nawet wielomiesięczne terminy płatności, szybkość realizacji płatności zagranicznych dla wielu firm nie stanowi więc priorytetu. Jeśli jednak w Twojej firmie często zdarzają się sytuacje awaryjne, być może będziesz potrzebować banku czy instytucji płatniczej, która realizuje te transakcje ekspresowo. Za transakcje pilne naliczane są zwykle dodatkowe opłaty, ale zawsze warto porównywać ich wysokości.

Po siódme: Oceń, czy nie warto zabezpieczyć marży

Kompleksowa obsługa transakcji walutowych to oprócz wymiany walut i płatności, także narzędzia zabezpieczające marżę i chroniące przed ryzykiem kursowym.

Warto poszukać na rynku oferty, gdzie zabezpieczenie przed ryzykiem wahań kursowych będzie nam zaproponowane bez dodatkowych opłat. Można w ten sposób uchronić się przed startami związanymi ze zmiennością kursów.


poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Mateusz3332 / 2016-09-28 16:14:25

    Moim zdaniem przede wszystkim zanim zdecydujemy się na ofertę jakiegokolwiek kantoru, warto porównać ją z konkurencją. Obecnie na rynku najkorzystniejszą bez wątpienia jest ta od egrokantor.pl . Przede wszystkim przelicznik jest tam bardzo korzystny, a co więcej nie musimy się obawiać o wysokie opłaty. W związku z tym wybieranie tradycyjnych kantorów wydaje się bezzasadne. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • skanda / 2016-10-19 10:28:06

    Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2016-10-19 10:28:49)

    fs odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: