eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ile oszczędności przynosi wymiana walut przez internet?

Ile oszczędności przynosi wymiana walut przez internet?

2016-04-07 12:37

Ile oszczędności przynosi wymiana walut przez internet?

Wymiana walut przez internet się opłaca © Comugnero Silvana - Fotolia.com

Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, wakacyjne wojaże i rozliczenia z kontrahentami spoza Polski to tylko niektóre z powodów, dla których decydujemy się na kupno waluty. Warto przy tym pamiętać, że wybór miejsca, w którym dokonamy tego zakupu nie jest bez znaczenia dla naszego portfela. Nie od dziś wiadomo, że należy się wystrzegać kantorów zlokalizowanych na lotniskach, przy autostradach i na granicy. Zdecydowanie najłaskawsza dla kieszeni jest wymiana walut w kantorach online.

Przeczytaj także: Jak kantory internetowe walczą o klientów?

Początek popularności internetowych kantorów przypada na rok 2011, czyli na moment wprowadzenia ustawy antyspreadowej. Dzięki jej zapisom kredytobiorcy zyskali możliwość samodzielnego kupna waluty przeznaczonej na spłatę raty kredytu. Dziś kantory online służą nie tylko osobom zadłużonym w obcej walucie. Są źródłem oszczędności także dla przedsiębiorców, osób pracujących za granicą, podróżujących czy kupujących w zagranicznych sklepach internetowych.

Gdzie warto kupić walutę?- Kantor na lotnisku to zdecydowanie najgorsze miejsce, w którym wymieniałem walutę. W czerwcu ub.r., krótko przed wyjazdem do znajomych na weekend do Anglii, kupowałem funty. W dzień wyjazdu w kantorze stacjonarnym kurs wyniósł niecałe 6 zł. Niestety, nie mieli wystarczająco dużo waluty, więc zdecydowałem się dokupić ją na lotnisku. Kurs był niemal o złotówkę wyższy. Nie miałem jednak wyboru i musiałem zapłacić - opowiada Michał z Zielonej Góry.

Według danych portalu www.kantory.pl*, w kantorze stacjonarnym średnio za 1 tys. euro trzeba zapłacić ok. 4262 zł, a za 1 tys. dolarów 3762 zł.

O wiele mniej atrakcyjne są kursy bankowe, przy autostradach i przy granicy. W jednym z popularniejszych banków 1 tys. euro może kosztować ok. 4448 zł, a 1 tys. dolarów ok. 3903 zł. To znacznie więcej niż w tradycyjnych kantorach.

Najmniej opłacalna jest wymiana walut na lotniskach i dworcach. Sieci kantorów, które mają tam swoje placówki, bardzo często oferują kursy zdecydowanie wyższe od rynkowych. Tysiąc euro może kosztować ok. 4870 zł, a 1 tys. dolarów ok. 4290 zł.

fot. Comugnero Silvana - Fotolia.com

Wymiana walut przez internet się opłaca

Najatrakcyjniejszą ofertę prezentują serwisy wymiany walut. W Cinkciarz.pl, 1 tys. euro kosztuje ok. 4252 zł, a 1 tys. dolarów ok. 3732 zł. Wymieniając waluty na lotnisku, narażamy się na ryzyko przepłacenia odpowiednio o 618 zł i 558 zł.


Najatrakcyjniejszą ofertę prezentują serwisy wymiany walut. W Cinkciarz.pl, 1 tys. euro kosztuje ok. 4252 zł, a 1 tys. dolarów ok. 3732 zł. W porównaniu z kursami oferowanymi przez banki, może nam przynieść oszczędność ok. 170 zł przy wymianie złotówek na dolary, a w przypadku euro - nawet 190 zł. Wymieniając waluty na lotnisku, narażamy się na ryzyko przepłacenia odpowiednio o 618 zł i 558 zł.

Jak wymienić walutę przez internet?


Kantory wymiany walut online umożliwiają różne sposoby dokonywania transakcji. W przypadku dokonywania transakcji z rachunku bankowego potrzebne są dwa konta w wybranych walutach. Przykład: jedziemy na urlop do Grecji i kupujemy euro. Przelewamy złotówki na konto serwisu. Kwota zostaje przewalutowana i odesłana do klienta na jego rachunek walutowy, w tym przypadku właśnie w euro.

Przydatne linki:
- Kursy walut


Transakcje można zawierać także korzystając z portfela walutowego. Kiedy jest on zasilony, wymiana walut jest błyskawiczna. Przewalutowanie trwa dosłownie kilka sekund. Pieniądze można wymieniać dowolną ilość razy, oczywiście w ramach funduszy, które posiadamy.

W przypadku transakcji społecznościowych klienci nie są obciążani kosztem spreadu, czyli różnicy pomiędzy ceną kupna waluty a ceną jej sprzedaży. Użytkownicy serwisu wymieniają waluty między sobą, bez udziału pośredników. Wystarczy tylko, że pojawi się ktoś, komu będzie odpowiadała oferta.

*Kursy z dnia 04.04.2016 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • PiotrNowak1 / 2016-07-17 21:40:29

  Moim zdaniem dziś tak na dobrą sprawę wymiana walut online jest o wiele korzystniejsza, niż korzystanie z tradycyjnych kantorów. Przede wszystkim mamy możliwość skorzystania tak jak chociażby w ergokantor.pl z bardzo korzystnego przelicznika, co więcej możemy tam wymienić dowolne waluty w bardzo krótkim czasie. Poza tym na pewno będzie to znacznie bardziej bezpieczne niż "bieganie" z dużą sumą pieniędzy po mieście. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Komentarz usunięty

 • MalgorzataVitk / 2017-10-30 01:10:38

  Wszystko zależy od kwoty jaką się wymienia, ale na podstawie moich ostatnich przewalutowań w Pluskantor.pl powiem że oszczędność zawsze jest odczuwalna:) odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Ile oszczędności przynosi wymiana walut przez internet?

  Martama / 2018-05-30 23:04:05

  Powiem bardzo ogólnikowo- sporo. Oszczędza się dzięki korzystniejszym wycenom i niskim kosztom przewalutowania, tanim przelewom , promocjom. Sporo da się zyskać na planowanych wymianach, ja wtedy przez gieldawalut.com kupuję po kursie wlasnym, to idealny model przewalutowania właśnie wtedy gdy chodzi o jakieś większe pieniądze a nie są mi potrzebne za parę minut. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: